اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 18 تیر 1399
24 دی 1398 24 دی 1398
19:37 19:37

وام ازدواج ۲۰ میلیون افزایش یافت/افت طلا و عقب نشینی دلار

بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را در ادامه می خوانید.

به گزارش سلام نو؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد سهام آسیایی و اوج گرفتن یوآن قبل از امضای توافق تجاری، نرخ سکه در بازار امروز، سقف معاملات نقدی ارز در بازار متشکل ۵۰ هزار یورو شد، نفت دلیل جدید برای افزایش قیمت پیدا کرد، شیب نزولی طلا تندتر می‌شود، رشد ۶۳۰ درصدی بودجه شرکت‌های دولتی و همکاری جیلی و دایملر را در بر دارد.

افزایش ۲۰ میلیون تومانی وام ازدواج در کمیسیون تلفیق

عباس پاپی زاده، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه امروز عصر کمیسیون تلفیق مجلس و در حین بررسی بند «الف» تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۹۹ مصوب شد مبلغ وام ازدواج از ۳۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان افزایش یابد.

وی بیان داشت: با توجه به افزایش تورم و بالا رفتن هزینه‌های ازدواج، با بررسی مجلس مشخص شد که منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها ظرف یک سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است؛ بنابراین، از محل منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها ۲۰ میلیون مازاد را تامین می‌کنیم؛ پس برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۵۰ میلیون تومان وام با دوره بازپرداخت ۵ ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته انجام می‌شود. وی بیان داشت: زوجین با توجه به افزایش هزینه‌های ازدواج در سال آینده در مجموع ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت می‌کنند. /فارس

بورس رکورد زد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۳۸۷۴ واحدی معادل ۰.۹۹ درصد به رقم ۳۹۵ هزار و ۹۱۲ واحد رسید. این در حالی است که در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۹ واحدی به رقم ۵ هزار و ۹۴ واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۱۰۳۶ واحدی معادل ۰.۹۹ درصد به رقم ۱۰۵ هزار و ۹۲۶ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۱۶۶۴ واحدی معادل ۱.۴۰ درصد، عدد ۱۲۰ هزار و ۵۸۹ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۱۱۱۱ واحدی معادل ۱.۴۰ درصد به رقم ۸۰ هزار و ۵۱۶ واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، ۶۶۳۳ واحد افزایش معادل ۱.۴۵ درصد را رقم زد و به سطح ۴۶۴ هزار و ۳۵۵ واحد رسید. نیز شاخص بازار اول با ۳۳۶۱ واحد افزایش معادل ۱.۲۰ درصد به رقم ۲۸۴ هزار و ۴۵۸ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۵۴۲۷ واحد افزایش معادل ۰.۶۷ درصد همراه بود و عدد ۸۱۹ هزار و ۹۵۱ واحد را به نمایش گذاشت.

افزایش ۲۰ میلیون تومانی وام ازدواج در کمیسیون تلفیق/ پایین‌ترین قیمت ۲ هفته‌ای طلا رقم خورد/ بورس رکورد زد؛ دلار عقب نشینی کرد/ سمند ۱۰۰ میلیونی شد

رشد سهام آسیایی و اوج گرفتن یوآن قبل از امضای توافق تجاری

یک روز مانده به امضای توافق فاز یک تجاری بین چین و آمریکا با بهبود روحیه سرمایه‌گذاران سهام آسیا رشد کرد و یوآن اوج گرفت. داده‌های اداره آمار چین منتشر شد و نشان داد واردات چین از آمریکا در ماه نوامبر و دسامبر رشد کرده است.

همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا دوشنبه شب اعلام کرد، چین را از فهرست کشور‌های «دستکاری‌کننده نرخ ارز» حذف کرده است. با این تحولات، یوآن چین اوج گرفت و به بالاترین سطح پنج ماه اخیر رسید. نرخ برابری یوآن با دلار تا ساعت ۱۱:۰۰ به وقت تهران ۰.۱۲ درصد دیگر هم تقویت شد و به ۶.۸۸۴۵ واحد رسید.

گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن ۰.۲۱ درصد رشد کرد و شاخص نیکی ژاپن ۰.۷۳ درصد بالا آمد. بازار‌های چین روز خوبی را سپری نکردند؛ کامپوزیت شانگ‌های ۰.۲۸ درصد افت کرد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۰.۴۶ درصد پایین آمد. ای‌اس‌اکس استرالیا ۰.۸۵ درصد و کوسپی کره‌جنوبی ۰.۴۳ درصد رشد کردند.

پایین‌ترین قیمت دو هفته‌ای طلا رقم خورد

با انتشار داده‌های اقتصادی بهتر از انتظار از سوی چین و در آستانه امضای توافق تجاری فاز اول چین و آمریکا، ریسک‌پذیری در بازار‌ها تقویت شد و قیمت جهانی طلا به کمترین سطح دو هفته‌ای رسید. قیمت اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا افت کرد و سود این اوراق بالا رفت. قیمت خرید نقدی هر اونس طلا، اسپات‌گلد، ۰.۶ درصد افت کرد و به ۱۵۳۸.۸۴ دلار رسید که کمترین میزان آن از ۳ ژانویه تا کنون است.

قیمت پیش‌خرید هر اونس طلای آمریکا ۰.۷ درصد افت کرد و به ۱۵۳۹.۷۰ دلار رسید. همچنین در حالی که سرمایه‌گذاران در انتظار امضای فاز اول توافق تجاری بین آمریکا و چین هستند، قیمت اوراق قرضه آمریکا افت و سود آن رشد کرد. سود اوراق قرضه ده ساله آمریکا ۲ صدم درصد رشد کرد و به ۱.۸۴ درصد رسید، در حالی که سود اوراق سی ساله هم بالا آمد و ۲.۳۱ درصد شد. قرار است روز چهارشنبه به وقت آمریکا، ترامپ با لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین، توافق تجاری اولیه بین دو کشور را امضا کنند.

نرخ سکه در بازار امروز

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد تهران در ساعت ۱۳ امروز به بهای چهار میلیون و ۷۷۰ هزار تومان فروخته شد و قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومان شد. همچنین نیم سکه نیز دو میلیون و ۴۲۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۳۰ هزار تومان داد و ستد شد. هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۴۸۷ هزار تومان و هر مثقال طلا نیز دو میلیون و ۱۱۱ هزار تومان به فروش رسید.

دلار عقب نشینی کرد

در معاملات امروز بازار ارز شاهد افت اندک بهای ارز در صرافی‌های مجاز و بانکی سطح کشور است. در این صرافی ها، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۲۹۰۰ تومان از مردم خریداری شده و به قیمت ۱۳۰۰۰ هزار تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود که نسبت به روز قبل، کاهش داشته است. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به نرخ ۱۴۵۰۰ تومان از مردم خریداری شده و به قیمت ۱۴۶۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود.

سقف معاملات نقدی ارز در بازار متشکل ۵۰ هزار یورو شد

بانک مرکزی در چارچوب تسهیل عملکرد بازار متشکل معاملات ارز ایران اعلام کرد: سقف خرید و فروش نقدی ارز در این بازار از ۱۰ هزار دلار به ۵۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارز‌ها تغییر یافت.

نفت دلیل جدید برای افزایش قیمت پیدا کرد

بهای معاملات نفت بازار جهانی روز سه شنبه در آستانه امضای قرارداد تجاری میان آمریکا و چین که انتظار می‌رود، تقاضا برای نفت را تقویت کند، بالا رفت. بهای معاملات آتی نفت برنت ۱۶ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش پیدا کرد و به ۶۴ دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۱۳ سنت معادل ۰.۲ افزایش یافت و به ۸۹ دلار و ۲۱ سنت در هر بشکه رسید.

