اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 08 بهمن 1398
19 دی 1398 19 دی 1398
13:31 13:31

ماجرای شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراین چیست؟

در پی سقوط هواپیمای متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین در ایران شایعاتی مبنی بر اصابت شی خارجی به هواپیما توسط منابع خارجی شنیده شده است.

به گزارش سلام نو، در حالی که روز گذشته برخی رسانه‌های خبری غربی به نقل از برخی منابع به این شایعه دامن می زدند که سقوط هواپیما بر اثر عوامل غیر طبیعی بوده و احتمالا هواپیما ساقط شده است! واکنش به موقع مسئولان ایرانی و گزارش اولیه بررسی دلایل سقوط که از سوی سازمان هواپیمایی کشوری منتشر شد، مواضع مطرح شده در غرب را تغییر داد.

در تازه‌ترین گزارش‌ها، آژانس‌های اطلاعاتی غربی بر اساس بررسی‌های اولیه خود به این نتیجه رسیده‌اند که هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین به علت نقص فنی در ایران سقوط کرده و اصابت شی خارجی عامل سقوط آن نبوده است.

خبرگزاری رویترز با نقل قول بالا از منابع امنیتی آمریکایی، اروپایی و کانادایی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، نوشته است که اطلاعات آژانس‌های اطلاعاتی نشان می دهد که این هواپیما دچار نقص فنی شده است.

منبع کانادایی نیز به رویترز گفته است شواهدی وجود دارد که یکی از موتورهای جت این هواپیما بیش از حد گرم شده بوده است.

از سوی دیگر گزارش اولیه دفتر بررسی سانحه سازمان هواپیمایی ایران از سقوط بوئینگ ۷۳۷ اوکراین هم گفته‌های منابع رویترز را تایید می کند. گزارش اولیه دفتر بررسی سانحه سازمان هواپیمایی ایران می گوید این هواپیمای مسافربری بر اثر نقص فنی و پیش از سقوط دچار آتش سوزی شده است.

بر اساس گزارش این دفتر، این آتش سوزی موجب قطع ارتباطات مخابراتی و نهایتا سقوط این هواپیما شده است.

وزیر راه و شهرسازی نیز شب گذشته در گفت‌وگو با ایسنا «شایعات مطرح شده درباره نحوه سقوطه هواپیمای ۷۳۷ اوکراینی» را رد کرده و گفته بود که «نقص فنی هواپیما موجب آتش سوزی و سقوط آن شده است. »

یورونیوز گزارش کرد که بر اساس تازه‌ترین خبرها، صبح روز پنجشنبه یک تیم اوکراینی برای بررسی سانحه پرواز شماره ۷۵۲ وارد تهران شده است. وزارت راه و شهرسازی گفته است که این تیم متشکل از «کارگروه‌های بررسی سوانح، مدیریت بحران، تشخیص هویت، روابط بین‌الملل و نمایندگان شرکت بهره بردار هواپیما» است.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

ظریف: عامل شلیک به هواپیمای اوکراینی در زندان است !

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه با مجله آلمانی اشپیگل اعلام کرد که عامل شلی...

درخواست جدی جاستین ترودو از مسئولان ایران

جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد از ایران می‌خواهیم به خواسته خانواده‌ها دربار...

مقصر اصلی فاجعه پرواز 752 معرفی شد!

یادداشتی در گاردین منتشر و درباره علل و مقصر سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین جزییاتی ب...

تایید خطای انسانی در شلیک به هواپیمای اوکراینی

ذوالنوری رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد:بنابر بررسی‌ها و گزارش س...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news