اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 26 تیر 1399
22 دی 1398 22 دی 1398
17:08 17:08

عذرخواهی کسی را کوچک نمی‌کند / در برابر صاحبان ایران و انقلاب باید سر خم کرد

هر کس جلوی این مردم سر خم کرد، عذرخواهی کرد و صادقانه اشتباهش را پذیرفت بزرگ شد و در یاد و خاطر مردم ماند. هر کس که مثل قاسم سلیمانی سرباز بود و خاک پای مردم، بزرگ شد و به آسمان رسید و هر کس که مرتضوی‌وار چشم در چشم این مردم دوخت روز به روز حقیر شد و دنیا و آخرت را از دست داد.

سلام نو – سرویس سیاسی: آدم در جوانی مغرور است، سر بالا می‌گیرد، قهر می‌کند، داد می‌زند و مهم‌تر از همه اشتباه پشت اشتباه می‌کند و سینه جلو می‌دهد و حاضر نمی‌شود از هیچ کس عذرخواهی کند چون فکر می‌کند عذرخواهی کسر شان و جایگاه او است و او را در برابر آدم‌های دیگر کوچک می‌کند.

این طور وقت‌ها بزرگ‌تری، ریش سفیدی و صاحب تجربه‌ای پیدا می‌شود و آدم را کم نصیحت می‌کند و توصیه می‌کند که "بلند شو، عذرخواهی کنی و اشتباهت را جبران کن." بعد هم برای این که دلت نلرزد و عذرخواهی را کسر شان ندانی می‌گوید:"ببین عذرخواهی کسی را کوچک نمی‌کند."

حالا حکایت مسئولین و مقصرین فاجعه مرگبار بوئینگ هم همین است. اگر مسئولین ارشد کشور رو در روی مردم قرار بگیرند، سر خم کنند و به دور از غرور مرسوم، صادقانه و خالصانه از مردم عذرخواهی کنند نه کوچک می‌شوند نه از شان آن‌ها کاسته می‌شود چناچه عمده محبوبیت مسئولین کشورهایی مثل ژاپن و کانادا برآمده از همین عذرخواهی‌ها و صداقت‌ها است.

هر کس جلوی این مردم سر خم کرد، عذرخواهی کرد و صادقانه اشتباهش را پذیرفت بزرگ شد و در یاد و خاطر مردم ماند. هر کس که مثل قاسم سلیمانی سرباز بود و خاک پای مردم، بزرگ شد و به آسمان رسید و هر کس که مرتضوی‌وار چشم در چشم این مردم دوخت روز به روز حقیر شد و دنیا و آخرت را از دست داد.

چرا ذهنیت مردم و نمایندگان به مسئولان نظامی باید این قدر منفی باشد که غلامعلی جعفرزاده، نماینده اعتدالی مجلس بگوید: اگر فشار غربی ها و اطلاع رسانی مردم و فیلم‌هایی که در فضای مجازی منتشر شد نبود شاید آقایان اصلا واقعیت را نمی گفتند. اینکه می گویند آرزوی مرگ کردیم حرف است. اینها باید استعفای دسته جمعی دهند و همه نیز باید بدون برو برگرد محاکمه شوند.

این که فرمانده نیروی هوا و فضای سپاه به عنوان مسئول عملیات انتقام سخت جلوی دوربین قرار بگیرد و عذرخواهی کند البته حرکت خوبی است ولی واقعا کافی نیست! آن هم در شرایطی که سه روز هر امکانی به جز نقص فنی انکار می‌شد! اشتباه سپاه در این ماجرا چنان بزرگ است که استعفای فرمانده کافی نیست و فرمانده کل سپاه راسا باید نسبت به عذرخواهی از مردم اقدام کند، نه اینکه در جلسه غیر علنی آرزوی بودن در بوئینگ و مرگ بکند.

عذرخواهی شخصی سردار حاجی زاده خوب بود اما چند رخ داد بعد از آن فاجعه بار بود! یکی توضیحات او در مصاحبه عذرخواهی که نگفت سیستم پدافند ایران چطور چنین اشتباه مرگباری کرد؟ چطور سیستم پیشرفت ایران فرق کروز و هواپیمای مسافری را نفهیمد؟! کروز چطور به تهران رسید؟ آیا سامانه موشکی هک شده بود؟ جاسوسی وجود داشت؟ کسی شایعه کرده بود؟

فاجعه بارتر از این، قهرمان سازی از کسی بود که یکی از مسئولان اشتباه موجود بود. سردار حاجی زاده خدمات بسیاری به سپاه و ایران کرد و این خدمات محترم است و در طول این سال‌ها کم و بیش قدر دیده شده، اما این اشتباه نیز باید مورد رسیدگی جدی قرار بگیرد! این که مسئول چنین اشتباهی را به حاج قاسم بچسبانیم و دنبال قهرمان سازی بیافتیم دست آوردی جز آتش زدن آبروی حاج قاسم ندارد.

کاش تمام مسئولین ما از شخص آقای رئیس جمهور تا فرماندهان محترم سپاه تا نمایندگان مجلس بدانند کسی با عذرخواهی بی بهانه کوچک نمی‌شود، به ویژه عذرخواهی در هنگام اشتباه که برای مسئولین واجب است! حالا فرقی ندارد این موشک با اشتباه سهوی شلیک شده باشد یا با جاسوسی و جمینگ و جنگال! به هر شکل فرماندهان ارشد نظامی ما مقصرند و باید در برابر مردم، این ولی نعمتان ایران و انقلاب، سر خم کنند.

اخبار مرتبط

icon news

فرمانده کل سپاه: حساسیت‌ها نباید درباره «کرونا» کاهش پیدا کند

سرلشکر حسین سلامی در سخنانی اعلام کرد حساسیت دستگاه‌ها، نهادها و مردم نباید درباره کر...

دستگیری سرشبکه اصلی فرقه انحرافات دینی در اسلام‌آبادغرب

فرقه انحرافات دینی در اسلام‌آبادغرب توسط پاسداران گمنام امام زمان (عج) متلاشی شدند.

تصاویری از حملات موشکی سپاه به تروریست‌های کومله

تصاویری از حملات توپخانه‌ای و پهپادی سپاه پاسداران به تروریست‎های حزب دموکرات و کومله...

حمله موشکی سپاه به عناصر ضدانقلاب در مرز کردستان

سپاه پاسداران به عناصر ضدانقلاب در شمال غرب حمله کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news