اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 08 اسفند 1398
21 بهمن 1398 21 بهمن 1398
21:57 21:57

آشنا: تابوی نقد قدرت در سینما شکسته شود

مشاور رییس جمهور در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر گفت: اگر تابوی نقد قدرت در سینما بشکند حتماً در جامعه اتفاقات خوبی افتاد.

حضور حسام‌الدین آشنا در ایسنا

به گزارش سلام نو، حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهور که در نشست خبری فیلم "خورشید" ساخته مجید مجیدی حضور پیدا کرد، در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران گفت: جشنواره امسال فجر تنوع موضوعی و مسائلی که به آن پرداخته به عنوان یکی از جلوه‌های سینمایی ایران قابل توجه است. این دوره جشنواره حال و هوای ایران امروز ما را روایت می‌کند، امیدها و ناامیدی‌ها، نگرانی‌ها و دغدغه‌ها و خستگی ها و افسردگی ها همه در این سینما دیده می شود. تنوع زبانی، تنوع قومی، تنوع دیدگاه‌هایی که در این سینما دیده می‌شود به نسبت سالهای قبل نشانه پیشرفت جدی است. دغدغه‌هایی که در این سینما دیده می شود مثل فیلم خورشید مجله مجیدی به مسئله‌ای اشاره کرده که ذهن همه ما را درگیر کرده است.

وی افزود: با دیدن اینگونه‌ آثار احساس می‌کنید دیگر یک کارگردان هنرمند وجود ندارد بلکه یک کنشگر اجتماعی فعال وجود دارد. مجید مجیدی امروز ما در پایان جلسه نقد و بررسی فیلم نشان می‌دهد یک کنشگر اجتماعی فعال است و برای بخشش یک نوجوان که اشتباهی کرده است دست خواهش و تمنا دراز کرده. فیلم های دیگری که در این جشنواره دیدیم علیرغم قوت و ضعف های آن ها، دغدغه‌های اجتماعی پررنگی را به تصویر کشید.

آشنا درباره اشاره فیلم خروج حاتمی‌کیا به او و رئیس جمهور گفت: فیلم خروج بزرگ‌تر از آن است که به رئیس‌جمهور یا مشاور رئیس جمهور پردازد. لایه های عمیق و قوی در این فیلم است که سال های آینده باید بیشتر درباره آنها صحبت کرد. فیلم خروج، ماحصل مشترک فیلم های قبلی حاتمی‌کیا است

مشاور رییس جمهور با بیان اینکه "امیدوارم در دوره های بعدی ریاست جمهوری نیز این امکان برای فیلمسازان وجود داشته باشد که بتوانند دولت‌ها را نقد کنند، گفت: ادبیات نقد دولت‌ها باید جا بیفتد و راه نقد دولت‌ها بسته نشود.

او درباره نقش هنرمندان در بیان نقدها توضیح داد: من مخاطب هیچ فیلمی را سیاستمداران و قدرتمندان نمی‌دانم. مخاطب فیلم ها مردم هستند و وقتی آگاهی عمومی بالا می‌رود مطالبه‌گری افزایش می‌یابد و برای همه سیاستورزان تعامل با مردمی که آگاه‌تر، توانمندتر و مطالبه‌گر تر هستند سخت می‌شود. اگر تابوی نقد قدرت در سینما بشکند حتماً در جامعه اتفاقات خوبی افتاد.

وی در پاسخ به سوالی درباره تهدید به ممنوع الکاری هنرمندانی که اقدام به تحریم جشنواره کرده بودند توسط برخی نمایندگان مجلس، گفت: پایان این دوره مجلس نزدیک است. ظاهراً عمر سیاست ورزان کمتر از عمر ماندگاری هنرمندان است./ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

آشنا به شایعه‌سازی‌ها برای روحانی جواب داد!

حسام‌الدین آشنا مشاور رییس‌جمهور به شایعه‌سازی‌ها درباره شرکت روحانی در جلسات مختلف و...

اطلاعیه آشنا درباره دخالت دولت در برنامه‌های صداوسیما

مشاور رییس جمهور درباره فشار دولت و شخص ایشان در تعطیلی یا تغییر وضعیت برخی برنامه‌ها...

جای حاج قاسم‌مان جمعه خالی است

حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهوری متنی را درباره  نماز جمعه این هفته تهران که با امام...

هشدار آشنا به رسانه‌های فارسی‌زبان درباره هواپیمای اوکراینی/ شایعه سازی نکنید

مشاور رییس‌جمهور به «کاگزاران ایرانی‌تبار رسانه‌های فارسی‌زبان» در رابطه با اخبار مرب...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news