اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 14 خرداد 1399
04 دی 1398 04 دی 1398
09:40 09:40

دفاع پادشاه اسپانیا از قانون اساسی کشورش

فیلیپه ششم در سخنانی به مناسبت کریسمس از قانون اساسی اسپانیا که به زبان کاتالونیایی و دیگر زبان‌های اقلیت است حمایت کرد.

فیلیپه ششم

به گزارش سلام نو، پادشاه اسپانیا در سخنانی به مناسبت کریسمس خواستار وحدت ملی شد و از قانون اساسی کشورش شد که با بحران جدایی‌طلبی کاتالونیا مخدوش شده است، دفاع کرد.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیلیپه ششم، پادشاه اسپانیا سه‌شنبه در سخنرانی تلویزیونی خود برای اسپانیایی‌ها خواست که "ارزش‌های دموکراتیک مشترک ما را برای حل مشکلات ما حفظ کنند، بدون شکاف و تقابل که باعث از بین رفتن احساس همزیستی ما شود و آینده ما را فرسوده کند."

فیلیپه ششم، قانون اساسی اسپانیا مصوب سال ۱۹۸۷ را که پس از چهار دهه دیکتاتوری ژنرال فرانسیسکو فرانکو ارائه شد، با رشد معیارهای زندگی، حقوق فردی و دستاوردهای فرهنگی این کشور که حکومت دموکراتیک را احیا کرده است، ستود.

او گفت: این نتیجه، در نهایت، حاصل کار میلیون‌ها اسپانیایی است که به لطف قانون اساسی ما توانستند همان ارزش‌هایی را که پایه و اساس همزیستی مسالمت آمیز ما، بزرگترین دستاوردهای مشترک ما و احساسات و ایده‌های ماست، به اشتراک بگذارند.

اسپانیا سال‌هاست درگیر یک بحران سیاسی ناشی از جنبش‌ جدایی‌طلبانه در بخش کاتالونیاست که شاهد اولین کشمکش خشونت‌آمیز در سال ۲۰۱۹ بود. قانون اساسی اسپانیا زبان کاتالونیایی و دیگر زبان‌های اقلیت را در کنار اسپانیایی نیمه رسمی قلمداد می‌کند اما بسیاری از کاتالونیایی‌ها که از جدایی حمایت می‌کنند، می‌گویند که دیگر احساس نمی‌کنند از سوی قانون اساسی یا خاندان سلطنتی پشتیبانی می‌شوند.

فلیپه ششم، کاتالونیا را به عنوان یکی از اصلی‌ترین موانع پیش روی اسپانیا طی سال آینده، همراه با بیکاری مزمن زیاد، نگرانی از انقلاب فناوری و همچنین "دوره اتحادیه اروپا، مهاجرت، نابرابری جنسیتی در محیط کار، تغییرات آب و هوایی و پایداری" دانست.

این پادشاه ۵۱ ساله سال ۲۰۱۴ پس از کناره‌گیری پدرش خوآن کارلوس به سلطنت رسید و بحران‌های متعددی از بن‌بست سیاسی در مادرید تا فعالیت‌های جدایی‌طلبانه در کاتالونیا را پشت سر گذاشته است.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

اعتراض صدها تایلندی به انحلال حزب اپوزیسیون

صدها تایلندی در اعتراض به تصمیم دادگاه قانون اساسی تایلند برای انحلال حزب اپوزیسیون د...

تهدید کریسمسی ترامپ خطاب به ایران!

ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا که همزمان با کریسمس سخن می‌گفت باز ایران را تهدید کرد و گفت ا...

ظریف حلول سال نو مسیحی را تبریک گفت

وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی فرا رسیدن کریسمس را به مسیحیان ایران و سراسر جهان ت...

آغاز جشن‌های کریسمس برای نخستین بار در عربستان

عربستان سعودی برای اولین‌بار در طول تاریخ قرار است جشن آغاز سال نوی میلادی را برگزار ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news