اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 04 اسفند 1398
28 دی 1398 28 دی 1398
23:50 23:50

شمار زخمی‌های ناآرامی شنبه شب بیروت

سازمان صلیب سرخ لبنان، شمار زخمی‌های ناآرامی بیروت را 165 نفر اعلام کرد.

شمار زخمی‌های ناآرامی بیروت به ۱۶۵ تَن افزایش یافت

به گزارش سلام نو، سازمان صلیب سرخ لبنان اِعلام کرد که شمار زخمی‌های ناآرامی شنبه شب بیروت به ۱۶۵ تَن افزایش یافته‌است.

این سازمان در بیانیه ای افزود: ۱۸ گروه از نیروهای صلیب سرخ  زخمی ها را به بیمارستان های مناطق مختلف بیروت منتقل و ۱۰۰ زخمی نیز سرِ پایی درمان شدند.

مدیریت نیروهای امنیت داخلی لبنان هم در صفحه ی توییتر خود نوشت: ده ها تن از این نیروها با سنگ پراکنی معترضان زخمی و به بیمارستان های الوردیه و دانشگاه آمریکایی بیروت منتقل شدند.

در این توییت اضافه شده است: دهها جوان معترضی که به اموال عمومی و مراکز دولتی آسیب رساندند بازداشت شدند.

هم چنین معترضان شنبه شب بزرگراه بیروت – صیدا در منطقه ی خَلده در جنوب لبنان و بزرگراه بیروت – طرابلس در مناطق الضنیه و الریاطه در شمال این کشور را از هر دو جهت با آتش زدن لاستیک و سطل های زباله و کندن خندق در وسط بزرگراهها، مسدود کردند.

«رَیّا الحسن» وزیر کشور لبنان در صفحه ی توییتر خود، راه بندان، تعرض به نیروهای امنیت داخلی و اقدام برخی معترضان در تخریب دارایی های عمومی و خصوصی را محکوم کرد.

وی نوشت: ظرف سه ماه گذشته بارها اعلام و تاکید کرده ام که از تظاهرات مسالمت آمیز حمایت می کنم اما تغییر این گونه تظاهرات به اعمال و رفتار خشونت آمیز، غیر قابل پذیرش است.

تظاهرات و تجمع شنبه شب جوانان لبنانی ابتدا به شکل مسالمت آمیز و با شعار «همه یعنی همه» و «تاوان نخواهیم داد» در میدان های الشهدا، ریاض الصلح و النجمه در مرکز بیروت آغاز شد اما عده ای از آنان اقدام  به راه بندان، پرتاب سنگ و ترقه های آتشین به طرف نیروهای نظامی کردند و به برخی مراکز دولتی و خصوصی و دارایی های مردم آسیب رساندند.

نظامیان برای دور کردن معترضان از میدان های یاد شده و نیز اطراف ساختمان مجلس ملی لبنان و شهرداری بیروت از خودروهای آب پاش و گاز اشک آور استفاده و دهها تن از آنان را بازداشت کردند.

پیش از این و در جریان ناآرامی های ۲۴  و ۲۵ دی ماه در مرکز بیروت  ۵۵ تن از معترضان زخمی و ۶۵ تن بازداشت و سپس آزاد شدند. از آغاز جنبش اعتراضی مردم لبنان تاکنون ۵ نفر کشته شده اند.

هزاران کارگر، کارمند، جوانان حزبی و فعالان مدنی، دانشجویان و معلمان دانشگاه ها و مدارس خصوصی و دولتی با تظاهرات و تجمع و تحصن درقالب جنبش اعتراضی  از ۲۵ مهر ماه تاکنون در شهرهای مختلف لبنان خواستار اصلاح ساختار سیاسی، کاهش مالیات ها، پایان دادن به سوء مدیریت و فساد مقام ها، رفع بیکاری، گرانی و تورم، کمبود بنزین، برق و گاز، جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی (لیره) و افزایش حقوق و مزایا، هستند.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

تجاوز کشتی جنگی رژیم صهیونیستی به قلمرو دریایی لبنان

3 فروند کشتی جنگی رژیم صهیونیستی در ۴۸ ساعت گذشته قلمرو دریایی لبنان را نقض کرده و وا...

دفع حمله پهپادی به سفارت آمریکا در لبنان

دستگاه امنیتی لبنان در بیانیه‌ای از دفع حمله‌ پهپادی به مقر سفارت آمریکا در بیروت و ب...

دستگیری جاسوس اسرائیلی توسط حزب‌الله

مرد لبنانی که حین جاسوسی از حزب‌الله برای موساد مورد شناسایی قرار گرفت  از اسرائیل در...

تندیس سپهبد شهید قاسم سلیمانی در جنوب لبنان رونمایی شد

 کلیپی از شبکه «روسیا الیوم» مبنی بر پایان کار ساخت تندیس یادبود سردار سپهبد «شهید قا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news