اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 29 بهمن 1398
18 دی 1397 18 دی 1397
14:40 14:40

قبض های الکترونیکی در راه هستند

برای جلوگیری از هدر رفتن کاغذ وزیر ارتباطات پیش بینی کرده که با دستور رئیس جمهور تا اردیبهشت قبض های الکترونیکی جای قبض های کاغذی را خواهد گرفت.

به گزارش سلام نو، «محمد جواد آذری جهرمی» در حاشیه بازدید از پژوهشگاه فضایی ایران اعلام کرد موضوع حذف کاغذی قبوض خدماتی از جمله برنامه‌های در دست انجام وزارت ارتباطات است و در این زمینه با برخی مجموعه‌های صادر کننده قبض‌ها وارد مذاکره شده‌ایم:

«قبض‌های کاغذی هم اکنون توسط مخابرات، وزارت نیرو، وزارت نفت و شهرداری برای مردم صادر می‌شود. برای مثال شرکت مخابرات ایران ۳۵ میلیون قبض دوره‌ای صادر می‌کند و وزارت نیرو صدور قبوض آب و برق و وزارت نفت قبوض گاز را بر عهده دارد. تصمیم بر این است که از ظرفیت دولت الکترونیکی و از طریق کانال‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله اپلیکیشن، پیامک و کدهای دستوری، قبوض خدماتی قابل دریافت برای کاربران باشد و قبوض کاغذی حذف شود.»

حذف قبوض کاغذی

به گفته جهرمی وزارت ارتباطات در فاز اول حذف قبوض مخابرات را در یک بازه ۴۵ روزه در دستور کار دارد و با دستور رییس جمهور، حذف قبوض کاغذی آب و برق در فازهای بعدی انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه تخمین زده می‌شود این پروژه تا اردیبهشت ماه سال آینده اجرایی شود، گفت:

«هم اکنون مشکل این است که بسیاری از کنتورهای برق به نام مالک نبوده و سیستم خدمات مشتریان وزارت نیرو به روزرسانی نشده و بانک اطلاعاتی دقیقی از مالکان کنتور در دسترس نیست. سناریوی اجرای این طرح توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران ارائه شده و به زودی وارد فاز اجرایی می شود.»

صدور قبوض کاغذی آب، برق و تلفن سالانه حدود ۱۴۴۰ میلیارد تومان است. این رقمی بود که وزیر ارتباطات چند ماه قبل اعلام کرد؛ رقمی که به گفته او حفظ آن در شرایط ویژه اقتصادی کشور ضروری و متعلق  به مردم است. اینطور به نظر می‌رسد که دولت قصد دارد این قبوض را به گوشی همراه شهروندان ارسال کند و نسخه دیجیتالی آن را در کارپوشه ایرانیان قرار دهد. یا آنکه به‌صورت پیامکی یا اپلیکیشن‌ دولت همراه و سایر اپ‌هایی که خدمات پرداخت را انجام می‌دهند، به مشترک اطلاع داده شود که قبض‌شان آمده است./دیجیتو

اخبار مرتبط

icon news

پایان نامه‌ها از کاغذی به الکترونیکی تبدیل می شوند

محمد تقی نظر پور معاون اداری مالی وزارت علوم در جلسه ای با موضوع مدیریت سبز با حضوز و...

احداث ۳۱ مرکز اقامتی در اطراف حرم امام رضا برای فرهنگیان

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود:  با بررسی هایی که سازمان نوسازی و تجهیز مدارس انجام...

انتصاب رئیس دانشگاه تهران به ریاست «هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها»

با حکم رئیس جمهور، محمود نیلی احمدآبادی به‌عنوان رئیس «هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» ...

خط ۶ مترو با حضور روحانی افتتاح شد

رئیس شورای شهر تهران گفت: حناچی در خصوص انتصابات در برج میلاد و سازمان ورزش و فعالیت‌...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news