اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 01 اسفند 1398
03 بهمن 1398 03 بهمن 1398
10:25 10:25

تاثیر کمبود گاز در فصل زمستان بر کاهش تولید برق

پیام باقری رییس کمیته صادرات سندیکای برق ایران گفت: کمبود گاز در فصل زمستان بر کاهش تولید برق تاثیری ندارد و به دلیل کاهش مصرف برق، بسیاری از نیروگاه ها از مدار خارج می شوند.

نیروگاه‌ها، صنایع و منازل مسکونی در مصرف گاز رکورد زدند

به گزارش سلام نو، به گفته رییس کمیته صادرات سندیکای برق ایران نیروگاه‌های سوخت فسیلی سهم ۳۰ درصدی در آلودگی هوا دارند.

پیام باقری رییس کمیته صادرات سندیکای برق ایران با اشاره به مصرف گاز در کشور اظهار کرد: طی روزهای اخیر شاهد رکورد زنی در مصرف گاز در کشور بودیم و عمده این مصارف مربوط به بخش‌های صنعتی، خانگی و نیروگاه‌های پایه گاز سوز است.


رییس کمیته صادرات سندیکای برق ایران تصریح کرد: به دلیل اینکه بسیاری از نیروگاه‌های برق در کشور قابلیت استفاده از سوخت‌های جایگزین مانند گازوئیل و مازوت به جای گاز را دارند، در صورت کمبود گاز در شبکه اولین بخش که با محدودیت گاز مواجه می‌شود بخش صنعت و نیروگاه‌هایی است.

باقری با بیان اینکه کمبود گاز در فصل زمستان تاثیری بر کاهش تولید برق ندارد، بیان کرد: در فصل زمستان به دلیل کاهش مصرف برق، بسیاری از نیروگاه ها برای تعمیر و اورهال کردن از مدار خارج می‌شوند و به دلیل کم باری تولید برق در فصل زمستان و اختلاف ۲۰ هزار مگاواتی مصرف برق در فصل تابستان و زمستان کمبود توزیع گاز تاثیری بر تولید برق ندارد.

وی ادامه داد: تعادل خوبی در خصوص مصرف گاز در نیروگاه‌ها وجود دارد به طوری که در زمان پیک مصرف برق در تابستان به دلیل گرما میزان مصرف گاز کاهش خواهد یافت و از سوی دیگر در فصل زمستان با عبور از پیک مصرف نیاز کشور برای تولید برق کاهش می‌یابد.


رییس کمیته صادرات سندیکای برق ایران ابراز کرد: میزان صادرات برق کشور عدد قابل توجهی نیست و در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن ۱۵۰۰ مگاوات برق صادر می‌شود که در مقابل تولید ما رقم بالایی نیست و برای پوشش تقاضای صادراتی به طور معمول با مشکلی روبرو نخواهیم بود.

باقری گفت: گاز جز سوخت‌های فسیلی است که حداقل آلایندگی را دارد؛ وقتی نیروگاهی به دلیل کمبود گاز مجبور به استفاده از سوخت‌های جایگزین مانند مازوت و گازوئیل است آلایندگی بیشتر می‌شود به طوری که ما جز ۱۰ کشور آلاینده جهان محسوب می‌شویم و ۳۰ درصد این آلودگی  مربوط به نیروگاه‌های سوخت فسیلی است.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

مصرف گاز، برق را قطع کرد!

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق گفت: خاموشی‌های اضطراری در بخش خانگی، برای پایدار ن...

زنگ هشدار قطع برق و گاز در کشور به صدا درآمد!

با ادامه وضعیت فعلی مصرف گاز در کشور زمزمه‌های قطع گاز و برق به گوش می رسد و صرفه جوی...

گزارش شرکت ملی گاز از مصرف گاز خانگی

محمد عسگری، سخنگوی شرکت ملی گاز ایران گفت: بالا بود مصرف گاز خانگی تا ۱۰ روز آینده دی...

راهکارهایی برای جلوگیری از هدررفت گاز

در اینفوگرافی زیر می توانید با  ۱۲ راه ساده برای جلوگیری از هدررفت گاز آشنا شوید.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news