اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 12 فروردین 1399
05 بهمن 1398 05 بهمن 1398
11:16 11:16

ستاره خون آشام را تماشا کنید+عکس

ستاره‌شناسان در بررسی‌های خود، یک سامانه ستاره‌ای را کشف کرده‌اند که به"ستاره خون‌آشام" شهرت دارد. به گفته محققان این رویداد نادر، طغیانی از یک نواختر کوتوله است.

ستاره خون آشام

گروهی از ستاره‌شناسان، یک سامانه ستاره‌ای را کشف کرده‌اند که به "ستاره خون‌آشام" مشهور شده است.

به گزارش سلام نو و به نقل از میرور، ستاره‌شناسان در بررسی‌های خود، یک "ستاره خون‌آشام" را کشف کرده‌اند که سه هزار سال نوری از زمین فاصله دارد. آنها شواهدی از وجود یک ستاره کوتوله سفید در نزدیکی صورت فلکی کژدم یافته‌اند که یک ستاره کوتوله قهوه‌ای بسیار کوچک‌تر نیز همراه آن است.

"رایان ریدن هارپر"(Ryan Ridden-Harper)، پژوهشگر "دانشگاه ملی استرالیا"(ANU) و سرپرست این پروژه گفت: این رویداد نادر، طغیانی از یک نواختر کوتوله است که به عنوان یک سامانه ستاره‌ای خون‌آشام شناخته می‌شود.

کوتوله‌های سفید، ستارگانی هستند که همه هیدروژن خود را می‌سوزانند؛ در حالی که کوتوله‌های قهوه‌ای، اجرامی هستند که برای سیاره بودن، بیش از اندازه بزرگ و برای ستاره بودن، بیش از اندازه کوچک هستند.

هارپر و گروهش هنگام جستجو در میان داده‌های جمع‌آوری شده توسط "تلسکوپ فضایی کپلر"(Kepler Space Telescope)، این ستاره را کشف کردند که در میان تاریکی فضا پنهان شده بود.

اگرچه این سامانه ستاره‌ای، واقعا کم‌نور و حدود یک میلیون برابر کم‌نورتر از آن است که چشمان ما از عهده دیدن آن برآید اما داده‌های تلسکوپ کپلر توانستند درخششی زودگذر را به نمایش بگذارند که یک ماه به طول انجامید.

هارپر افزود: داده‌های کپلر، یک دوره 30 روزه را نشان می‌دهند که این نواختر سفید طی آن 1600 برابر درخشان‌تر می‌شود و سپس نور آن به سرعت کاهش می‌یابد تا به تدریج به روشنایی طبیعی خود بازگردد.

این درخشش، ناشی از موادی است که کوتوله سفید آنها را از کوتوله قهوه‌ای به سوی خود جذب می‌کند و این مواد به شکل یک صفحه، دور کوتوله سفید قرار می‌گیرند. این صفحه در اوج طغیان خود، به حرارت 11700 درجه سلسیوس می‌رسد.

پژوهشگران باور دارند کشف آنها که با همکاری"موسسه علوم تلسکوپ فضایی"(Stsci) و "دانشگاه نوتردام"(ND) آمریکا انجام شده، می‌تواند بینش‌های جدیدی در مورد این سامانه ستاره‌ای فراهم کند.

به گفته هارپر، گام بعدی پژوهشگران این است که داده‌های تلسکوپ کپلر را با اطلاعات "ماهواره تس"(Tess) ناسا ادغام کنند.

وی افزود: این کار می‌تواند امکان درک سریع‌ترین انفجارهای جهان را برای ما فراهم کند. امکان دارد که ما بتوانیم رخدادهای نادری کشف کنیم که هیچ تلسکوپ دیگری امکان کشف آنها را ندارد.

این پژوهش، در مجله "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" به چاپ رسید.

اخبار مرتبط

icon news

این ستاره خون‌آشام است!+عکس

 ستاره‌شناسان یک  پ"ستاره خون‌آشام" را کشف کرده‌اند که این ستاره کوتوله سفید یک ستاره...

تصویری منحصر به فرد از کهکشان "راه شیری"

محققان استرالیایی موفق به تولید تصویر جدید از کهکشان "راه شیری شدند که اگر انسان ها ق...

نخستین عکس واقعی از یک سیاه‌چاله چگونه ثبت شد؟

 بالاخره سال‌ها تلاش دانشمندان به ثمر نشست و روز چهارشنبه آنها با کمک تلسکوپ "افق روی...

مرور بر تاریخ مشهورترین تلسکوپ تاریخ

هابل امروز دیگر تنها یک تلسکوپ نیست بلکه نمادی از پیشرفت علم به خصوص علوم فضایی است. ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news