اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 01 اسفند 1398
28 دی 1398 28 دی 1398
08:12 08:12

ذخایر دارویی و تجهیزات تخصصی پزشکی کشور در چه وضعیتی است؟

دکتر محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو گت: وضعیت ذخایر دارویی و تجهیزات تخصصی پزشکی در کشور در شرایط بی‌نظیری است.

دکتر محمدرضا شانه‌ساز

به گزارش سلام نو، رییس سازمان غذا و دارو در خصوص اظهاراتی مبنی بر کمبود دارو و تجهیزات پزشکی که منجر به صف‌های طولانی برای انجام اعمال جراحی در بیمارستان‌ها شده است، گفت: در حال حاضر وضعیت ذخایر دارویی و تجهیزات تخصصی در کشور در شرایط بی‌نظیری قرار دارد.

دکتر محمدرضا شانه‌ساز، در این باره افزود: بخشی از این گفته به دلیل گران بودن برخی از تجهیزات و دستگاه‌ها است که تمام دولت‌ها با آن مواجه هستند. نمی‌توانیم دستگاه‌های گران قیمت خریداری کنیم که هیچ کس در نوبت عمل نماند؛ چراکه درست نیست و هزینه‌های کمرشکن به بار می‌آورد.

وی با اشاره به اینکه با تمام خباثت‌های دشمن‌های خارجی،‌ اکنون هیچ کمبودی در دارو و تجهیزات پزشکی وجود ندارد، افزود: بیشتر مشکل در این زمینه است که برخی بیمارستان‌ها در پرداخت و تامین نقدینگی برای بازپرداخت مطالبات شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی با موانع مالی روبرو بودند که با پیگیری‌های شخص وزیر بهداشت و همکاری سازمان تامین اجتماعی، قرار است مبلغ قابل توجهی در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد. امیدواریم دانشگاه‌ها بتوانند با این مبالغ بدهی شرکت‌ها را پرداخت کنند تا به دلیل عدم تحویل اقلام مورد نیاز توسط شرکت‌ها، خدمات بیمارستان‌ها با مشکل مواجه نشود.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: در حال حاضر وضعیت ذخایر دارویی و تجهیزات تخصصی پزشکی در کشور در شرایط بی‌نظیری قرار دارد و هیچ کمبودی متوجه تامین دارو، تجهیزات و مواد اولیه نیست.

وی همچنین به پیگیری‌های صورت گرفته برای تامین داروی بیماران MPS اشاره کرد و افزود: علاوه بر مکاتبات بین‌المللی از سایر کانال‌های ارتباطی نیز این موضوع را پیگیری می‌کنیم. طی یک یا دو سال گذشته همواره اقلام دارویی وجود داشته که دشمنان ما در تلاش بودند تا به دستمان نرسد،‌ اما با پیگیری‌های صورت گرفته این مشکلات مرتفع شده‌اند. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که در این بین داروی بیماران MPS نسبت به سایر داروها بیشتر رسانه‌ای شد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

واکنش سازمان غذا و دارو به فهرست کمبوهای دارویی

 دکتر کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو کمبود ۳۵۰ تا ۴۰۰ قلم دارو در کشور ار ت...

چند درصد داروی مصرفی در کشور تولید می شود؟

محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو گفت: 97 داروی مصرفی را در داخل تولید می‌کنیم...

دلیل طولانی شدن نوبت دهی برای عمل جراحی چیست؟

مهندس سیدحسین صفوی، مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت:  دلیل ...

وضعیت دارورسانی به مردم مناطق سیل‌زده

دکتر غلامحسین مهرعلیان، مدیرکل امور داروی سازمان غذا و دارو گفت: هیچ مشکل و کمبودی در...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news