شیب نزولی طلا تندتر می‌شود

قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی تحت تاثیر آمار اقتصادی مطلوب چین که ریسک پذیری سرمایه گذاران را تقویت کرد، به پایین‌ترین حد خود در دو هفته گذشته کاهش یافت. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۶ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۵۳۸ دلار و ۸۴ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۱۵۳۹ دلار و ۷۰ سنت رسید.

رشد ۶۳۰ درصدی بودجه شرکت‌های دولتی

مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران گفت: در سال ۱۳۷۰، ۱۲۰۶ میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی بوده است که اگر تورم سال ۱۳۹۹ را به آن دخالت بدهیم کل بودجه شرکت‌های دولتی ۲۰۱ هزار میلیارد تومان بوده، ولی رقم بودجه شرکت‌های دولتی که در سال ۱۳۹۹ در بودجه پیش‌بینی‌شده است هزار و ۴۸۴ میلیارد تومان است که نشان‌دهنده ۶۳۰ درصد افزایش بودجه شرکت‌های دولتی است و نشان می‌دهد ما نه‌ تنها خصوصی‌سازی موفق نبوده است بلکه ما شاهد اثر عکس آن هستیم.»

سمند ۱۰۰ میلیونی شد

قیمت خودروهای ایران خودرو در بازار امروز 1398/10/24 به‌ شرح زیر است؛

`ردیف

نوع خودرو

قیمت خودرو کارخانه

قیمت خودرو بازار

1

قیمت سمند ال ایکس

66،770،000

87،000،000

2

قیمت سمند EF7

69،773،000

100،000،000

3

قیمت دنا(تیپ1)

83،600،000

127،000،000

4

قیمت پژو 405

63،158،000

81،500،000

5

قیمت رانا

67،440،000

92،000،000

6

قیمت پژو SLX

67،888،000

95،000،000

7

قیمت دانگ فنگ H30(بدون رینگ)

توقف تولید

165،000،000

8

قیمت پژو 206 تیپ 2(فول)

67،283،000

94،000،000

9

قیمت پژو 206 تیپ 5(فول)

83،690،000

118،000،000

10

قیمت پژو 206 V8 صندوقدار

80،303،000

118،500،000

11

قیمت دنا پلاس توربو (تیپ 1)

توقف فروش

179،000،000

12

قیمت پژو 207 دنده‌ای

96،730،000

138،000،000

13

قیمت پژو 207 اتوماتیک(بارینگ)

حاشیه بازار

181،000،000

14

قیمت پژو2008

114،994،000

388،000،000

15

قیمت پژو پارس

78،338،000

105،000،000

16

قیمت پژو 405 دوگانه سوز

65،578،000

102،000،000

همکاری جیلی و دایملر

یکی از مقامات ارشد دایملر، شرکت مادر مرسدس‌بنز اعلام کرد، این خودروساز آلمانی بنا دارد در همکاری با گروه خودروسازی جیلی‌موتور چین تولید خودروهای برقی جدیدی را تحت برند «اسمارت» آغاز کند. قرار است تولید این محصولات در منطقه «شیان» چین و در تاسیساتی با ظرفیت تولید سالانه ۱۵۰ هزار دستگاه انجام شود. لنگ یان، قائم مقام شعبه دایملر در چین در حاشیه یک نشست در پکن این اظهارات را به خبرنگار رویترز اعلام کرد. به نقل از دنیای اقتصاد؛ دایملر و جیلی به‌ تازگی و طی بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند که هر یک قرار است سرمایه‌گذاری ۷/ ۲ میلیارد یوآن (۳۸۸ میلیون دلار) را در چین برای تولید خودروهای برقی اسمارت انجام دهند و یک برند خودروی هوشمند را تاسیس کنند. اسمارت یکی از برندهای دایملر است. به علاوه شرکت اتومبیل‌سازی جیلی چین در حال مذاکره با شرکت آستون‌مارتین و مدیریت و سرمایه‌گذاران آن است تا بتواند بخشی از سهام این برند لوکس خودروساز را خریداری کند./ تابناک اقتصادی

دیدگاه خود را بنویسید

icon news