اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 16 فروردین 1399
26 دی 1398 26 دی 1398
16:35 16:35

با کودکان دوقلو چگونه رفتار کنیم؟

 برخی افرادی که دارای کودکان دوقلو می باشند لباس های مشابه تن آن ها می کند و اسباب بازی های مشابه را برای آنها می خرند در حالی که نمی دانند این کار بر هویت مستقل کودک اثر سوء می گذارد.

تربیت دوقلوها

تربیت کودکان دوقلو از مسائل پیچیده و دشواری می باشد که والدین با آن درگیر می باشند داشتن فرزند دوقلو فقط از دور جذابیت‌های زیادی دارد و داشتن شباهت های ظاهری آنها دلبستگی فراوانشان به یکدیگر و ویژگی‌های روانی که وجود دارد موجب لذت بخش شدن دیدن فرزندان دوقلو می‌شود اما در واقعیت متفاوت است.

پدر و مادر هایی که فرزندان دوقلو دارند دارای مسیر بسیار دشواری هستند نمی توان برای همه دوقلوها یک نسخه ثابت پیچید زیرا همه کودکان با یکدیگر متفاوتند از جمله مواردی که بر ساختار شخصیتی دوقلوها تاثیر می گذارد شرایط محیطی و روانی والدین می باشد دوقلو ها از زمان جنین تا زمان به دنیا آمدن و بزرگ شدن در کنار یکدیگر هستند و به دلیل ویژگی های منحصر به فرد تربیت کودکان دوقلو کمی دشوار است،  مخصوصا در سنین زیر سه سال دارای تاثیر روانی بسیار زیادی از سوی والدین مخصوصاً مادر هستند.

شاید تصور کنید فرزندان دوقلو شباهت بسیار زیادی به یکدیگر از لحاظ شخصیتی دارند در صورتی که تحقیقات نشان داده است هر قل تیپ شخصیتی متفاوتی نسبت به قول دیگر دارد.

ناسازگاری بین دوقلوها

از ابتدای تولد امری شایع است مثلاً عدم برقراری ارتباط با یکدیگر هل دادن کتک زدن در بین کودکان بسیار اتفاق می افتد . کنترل و شیوه‌های تربیتی بر روی آن‌ها بسیار اثرگذار است .

کودکان دوقلو اصولاً با هم دعوا می کنند و از طرفی علاقه بسیار زیادی به یکدیگر دارند اما مشکل از کجاست؟ به دلیل هم سنی و همزمانی آنها رابطه بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند و شاید علایق مشترکی که نسبت به اسباب بازی برنامه تلویزیونی و غیره دارند را بتوان امری طبیعی تلقی کرد و این نزدیکی بسیار زیاد موجب بروز اختلافات بزرگ در بین آنها می شود و کودکان را به رقابت با یکدیگر دعوت می کند در صورتی که فرزندانی که اختلاف سنی متفاوتی با یکدیگر دارند بر سر موضوعات مختلفی با هم بحث می کنند.

از جمله مواردی که موجب دعوا بین آنها می گردد وجود علاقه بسیار زیاد نسبت به یکدیگر می باشد آنها دارای رابطه عمیق تاثیر گذاری هستند و وقتی که فردی کسی را دوست بدارد انتظار و توقع نسبت به او بالا می رود و این مورد در کودکان هم صدق می کند و اگر رفتاری مخالف انتظار یکدیگر انجام دهند موجب آزرده خاطر شدن شان می گردد.

آنها مرتب از یکدیگر می رنجند و انتظار دارند یکدیگر را در هر شرایطی  درک کنند‌ ولی این کار غیرمعقول می باشد زیرا حتی در سنین بزرگتر کودکان نمی توانند درک کنند که دارای شخصیتی مستقل از یکدیگر می باشند .

جدا بودن دو قلوها

بر خلاف تصوری که دیگران دارند دوقلو ها هم گاهی نیاز به جدا بودن از یکدیگر دارند مثلاً یک قل علاقه دارد که به پارک برود و دیگری دوست دارد که در منزل بماند و والدین نباید نسبت به این اختلاف نظر شان مخالفت نشان دهند داشتن زمان های اختصاصی در بین دوقلو ها موجب پرورش استعداد و نبوغ شان می شود و به رشد فردی و شخصیتی آنها کمک خواهد کرد.

