اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 09 اسفند 1398
04 بهمن 1398 04 بهمن 1398
18:05 18:05

اولین تصویر از کوچک ترین سکه طلای دنیا

کوچک‌ترین سکه طلای دنیا با ابعاد ۲.۹۶ میلیمتر و وزن ۰.۰۶۳ گرم و طرحی از اینشتین در ضرابخانه سوئیس ضرب شده است.

به گزارش سلام نو، این سکه که کمتر از یک دهم گرم وزن دارد به قدری کوچک است که برای دیدن طرح روی آن (آلبرت اینشتین در حالی که زبان خود را بیرون آورده) باید بیش از اندازه به آن نزدیک شد.

ارزش اسمی کوچک ترین سکه طلای دنیا برابر با یک چهارم فرانس سوئیس اعلام  شد ( برابر با ۰.۲۶ دلار آمریکا) و به صورت آنلاین میتوانید آن را سفارش دهید. براساس اعلام ضرابخانه سوئیس  تاکنون ۹۹۹ عدد از این سکه ها ضرب شده است و هر کدام از آنها با قیمت ۱۹۹ فرانس سوئیس (هر فرانس برابر با ۱.۰۳ دلار آمریکا) به فروش خواهند رفت. این نهاد در اقدامی جالب اعلام کرده که یک ذره بین مخصوص را هم به همراه این سکه در اختیار خریداران می گذارد تا به راحتی بتوانند تصویر اینشتین را ببینند.

این سکه طلا در واقع معرف طرح رسمی ضرابخانه سوسیس است که به قدردانی از تلاش های اینشتین در طول سالیان عمرش، ساخته شده.

کوچک ترین سکه طلای دنیا

آلبرت اینشتین در سال ۱۸۷۹ میلادی در شهر Ulm آلمان متولد شد و در سال ۱۹۰۵ میلادی با فرمول E=mc² (انرژی برابر است با جرم ضربدر سرعت نور به توان ۲) دنیای فیزیک را متحول کرد.

ضرابخانه سوسیس اعلام کرده که برای ساخت کوچک ترین سکه طلای دنیا از همان دقت مثال زدنی اینشتین کمک گرفته است.

اینشتین بخشی از زندگی خود را در سوئیس سپری کرد و حتی توانست شهروندی این کشور را دریافت نماید. او از سال ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۵ در برن پایتخت سوئیس زندگی کرد و نظریه نسبیت خود را هم در همین سالها مطرح نمود.

/دیجیاتو

دیدگاه خود را بنویسید

icon news