اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 21 تیر 1399
21 دی 1398 21 دی 1398
14:00 14:00

نسل شانزدهم سانتریفیوژهای ایرانی فروردین ۹۹ می‌آیند

علی‌اصغر زارعان دستیار ویژه و مشاور معاون رئیس‌جمهوراعلام کرد: همزمان با روز ملی فناوری هسته‌ای از آخرین سانتریفیوژ طراحی شده با سو بالا که توسط متخصصین ایرانی طراحی و ساخته شده رونمایی می‌شود.

به گزارش سلام نو، علی‌اصغر زارعان در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور در بوشهر اظهار کرد: دانش هسته ای برای جمهوری اسلامی ایران یک ضرورت و قوت است و یکی از اهداف این نمایشگاه نیز ارتباط صنعت هسته‌ای با سایر مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی و همچنین آشنایی مردم عزیزمان با اقدامات و تلاش فرزندان این مرز و بوم است.

وی افزود: ۲۰ فروردین سال آینده از شانزدهمین و جدیدترین نسل سانتریفیوژی که به دست متخصصان ایرانی ساخته شده است، رونمایی خواهد شد.

دستیار ویژه و مشاور معاون رئیس‌جمهور با اشاره به دستاوردهای صنعت هسته‌ای در سه سال اخیر، گفت: در ۲۰ فروردین ماه سال ۹۶، تعداد ۴۳ دستاورد ممیزی شده اعلام شد، ۲۰ فروردین ماه سال ۹۷ و در روز ملی فناوری هسته ای، ۸۴ دستاورد و روز ۲۰ فروردین سال ۹۸، نیز تعداد ۱۱۴ دستاورد ممیزی شده به سمع و نظر مردم رسیده است و ان شالله در ۲۰ فروردین سال ۹۹ نیز قطعا از نظر کیفی و کمی محصولات خاص و اقتدارآفرین دیگری را به نمایش خواهیم گذاشت.

زارعان بیان کرد: یکی از این دستاوردها آخرین سانتریفیوژ طراحی شده با سو بالا -یعنی با سو ۵۰- است که توسط متخصصین ایرانی در سازمان انرژی اتمی و با متریال ایرانی طراحی و ساخته شده است که سال آینده و همزمان با روز ملی فناوری هسته‌ای در محل برگزاری مراسم روز ملی فناوری هسته ای در تهران رونمایی خواهد شد.

این مسئول عنوان کرد: قبل از برجام حدودا پنج سانتریفیوژ در حوزه تحقیق و توسعه داشتیم و تا امروز و در سال ۹۸ دارای ۱۵ نسل از سانتریفیوژ هستیم و ان شالله سال آینده به همت متخصصان داخلی از آخرین نسل سانتریفیوژ بومی شده با مواد اولیه ایرانی رونمایی خواهد شد که اقتدار بزرگ ملی را به نمایش خواهد گذاشت.

/ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

icon news