اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 02 اسفند 1398
21 بهمن 1398 21 بهمن 1398
10:56 10:56

آمریکا عراق را از تحریم‌های ایران معاف می‌کند

 آسوشیتدپرس خبر داد وزارت امورخارجه آمریکا آمادگی دارد تمدید معافیت بغداد از تحریم‌های ایران را انجام دهد.

تحریم‌های آمریکا

به گزارش سلام نو و به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سه مقام عراقی گفته‌اند که واشنگتن به بغداد اعلام کرده که مایل است معافیت تحریمی عراق را تمدید کند تا این کشور بتواند کماکان به خرید گاز و برق از ایران ادامه دهد. این اقدام می‌تواند آزمونی برای روابط آمریکا- عراق باشد که در هفته‌های اخیر پس از حمله هوایی واشنگتن به فرودگاه بغداد با چالش‌هایی مواجه شده است.

معافیت قبلی برای عراق که در ماه اکتبر صادر شده بود روز 13 فوریه (24 بهمن‌ماه) منقضی می‌شود. این سه مقام عراقی گفته‌اند که وزارت امورخارجه آمریکا که مسئول صدور این گونه معافیت‌ها است، آمادگی خود را برای تمدید معافیت قبلی برای یک دوره سه ماهه دیگر اعلام کرده است به شرط آنکه بغداد بتواند تا هفته آینده یک چارچوب زمانی برای قطع وابستگی‌اش به گاز ایران مشخص کند.

یکی از این سه مقام که همگی از اعضای ارشد دولت عراق به شمار می‌آیند، در این باره گفت: طرف آمریکایی به ما اعلام آمادگی کرده است.

آنها همچنین گفته‌اند که تمدید مجدد معافیت تحریمی عراق آزمونی برای روابط بغداد- واشنگتن پس از تنش‌های ایجاد شده به دلیل حمله هوایی آمریکا به فرودگاه بغداد در روز سه ژانویه است که به شهادت قاسم سلیمانی فرمانده ارشد نیروی قدس سپاه ایران و ابومهدی المهندس فرمانده نظامی حشدالشعبی و چند تن از همراهانشان منجر شد. پس از این حمله، دولت عراق طرحی را برای خروج نیروهای آمریکایی از خاک کشورش به پارلمان ارائه داد که به تصویب هم رسید.

به گزارش آسوشیتدپرس، عراق وابستگی زیادی به گاز و برق ایران دارد و این معافیت تحریمی به بغداد اجازه می‌دهد که بدون مجازات شدن توسط تحریم‌های آمریکا علیه تهران کماکان بتواند به واردات انرژی از ایران و پرداخت پول آن ادامه دهد. هرچند که در سال‌های اخیر عراق به درستی پول این واردات را پرداخت نکرده و به همین دلیل خرید گاز و برق از ایران با اخلال‌هایی مواجه شده است.

دولت آمریکا نیز از تحریم‌های خود به عنوان تهدیدی علیه دولت عراق استفاده کرده تا این کشور را برای قطع وابستگی‌اش به انرژی ایران تحت فشار قرار دهد و بتواند خواسته‌های خود را پیش ببرد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

توجیه دروغ ترامپ درباره ترور سردار سلیمانی

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به افزایش تنش ها میان ایران و کشورش به سب...

ظریف: بازگشت ایران به برجام به اقدامات اروپا بستگی دارد / ایران نمی‌تواند جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را رمزگشایی کند

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که مصاحبه‌ای با ان‌بی‌سی نیوز داشت گفت:آمریکا با ...

آمریکا باز هم ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامکو دانست

هیئت آمریکا در سازمان ملل بار دیگر گفت که واشنگتن اطمینان دارد ایران مسئول حمله به تا...

معافیت‌ عراق برای واردات انرژی از ایران تمدید شد

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد برای 45 روز دیگر معافیت از تحریم‌های...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news