اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 30 بهمن 1398
08 بهمن 1398 08 بهمن 1398
20:06 20:06

تارنمای لودوآر: ایران می تواند ورق را به نفع خود برگرداند

پایگاه اینترنتی "لودوآر" فرانسه در گزارشی با عنوان "راهبرد ایران در شطرنج خاورمیانه"، تاکید کرد جمهوری اسلامی توان تغییر اوضاع را به نفع خود دارد.

تارنمای فرانسوی: ایران توان تغییر اوضاع به نفع خود را دارد

به گزارش سلام نو به نقل از لودوآر، در هفته های اخیر، جهان شاهد رویدادهایی در جبهه روابط پرتنش  میان آمریکا و ایران بود. باوجود آنکه تنش ها تا حدودی کاهش یافت اما باید یک گام به عقب برداشت و وقایع اخیر و پیامدهای راهبردی آن را در فضای ژئوپلتیک بررسی کرد.

برای درک این زورآزمایی میان ایران و آمریکا، ابتدا باید اهداف سیاست خارجی ایران را مورد بررسی قرار داد. به دلایل تاریخی، فرهنگی  و سیاسی تهران سه ضرورت مهم راهبردی را دنبال می کند.

نخست حفاظت از دژ ایران است که به معنای تضمین ادامه حیات حکومت و همچنین حفظ تمامیت ارضی، استقلال سیاسی و اقتصادی کشور است. از سوی دیگر دومین ضرورت برای ایران ایجاد یک منطقه محافظ حائل در اطراف توانایی های نرم ( ایدئولوژیک)  و سخت ( استفاده از نیروهای شبه نظامی حامی ایران ) است. در نهایت نیز ایران به دنبال ورود دوباره به جامعه بین الملل و شناخته شدن به  عنوان یک قدرت حاکم و تمام و کمال است.

تهران در دهه اخیر به خوبی توانسته است از مداخلات نظامی غرب در افغانستان و عراق استفاده کند تا خود را به عنوان بازیگری اجتناب ناپذیر در شطرنج خاورمیانه معرفی  کند و به شریکی کلیدی در مبارزه با داعش در ائتلاف بین المللی به سرپرستی آمریکا تبدیل شود.

به این ترتیب ایران توانست قدرت خود را بازگرداند، گفت و گو با واشنگتن را از سربگیرد و از موضع قدرت در مورد پرونده جنجالی هسته ای مذاکره کند. امضای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵, یک پیروزی دیپلماتیک واقعی بود که به جمهوری اسلامی مشروعیت دوباره داد ،امید به زندگی بخشید، جایگاه منطقه ای این کشور را تحکیم کرد و این کشور را به ورود به جامعه بین المللی نزدیک کرد.

پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به ناگاه معادلات را تغییر داد و رئیس جمهور آمریکا به محض ورود به کاخ سفید سر ناسازگاری با ایران را آغاز کرد.

وی همه تحریم های آمریکا علیه ایران قبل از توافق هسته ای را به برگرداند و از این توافق خارج شد.

با این وجود ایران توانسته است با داشتن نقش کلیدی در خاورمیانه بویژه در تحولات جاری در سوریه و عراق، بازیگر مهمی در جامعه جهانی باقی بماند و این توان را دارد که اوضاع را به نفع خود تغییر دهد./ ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

عربستان: باید مذاکرات مستقیم میان اسرائیل و فلسطین صورت گیرد

فیصل بن فرحان از طرح "معامله قرن" آمریکا برای حل اختلاف خاورمیانه استقبال و اعلام کرد...

معامله قرن نقشی در پایان نزاع در خاورمیانه ندارد

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد آمریکا چارچوب قانون شناخته شده جهانی و قعطنامه‌های شورای ا...

پمپئو در راه خاورمیانه

وزیر امور خارجه آمریکا از ۱۹ تا ۲۱ فوریه پس از پایان تور آفریقا به خاورمیانه می‌آید.

صلح در خاورمیانه فقط با رضایت فلسطین

واسیلی نبنزیا اعلام کرد برای رسیدن به راه‌حلی پایدار و عادلانه درباره مسئله فلسطین، ن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news