در هنگام دعوای کودکان دوقلو چه کنیم؟

وقتی دوقلوها با یکدیگر دعوا می کنند شما سعی کنید خود را کنار بکشید و در دعوای آنها مداخله نکنید و سعی به قضاوت نداشته باشید مگر در شرایط استثنا که آنها با یکدیگر برخورد فیزیکی دارند و امکان دارد آسیب های احتمالی  به وجود آید سعی کنید با هر دوی آنها مهربان و جدی باشید و به کودکان احساس امنیت بدهید و به دنبال مقصر در دعوای آنها نگردید و حتی دعوای دو قلو ها را تجزیه و تحلیل نکنید و مقصر را در فرصتی بهتر که هردوی آن ها آرام شدند مشخص کنید .زیرا قضاوت کردن مدام کودکان موجب می‌شود کودکان شما را به غر زدن و سرزنش تشویق نمایند.

تنبیه کردن هردو کودکان هم کاری اشتباه می باشد زیرا تنبیه کودک بی گناه دور از انصاف است بهتر است رفتار نامناسب را گوشزد کنید و رفتار مناسب را به او یاد بدهید تنبیه کردن هردو کودکان تنها در شرایطی مجاز می باشد که هر دوی آنها مرتکب اشتباه شده باشند.

با کودکان خود بسیار تکرار کنید که "زدن ممنوع" است "گاز گرفتن ممنوع" است مخصوصاً اگر بتوانید این روش را با مهارت یاد بدهید اگر دعوای بین کودکان منجر به برخورد فیزیکی نشود در اکثر موارد آنها می توانند از پس مشکلات خود بر بیایند و یاد می گیرند که با یکدیگر سازش کنند و در کنار هم بازی کنند.

حسادت منشاء بسیاری از دعواها می‌باشد

مخصوصاً اگر توجه والدین نسبت به یک کودک بیشتر باشد و کودکی دیگر دچار کمبود توجه شود پس این امر شروعی برای دعوا خواهد بود پس بهتر است والدین قدم اول را برای جلوگیری از دعواهای کودکان خود بردارند و فرزندان خود را به یک اندازه دوست بدارند. سعی کنید در هنگام دعوا حواس کودک را منحرف کنید مثلا اگر برای یک اسباب بازی با یکدیگر دعوا می کنند این اسباب بازی دیگر را به او نشان بدهید یا آنکه چند اسباب‌بازی را برای روز مبادا نگه دارید و در زمان ضرورت آنها را نشان دهید وجود اسباب بازی جدید آرامش آنها را بیشتر می کنند.

زمان دعوای دوقلوها را پیش بینی کنید

تشخیص آن که چه زمان‌هایی موجب بروز دعوا در بین کودکان می شود امری تاثیر گذار در دفع دعوا می باشد مثلا اگر کودکان قبل از آماده شدن غذا با همدیگر دعوا می کنند سعی کنید زودتر غذا را آماده کنید تا فرصت دعوا را از آنها بگیرید.

در کارهای فرزندانتان مشارکت کنید

سعی کنید با بچه ها مستقیماً بازی کنیم و به آنها نوبتی بازی کردن با اسباب بازی ها را یاد بدهید در حین بازی می توانید آموزش های بسیار موثری را به کودکان خود بدهید پس از اختصاص دادن وقت خود برای کودکان غافل نشوید.

داشتن هویت مستقل در بین دوقلوها

برخلاف نظر خانواده‌ها که سعی بر آن دارند که کودکان دو قلو را مانند هم بزرگ کنند باید بیان کرد که شاید این کار از نظر دیگران جالب باشد اما اثر نامطلوب بر روی کودکان می گذارد و زمانی که دوقلو ها از طرف دیگران این احساس یکی بودن را دریافت کنند بیشتر جریحه دار می شوند.

دوقلو ها را دوقلو صدا نزنید

سعی کنید در خانه آنها را با اسم های مجزای شان صدا کنید و یک هویت مستقل به آنها بدهید زیرا داشتن استقلال موجب می شود در تربیت درست و ایجاد شخصیت سالم در فرد نقش داشته باشد .

اخبار مرتبط

icon news

جلوگیری از دخالت دیگران در تربیت فرزندمان

مشارکت دیگران در آموزش کودکان یک شیوه رایج است. مادر و پدر، مادربزرگ، عمه، خاله شما م...

10 راهکار برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

کاهش اعتماد به‌ نفس زمانی رخ می‌دهد که کودک حس کند اگر رفتاری که والدینش توقع دارند ا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news