اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 12 فروردین 1399
02 بهمن 1398 02 بهمن 1398
22:58 22:58

استقبال اتحادیه اروپا از تشکیل دولت جدید لبنان

سخنگوی رسمی اتحادیه اروپا در لبنان تشکیل دولت جدید را یک گام اساسی برای حل بحران‌های اقتصادی و مالی خواند.

اتحادیه اروپا تشکیل دولت جدید لبنان را یک گام به پیش خواند

به گزارش سلام نو، این نمایندگی در بیانیه‌ای که چهارشنبه شب در بیروت منتشر شد، تاکید کرد:  وظیفه دولت جدید به ریاست «حسان دیاب» است که به سرعت طرح اصلاحات اجتماعی و اقتصادی را برای حل این بحران‌ها تدوین و اجرا کند.

در این بیانیه آمده است: قشرهای ضعیف و فقیر جامعه لبنان در رنج و گرفتاری هستند و از دولت انتظار حمایت و رفع تنگناهای مالی و معیشتی خود را دارند.

نمایندگی اتحادیه اروپا در لبنان خاطر نشان کرد: این اتحادیه از ملت و دولت جدید، اصلاحات اجتماعی و اقتصادی و مبارزه با فساد و شناسایی و محاکمه مفسدان در لبنان پشتیبانی می‌کند.

اتحادیه اروپا بر تامین ثبات و امنیت، حفظ تمامیت سرزمینی و حق حاکمیت سیاسی و ملی لبنان تاکید کرد.

هم چنین رهبر مسیحیان لبنان چهارشنبه شب در تماس تلفنی با نخست وزیر این کشور تشکیل دولت جدید را به او تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که این دولت اعتماد مردم، نمایندگان مجلس و جامعه جهانی را به دست آورد.

«بشاره پطرس الراعی» گفت: همه بویژه طبقه فقیر جامعه لبنان از بحران مالی و اقتصادی در رنج و گرفتاری هستیم و دولت باید به حل مشکلات اهتمام ورزد و جریان امور را به خط درست برگردانَد.

وی تاکید کرد: البته تغییر و تحول با یک چشم به هم زدن حاصل نمی‌شود بلکه دولت نیاز به وقت و همکاری همه گروه‌ها و طوایف لبنان دارد.

رهبر مسیحیان لبنان خطاب به رهبران و فعالان جنبش اعتراضی این کشور یادآور شد: از آغاز جنبش از شما حمایت کرده‌ام اما در این مرحله درست نیست که تجمع و اعتراض تداوم یابد بلکه باید به دولت جدید فرصت داده شود.

وی اعمال تخریبی و آسیب رساندن عده‌ای از معترضان به اموال و مراکز عمومی و خصوصی را محکوم و خاطر نشان کرد: فرصتی سه ماهه به دولت جدید داده شود و اگر به وعده‌ها، مسوولیت و وظایفش عمل نکرد آن گاه تجمع و تظاهرات مجدد حق مشروع و قانونی معترضان است.

در صدمین روز جنبش اعتراضی مردم لبنان بامداد روز چهارشنبه هیات دولت جدید با ۲۰ وزیر (۱۰ مسلمان و ۱۰ مسیحی) فن سالار و غیر حزبی که ۶ تن از آن زن هستند، تشکیل و موفق شد تاییدیه و امضای رییس جمهوری را بگیرد.

در واکنش به تشکیل دولت جدید، شماری از معترضان صبح امروز و چهارشنبه شب در میادین مرکزی بیروت تجمع و اعلام کردند که دولت معرفی شده، مستقل و فن سالار (تکنوکرات) نبوده و پاسخگوی خواسته‌های (مطالبات) مردم لبنان نیست.

شمار دیگری از جوانان در حمایت از دولت جدید لبنان شعار دادند و خواستار دادن فرصت به حسان دیاب رییس این دولت شدند./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

اتحادیه اروپا مرزهایش را برای یک ماه می‌بندد

 سران اتحادیه اروپا توافق کردند که برای پیشگیری از شیوع کرونا در اروپا، مرزهای این ات...

اتحادیه اروپا دست به کار شد/ اختصاص بودجه 140 میلیون یورویی برای تولید واکسن کرونا

مقامات اتحادیه اروپا برای تولید واکسن کرونا بودجه ۱۴۰ میلیون یورویی اختصاص دادند.

تلاش یونان  برای جلوگیری از ورود پناهجویان به این کشور

در پی توافق مقام‌های اتحادیه اروپا و ترکیه برای جلوگیری از ورود پناهجویان به اروپا، د...

اتحادیه اروپا درباره فعالیت هسته ای ایران بیانیه داد

اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای ضمن اعلام حمایت از برجام از ایران خواست که تمام فعالی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news