اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 فروردین 1399
21 بهمن 1398 21 بهمن 1398
10:56 10:56

آمریکا عراق را از تحریم‌های ایران معاف می‌کند

 آسوشیتدپرس خبر داد وزارت امورخارجه آمریکا آمادگی دارد تمدید معافیت بغداد از تحریم‌های ایران را انجام دهد.

تحریم‌های آمریکا

به گزارش سلام نو و به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، سه مقام عراقی گفته‌اند که واشنگتن به بغداد اعلام کرده که مایل است معافیت تحریمی عراق را تمدید کند تا این کشور بتواند کماکان به خرید گاز و برق از ایران ادامه دهد. این اقدام می‌تواند آزمونی برای روابط آمریکا- عراق باشد که در هفته‌های اخیر پس از حمله هوایی واشنگتن به فرودگاه بغداد با چالش‌هایی مواجه شده است.

معافیت قبلی برای عراق که در ماه اکتبر صادر شده بود روز 13 فوریه (24 بهمن‌ماه) منقضی می‌شود. این سه مقام عراقی گفته‌اند که وزارت امورخارجه آمریکا که مسئول صدور این گونه معافیت‌ها است، آمادگی خود را برای تمدید معافیت قبلی برای یک دوره سه ماهه دیگر اعلام کرده است به شرط آنکه بغداد بتواند تا هفته آینده یک چارچوب زمانی برای قطع وابستگی‌اش به گاز ایران مشخص کند.

یکی از این سه مقام که همگی از اعضای ارشد دولت عراق به شمار می‌آیند، در این باره گفت: طرف آمریکایی به ما اعلام آمادگی کرده است.

آنها همچنین گفته‌اند که تمدید مجدد معافیت تحریمی عراق آزمونی برای روابط بغداد- واشنگتن پس از تنش‌های ایجاد شده به دلیل حمله هوایی آمریکا به فرودگاه بغداد در روز سه ژانویه است که به شهادت قاسم سلیمانی فرمانده ارشد نیروی قدس سپاه ایران و ابومهدی المهندس فرمانده نظامی حشدالشعبی و چند تن از همراهانشان منجر شد. پس از این حمله، دولت عراق طرحی را برای خروج نیروهای آمریکایی از خاک کشورش به پارلمان ارائه داد که به تصویب هم رسید.

به گزارش آسوشیتدپرس، عراق وابستگی زیادی به گاز و برق ایران دارد و این معافیت تحریمی به بغداد اجازه می‌دهد که بدون مجازات شدن توسط تحریم‌های آمریکا علیه تهران کماکان بتواند به واردات انرژی از ایران و پرداخت پول آن ادامه دهد. هرچند که در سال‌های اخیر عراق به درستی پول این واردات را پرداخت نکرده و به همین دلیل خرید گاز و برق از ایران با اخلال‌هایی مواجه شده است.

دولت آمریکا نیز از تحریم‌های خود به عنوان تهدیدی علیه دولت عراق استفاده کرده تا این کشور را برای قطع وابستگی‌اش به انرژی ایران تحت فشار قرار دهد و بتواند خواسته‌های خود را پیش ببرد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

موسوی: ملت ایران از رنج کسی خوشحال نمی‌شود / ما را به خیر آمریکا امیدی نیست شر مَرسانند

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در اولین نشست خبری سال99 گفت: در این شرایط بحرا...

دروغ‌گویی آمریکا درباره لغو تحریم غذا و داروی ایران!

ایرج ندیمی نماینده اسبق مجلس اعلام کرد: ایران سال‌هاست که با تحریم های غذا و دارو دست...

بحران قبر در عراق!

تعدد جان باختگان کرونا در عراق باعث شده تا دفن مرده ها در این کشور به دلیل کمبود قبر ...

مانع تراشی آمریکا برای دریافت وام ایران

سید عباس موسوی، سخنگوی وزات خارجه گفت:  آمریکا می‌خواهد مانع دریافت وام ایران از صندو...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news