اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 09 اسفند 1398
01 بهمن 1398 01 بهمن 1398
16:56 16:56

پارلمان عراق دیدار با آمریکایی در داووس را منع کرد

پارلمان عراق از مسؤولان این کشور خواست در کنفرانس اقتصادی داووس از دیدار با مسؤولان آمریکایی خودداری کنند.

پارلمان عراق

به گزارش سلام نو، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، حسن الکعبی، معاون اول رئیس پارلمان عراق امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای اظهار کرد: همسو با تصمیم پارلمان برای اخراج نیروهای بیگانه از خاک عراق و در راستای مخالفت با نقض حاکمیت این کشور، از مسوولان عراقی که در نشست‌های داووس حضور دارند، می‌خواهیم مسوولان دولت آمریکا و در راس آنها دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور و مایک پامپئو، وزیر خارجه آن را تحریم کرده و با آنها هرگز دیدار نکنند.

الکعبی در ادامه این موضعگیری را پاسخ سیاسی روشنی همسو با خشم مردم عراق از نقض حاکمیت و امنیت کشورشان از سوی آمریکا دانست و تاکید کرد: پارلمان عراق به تقویت روابط خود با کشورهای شرکت‌کننده در نشست‌ داووس و بهره‌مندی از امکانات اقتصادی و تجاری و تکنولوژی‌های آنها برای بازسازی عراق تمایل دارد اما نقش آمریکا در عراق به منزله نقض توافق بین‌المللی برای حفظ حاکمیت، استقلال و ثبات عراق است و این امر به پاسخ جدی نیاز دارد.

همچنین حسن سالم، نماینده فراکسیون صادقون در پارلمان عراق امروز (سه‌شنبه) در بیانیه‌ای از برهم صالح، رئیس جمهور این کشور خواست در راستای احترام به خون شهدا و اصل حاکمیت عراق، از دیدار با ترامپ جنایتکار و یا هر مسوول آمریکایی در کنفرانس داووس خودداری کند.

از سوی دیگر عالیه نصیف، دیگر نماینده این پارلمان نیز در بیانیه‌ای همین درخواست را از برهم صالح داشت و تاکید کرد: صالح فرصت خوبی برای ثبت یک موضعگیری ملی در قبال مردم خود دارد.

این در حالیست که کاخ سفید اعلام کرده است، رئیس‌جمهوری آمریکا در حاشیه اجلاس داووس دو نشست جداگانه با برهم صالح و نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق خواهد داشت.

پارلمان عراق پنجم ماه جاری میلادی با اکثریت آراء طرحی برای توقف حضور نیروهای بیگانه در عراق پس از حمله آمریکا به پایگاه‌های حشد شعبی و ترور فرماندان نظامی این کشور و ایران را تصویب کرد./ ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

آغاز مذاکرات آمریکا با اروپا برای خروج از عراق

مشاور ترامپ اعلام کرد در حال مذاکره با اروپا و عراق برای انجام مذاکرات برای اجرای تصم...

پارلمان عراق نخست وزیر جدید را ملزم به اخراج آمریکایی ها دانست

پارلمان عراق اعلام کرد، نخست‌وزیر جدید این کشور ملزم به اجرای قانون اخراج نیروهای بیگ...

چه کسی آمریکایی‌ها را از عراق اخراج خواهد کرد؟

چندی پیش پارلمان عراق با حضور بیش از ۱۷۰ نماینده رای به خروج نیروهای آمریکایی از این ...

استعفای علاوی از پارلمان عراق

دفتر اطلاع‌رسانی ایاد علاوی اعلام کرد رئیس ائتلاف الوطنیه در پارلمان عراق از عضویت پا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news