اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 07 اسفند 1398
29 دی 1398 29 دی 1398
18:50 18:50

تاثیر عملیات بازار باز بر وضعیت بازار پول کشور

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی گفت: اجرای عملیات بازار باز زمانبر است ولی ما هم بتوانیم به تدریج این سیاست را در ایران اجرایی کنیم.

همتی: بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است

به گزارش سلام نو، رییس کل بانک مرکزی گفت: در حال حاضر بازار ارز ثبات خوبی دارد و بانک مرکزی بر این بازار مسلط است.

عبدالناصر همتی روز یکشنبه در حاشیه نشست کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در جلسه امروز گزارش کاملی از سیاست‌های ارزی و پولی بانک مرکزی شامل عملیات بازار باز، طرح گام و بازار متشکل ارزی ارائه شد.

بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است

همتی با بیان اینکه در حال حاضر بازار ارز ثبات خوبی دارد و بانک مرکزی بر این بازار مسلط است، افزود: برای بهبود وضعیت بازار پول نیز سیاست عملیات بازار باز در حال اجرا است؛ اگرچه طی ۴۰ سال گذشته به دلیل شرایطی خاص این سیاست در کشور اجرایی نشد اما با یک سال کار مداوم و دریافت مجوز از نهادهای قانونی آیین نامه‌ها و ضوابط آن آماده شده است.

عضو کابینه دوازدهم درباره تاثیر عملیات بازار باز بر وضعیت بازار پول کشور، عنوان کرد: با اجرای سیاست عملیات بازار باز به جای اینکه نرخ سود به صورت دستوری در سیستم پولی تعیین و بی‌هدف به دنبال کنترل تورم باشیم، تورم به صورت هدفمند تعیین شده و بر مبنای این نرخ، سود کوتاه مدت بانکی مشخص می‌شود.

رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: از طریق خرید و فروش اوراق اسلامی - که توسط خزانه‌داری کل کشور منتشر و توسط بانک‌ها خریداری شده - حجم پول را تغییر داده و نرخ سود کوتاه مدت بانکی مورد نظر تعیین می‌شود.

اجرای عملیات بازار باز زمانبر است

همتی ادامه داد: عملیات بازار باز، ابزارِ مهمِ سیاست پولی است که بانک‌های مرکزی در تمام دنیا در حال اجرای آن هستند. امیدوارم ما نیز بتوانیم به تدریج این سیاست را در ایران اجرایی کنیم البته اجرای آن زمانبر است.

نظر رییس کل بانک مرکزی درخصوص وام ۱۰۰ میلیونی ازدواج در سال ۹۹

رییس کل بانک مرکزی درباره منابع مالی مورد نیاز برای افزایش وام ازدواج در سال آتی، گفت: از نمایندگانی که رقم جدید را تصویب کردند بپرسید.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

کدام استان کمترن نرخ تورم را دارد؟

براساس اعلام مرکزآمار، استان اردبیل با ٠.٥ درصد کمترین نرخ تورم ماهانه را در کشور دار...

امروز دلار چقدر گران شد؟

قیمت دلار امروز در صرافی های بانکی با افزایش 50 تومانی به ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

عقبگرد در بازار دلار کلید خورد

 قیمت دلار امروز در صرافی های بانکی با کاهش 50 تومانی به ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان رسید.

قیمت دلار در ایران دو روز بعد از تصمیم FATF

قیمت دلار امروز در صرافی های بانکی با افزایش دویست تومانی به ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان رسید...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news