اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 21 فروردین 1399
30 آذر 1398 30 آذر 1398
09:15 09:15

مجادله تند رئیس ستاد انتخابات و مصطفی کواکبیان / کدام اصولگرا با پرونده فساد اقتصادی تایید صلاحیت شده؟

 جمال عرف  رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه براساس اصلاحیه قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی دادستان عضو حقوقی هیات های اجرایی بوده و فقط یک رای دارد گفت:آقای کواکبیان برای حرف هایش باید مدرک نشان دهد.

رئیس ستاد انتخابات به کواکبیان: با مدرک اثبات کنید اصولگرایان دارای پرونده فساد اقتصادی تایید صلاحیت شدند/دادستان در هیات اجرایی فقط یک رأی دارد

به گزارش سلام نو، جمال عرف درباره اظهارت مصطفی کواکبیان در خصوص عملکرد هیات های اجرایی در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم اظهار کرد: کواکبیان به عنوان رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات موضعگیری کرده است در حالیکه من به عنوان رئیس کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اعلام می‌کنم در جریان اصلاحات فقط دو "جبهه هماهنگی اصلاحات" و "جبهه اصلاح طلبان ایران اسلامی" دارای مجوز فعالیت هستند و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات وجاهت قانونی ندارد.

وی در واکنش به انتقادات نسبت به نحوه تشکیل و عملکرد هیات های اجرایی تصریح کرد: برخی اظهارات به دلیل جهل به قانون است. براساس ماده ۳۱و۳۲ قانون انتخابات مجلس اصلاحی در سوم خرداد سال۹۵، هیات های اجرایی از معتمدین حوزه های انتخابیه تشکیل می شود. در این اصلاحیه، دادستان عضو حقوقی هیات های اجرایی است.

رئیس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: سی نفر تایید شده هیات نظارت از میان خودشان هشت نفر را به عنوان عضو اصلی انتخاب می کنند که با فرماندار و دادستان و رییس ثبت احوال, یازده نفر هیات اجرایی می شوند و بررسی صلاحیت داوطلبان را رسیدگی می کنند. اعضای حقوقی هیات اجرایی هم مثل هشت نفر دیگر فقط یک رای دارد. یکی دو مورد در تشکیل هیات اجرایی نتیجه ای حاصل نشده بود که در تهران مساله را حل کردیم. با توجه به حساسیت تهران، در تشکیل هیات اجرایی تهران دقت زیادی شد.

عرف با بیان اینکه هیات های اجرایی ده روز فرصت داشتند تا صلاحیت بیش از ۱۵هزار داوطلب را بررسی کنند، تصریح کرد: هیات های اجرایی موظف هستند براساس نتیجه استعلام مراجع چهارگانه یعنی وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، دادستانی و ثبت احوال، صلاحیت داوطلبان را تایید کنند یا صلاحیت را تایید نکنند. با این حال برخی هیات های اجرایی را متهم کرده اند که صلاحیت داوطلبان یک جریان را تایید نکرده اند که این اظهارات غیردقیق، غیرکارشناسی و دور از انصاف است. حتی اظهار کرده اند که چهره های شاخص اصلاح طلب رد شده و اصولگرایانی که پرونده فساد اقتصادی دارند را تایید کرده اند. آنها برای اثبات این اتهامات باید مدرک ارائه کنند در غیر این صورت، این اتهام از طریق مراجع قانونی قابل پیگیری است.

عرف ادامه داد: داوطلبانی که صلاحیت آنها تایید نشده است، چهار روز فرصت شکایت به هیات نظارت استان دارند و هیات نظارت بیست روز فرصت دارد تا به شکایت رسیدگی کند. همچنین یک دوره بیست روزه دیگر هم فرصت برای شکایت به شورای نگهبان دارند.

معاون سیاسی وزیر کشور در پایان با اشاره به تایید صلاحیت تمام نمایندگان فعلی مردم تهران که در انتخابات ثبت نام کرده اند، گفت: با این حال برخی در عملکرد هیات های اجرایی شبهه ایجاد کردند.

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

کدخدایی: معترضین نتیجه انتخابات را پذیرفتند!

کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: در حوزه انتخابیه زاهدان نتایج حاصله از بازرسی ...

تایید صحت انتخابات مجلس در ۵۰ حوزه انتخابیه دیگر

کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرد صحت انتخابات در ۵۰ حوزه انتخابیه دیگر مجلس شورا...

دلیل اصلی کاهش مشارکت مردم در انتخابات افشا شد!

حجت‌الاسلام شبستری عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه نحوه عملکرد دولت در برآورده کر...

نماینده منتخب تهران دوتابعیتی بودن خود را تکذیب کرد

منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم به شائبه ها در مورد دوتابعیتی بودنش واکنش نشان داد و ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news