اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه 06 تیر 1398
18 دی 1397
15:20

امام‌زاده‌های دروغین و سواستفاده از احساسات مذهبی مردم

انتظار می رود در شرایطی که بسیاری عمدا و سهوا اعتقادات مردم را هدف قرار داده اند، با شناسایی امام زاده های دروغین هزینه سواستفاده از دین و  نسبت داده شدن خرافات به اعتقادات مذهبی مردم به حداقل برسد.

سلام نو - سرویس اجتماعی: یک نماینده مجلس می‌گوید: "در فاصله مجلس نهم تا مجلس دهم چندهزارتایی به آمار امامزاده‌ها اضافه شده‌اند. آمار وحشتناکی که به خودی خود می‌توان آن را از مولفه‌های تشدید دین‌گریزی به حساب آورد. از سویی دیگر این آمار و ارقام نشانگر سواستفاده شدید برخی از احساسات پاک دینی مردم است.

به گزارش سلام نو، بدون شک افزایش امام زاده ها در این سالهای اخیر خسارت زیادی به باور مذهبی جامعه می زند. امام زاده هایی که به گفته یک نماینده مجلس نقش دکان را ایفا می کند. جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم شمال کشور یعنی جایی که تعداد زیادی بنا به نام امام زاده ها ساخته شده است، اظهار کرده است: کمتر از یک ماه پیش سازمان اوقاف بخشنامه‌ای کرد که دیگر امامزاده‌ها افزایش پیدا نمی‌کند ولی متاسفانه تعداد امامزاده‌ها همینطور در حال اضافه شدن است لذا از سازمان اوقاف می‌خواهم در این دکان‌ها را ببندد.

بنا بر آمار منتشره از ابتدای انقلاب تاکنون تعداد امام زاده ها 10 برابر شده است. امام زاده هایی که بسیاری از آنها شجره نامه مشخصی ندارند. ایمن آبادی در این باره گفته است: کشف امامزاده‌ها باید یک جا تمام شود؛ برخی از اینها اصلا هیچ شجره‌نامه‌ای ندارد و در برخی روستاها داستان‌سازی می‌شود؛ بنابراین سازمان اوقاف باید جلوی آن را بگیرد و با این خرافات و برخی اظهارات مسئولان که موجب وهن دین است، به شدت برخورد کند

این روزها انتشار مطالبی درباره امام زاده بودن پدر میرحمایت میرزاده، یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خبرساز شده است. میرزاده البته در پاسخ به این سوال که واقعا پدر شما امام زاده بوده گفته است بروید از مردم منطقه که به ایشان ارادت دارند بپرسید که ایشان چه کسی بوده و برای چه مردم از جیب خودشان برای مقبره ایشان هزینه و نذر می‌کنند.

این نماینده مجلس ادامه داده است: پدر مرحوم من یک سیدی بوده که مردم او را صاحب کرامت می‌شناختند و برای ایشان احترام زیادی قائل بوده‌اند. پدر مرحومم در همان زمانی که زنده بودند، بسیار مورد احترام بودند و زمانی هم که به رحمت خدا رفتند، این احترام و ارادت باقی ماند و مردم خودشان تصمیم گرفتند که برای ایشان مقبره‌ای بسازند که محل مراجعه خودشان باشد.

اگر آیت‌الله طالقانی جای حمایت میرزاده بود...

این اتفاق مسبوق به سابقه است. چند ده سال پیش در کوه مقابل «گلیرد» زادگاه آیت الله طالقانی، در اطراف مزار «سیدآقا» یکی از اجداد این روحانی فقید دیوارک‌هایی گذاشته بودند و نذر و نیاز می‌کردند. آیت الله طالقانی روزی با کلنگ به سر قبر جدش رفت و کل بنای ایجاد شده در اطراف قبر را تخریب کرد؛ سپس در نماز ظهر در مسجد گفت: «شنیدم کار مردم نذر و نیاز بر سر مزار سیدآقا شده است. او هم انسانی مثل شما بود که علم و تقوا داشت.»

محمدرضا زائری با یادآوری این روایت تاریخی در انتقاد تند و تیزی خطاب به میرحمایت میرزاده نوشته است: «باورش هنوز برایم سخت است! آقای نماینده اگر غیرت دینی امثال طالقانی و بهشتی و مطهری را داشت، امشب با بیل و کلنگ به سراغ این امامزاده می رفت! مرحوم طالقانی وقتی فهمید طالقان برای جدش بنا ساخته اند رفت و خرابش کرد! گیرم سازمان اوقاف در خواب است، دوستان خیلی انقلابی و حزب اللهی که برای حفظ حرمت آیت الله یزدی و آقای علم الهدی یقه می درانند، وقتی حیثیت دین و باور مذهبی مردم با امامزاده سازی لکه دار می شود و بنیان های اعتقادی مردم این طور درهم می شکند کجا هستند؟

همین چند وقت پیش بود که راز امام زاده جعلی در فشافویه تهران افشا شد. امام زاده ای که مبنایش ادعای خواب دیدن یک خانم بوده است. مصطفی ترک همدانی با روایت این داستان اظهار کرده است: سال 1386 بود که فردی برای تنظیم یک شکایت‌نامه از اداره اوقاف به دفترم مراجعه کرد.آن فرد که بعدا موکلم شد درباره ملکی صحبت کرد که در روستای قلعه نو بخش حسن‌آباد فشافویه در استان تهران قرار دارد. موضوع شکایت درباره ملک کشاورزی بود که اداره اوقاف مقبره‌ای را در آن ساخته بود. آرامگاهی که اوقاف مدعی بود مربوط به یک امامزاده است.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: با موافقت موکلم شکایت نامه‌ای تنظیم و برای بررسی بیشتر به دادگستری ارجاع شد.‌‌ طی گذراندن مراحل قانونی پرونده، اداره اوقاف با همکاری عده‌ای که بومی منطقه هم نبودند به داخل ملک رفته و بنای بزرگی را هم در آنجا ساختند. ادعای اوقاف نیز براساس گفته‌های زنی بود که ادعا داشت خواب دید‌ه امام‌زاده عبدالله در این محل دفن شده‌ است و از موکل‌ام خواسته ‌بودند آن ملک را در اختیار اوقاف قرار دهد.

وی عنوان کرد:‌ در مدت رسیدگی هرچند وقت یک بار به مناسبت‌های مختلف مذهبی، اداره اوقاف عده‌ای را برای برگزاری مراسم و صرف غذا به زیارت این امامزاده جعلی آورده و حتی زمان کوتاهی را هم در آنجا اسکان می‌داد.

انتظار می رود در شرایطی که بسیاری عمدا و سهوا اعتقادات مردم را هدف قرار داده اند، با شناسایی امام زاده های دروغین هزینه سواستفاده از دین و  نسبت داده شدن خرافات به اعتقادات مذهبی مردم به حداقل برسد.

دیدگاه خود را بنویسید