اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 09 بهمن 1398
28 آذر 1398 28 آذر 1398
16:00 16:00

یک زن در آزمون اجتهاد انتخابات مجلس خبرگان

آزمون اجتهاد انتخابات میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور یک زن و بقیه داوطلبین برگزار شد.

حضور یک داوطلب زن در آزمون اجتهاد انتخابات مجلس خبرگان

به گزارش سلام نو، آزمون اجتهاد از داوطلبان اولین انتخابات میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از صبح امروز در قم آغاز شد.

آزمون اجتهاد از داوطلبان اولین انتخابات میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور داوطلبان امروز در مصلی قدس قم برگزار شد.

در زمان مهلت ثبت‌نام از داوطلبان اولین انتخابات میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری که از تاریخ ۱۵ آذر ماه سالجاری به مدت یک هفته (تا ۲۱ آذر) ادامه داشت ۳۰۳ نفر برای ۵ حوزه انتخابیه استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم که شامل ۷ کرسی نمایندگی خبرگان است، ثبت‌نام کردند.

یکی از شرکت کنندگان در آزمون اجتهاد داوطلبان اولین انتخابات میاندوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری خانم است که از حوزه انتخابیه استان فارس ثبت نام کرده است.

بر پایه این گزارش ۲۳ نفر از داوطلبان طبق تبصره (۲) ماده (۱۱) آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و یا با توجه به دارا بودن سابقه نمایندگی مجلس خبرگان نیاز به شرکت در این آزمون را نداشتند.

این آزمون با نظارت فقهای شورای نگهبان انجام می‌شود و نتایج آن کاملاً محرمانه است که پذیرفته‌شدگان برای مصاحبه شفاهی دعوت می‌شوند و پس از قبولی در آزمون شفاهی، بررسی صلاحیت های عمومی شان در شورای نگهبان انجام و نتیجه قطعی به شخص داوطلب اعلام می‌شود.

بر اساس آیین‏ نامه‏ اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان، مرجع تشخیص دارا بودن شرایط داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری، فقهای شورای نگهبان است و این شرایط عبارتند از: «اشتهار به دیانت و وثوق و شایستگی اخلاقی»، «اجتهاد در حدی‏که قدرت استنباط بعض مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی‏ فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد»، «بینش سیاسی، اجتماعی و آشنایی با مسائل روز»، «معتقد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران» و «نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی».

انتخابات اولین میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، روز جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ همزمان با یازهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ۵ استان برگزار خواهد شد.

حضور یک زن در آزمون اجتهاد انتخابات مجلس خبرگان

همانطور که بالاتر اشاره شد یکی از شرکت کنندگان در آزمون اجتهاد دواطلبان اولین انتخابات میاندوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان خانم است.وی از حوزه انتخابیه استان فارس ثبت نام کرده و در صورت قبولی در آزمون کتبی، به آزمون شفاهی نیز دعوت خواهد شد.

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

ثبت نام مصباح یزدی در انتخابات مجلس خبرگان

امروز صبح آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان برای نماین...

حاشیه‌های تمام نشدنی احمد جنتی: از حمله بی‌جا به دولت تا دفاع بد از ولایت فقیه

مسئله مهم دیگر اما این است که آقای جنتی ولایت فقیه را در خطایی فاحش در کنار قرآن قرار...

مردم از ما بدشان می‌آید ولی خیال میکنیم کشور را گلستان کرده ایم!

عضو مجلس خبرگان می گوید: خیال میکنیم که کشور را گلستان کرده ایم اما بررسی نمی کنیم که...

مجلس خبرگان رهبری طرح معامله قرن را محکوم کرد

مجلس خبرگان رهبری با محکوم دانستن طرح معامله قرن از مردم ایران خواست تا راهپیمایی روز...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news