اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

سه‌شنبه
سه‌شنبه 04 تیر 1398
22 دی 1397 22 دی 1397
13:00 13:00

منشأ بوی مرموز پایتخت مشخص شد؟

استاندار تهران پسماندهای خانگی در آرادکوه را عامل اصلی انتشار بوی مرموز در تهران می داند اما مدیرعامل سازمان پسماند این مساله را تکذیب می کند.

سلام نو - سرویس اجتماعی: بعد از حدود ده روز که بوی اذیت کننده ای در بخش هایی از تهران، شهروندان را نگران کرده بود و پس از واکنش های مختلف در رابطه با این بوی بد، استاندار تهران می گوید منشأ بوی مرموز پایتخت مشخص شده اما مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران این مساله را تکذیب می کند.

به گزارش سلام نو ، چهارشنبه دو هفته قبل در دوازدهمین روز زمستان در بخش وسیعی از پایتخت، بوی نامطبوعی پخش شد. بویی که در مرکز شهر بیش از باقی نقاط شهر شنیده شد. اولین دلیلی که برای بوی نامطبوع شهر آورده شد، شکستن خط لوله فاضلاب در خیابان انقلاب بود. خبری که خیلی زود تکذیب شد. از ایستگاه متروی ملت به عنوان دیگر منشأ بوی پایتخت نام برده شد. مسئولان مترو البته این خبر را تکذیب کردند تا عامل اصلی بوی مرموز تهران مشخص نشود.

شرکت گاز تهران و پالایشگاه تهران دیگر مکان هایی بودند که گمانه زنی می‌شد منشأ بوی مرموز تهران از آنجا باشد. فاضلاب پلاسکو هم در خبرها عامل انتشار این بو در سطح شهر معرفی شده بود. کارگروه ویژه‌ای هم در محیط زیست شهر تهران برای بررسی منشاء این بو تشکیل شد. در حال حاضر این بوی مشمئزکننده در سطح شهر تهران استشمام نمی شود اما هنوز بر سر منشأ این بو بحث زیاد است.

شایعات درباره بوی مرموز تهران

از ابتدای انتشار این بو شایعاتی در فضای مجازی دست به دست شد که عجیب ترین آن فعال شدن گسل ها و احتمال زلزله و بدتر از آن فعال شدن آتش فشان دماوند بود. شایعاتی که خیلی زود توسط متخصصین امر تکذیب شد اما برخی کاربران فضای مجازی آن را رها نکردند.

خبرهایی ضد و نقیض درباره منشأ بوی مرموز تهران

انوشیروان محسنی بند‌پی، در رابطه با علت انتشار بوی نامطبوع در تهران گفت: متاسفانه در جنوب و غرب استان تهران صنایعی مستقر هستند مانند صنایع لبنی و کشتارگاه‌های مرغ که حداقل استانداردهای محیط زیستی را رعایت نمی‌کنند.

استاندار تهران دفع پسماندهای خانگی در آرادکوه را عامل اصلی انتشار این بوی نامطبوع در تهران می داند. محسنی بندپی گفته است: فاضلاب ناشی از شیرابه‌ پسماند‌های آرادکوه و تخمیر و تجزیه مواد غذایی فسادپذیر صنایع لبنی و کشتارگاه‌ها آلودگی بسیار بالایی ایجاد می‌کند و بوی ناشی از این آلودگی به هوا متصاعد و در اثر وزش باد پراکنده می‌شود.

او افزوده است: این صنایع در قسمت بالادست و تقریبا در محدوده غربی جاده مرقد حضرت‌امام خمینی (ره) تا فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) واقع شده است و باد غالب نیز معمولا غرب به شرق است؛ به خصوص در فصل تابستان بوی ناشی از فضلاب برخی از صنایع و شیرابه‌های پسماند‌ها به سمت پایین دست شرق استان تهران متصاعد شده و بوی نامطبوع آن از اتوبان فرودگاه نیز به مشام می‌رسد.

با این حال مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران می گوید بوی بد شهر تهران هیچ ارتباطی به آنچه استاندار تهران می گوید، ندارد. عبدلی با تاکید بر این که بوی نامطبوع پایتخت ناشی از پسماندهای مجموعه آرادکوه نبوده است، گفت: اگر این بو ناشی از پسماندهای آرادکوه بود، باید ابتدا در مناطق جنوبی و با شدت بیشتری در این مناطق بو احساس می‌شد، اما این گونه نبوده است.

او با تشکیک ایجاد کردن در رابطه با انتساب خبر مشخص شدن منشأ بوی مرموز تهران به استاندار گفته است:  بر اساس گزارشاتی که از بوی نامطبوع پایتخت منتشر شده است، این بو در مناطق مرکزی و شرقی تهران استشمام شده است و این بو در مناطق جنوبی شهر استشمام نشده است. همچنین پسماندها در منطقه آرادکوه در ۴۰ کیلومتری جنوب شهر قرار گرفته است. در حالی که اگر این بو ناشی از پسماندها باشد اولین نقطه‌ای که باید بو در آن استشمام شود مناطق جنوبی خواهد بود. انتشار بو پسماند نمی‌تواند در یک روز به صورت مقطعی باشد و حتما تداوم خواهد داشت، لذا همه این موارد دلایل محکمی است تا اثبات کند تا بوی نامطبوع پایتخت ناشی از پسماندهای آرادکوه نبوده است.

اخبار مرتبط

icon news

سهم اندک زباله گردها از تجارت میلیاردی زباله در ایران

2640 میلیارد تومان عددی است که برای ارزش زباله های خشک در سال 97 برآورد شده است. این ...

منشا دود اهواز مشخص شد

محل دفن زباله سفیره در جاده ماهشهر منشا دود اهواز است. احتراق ناقص در محل دفن پسماند ...

آیا ارتباطی بین بوی بد تهران و زلزله وجود دارد؟

دبیر کارگروه ملی زلزله ارتباط بین بوی بد تهران و فعالیت های زمین از جمله زلزله و آتشف...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news