اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
سه‌شنبه
سه‌شنبه 19 فروردین 1399
26 بهمن 1398 26 بهمن 1398
21:33 21:33

هوک:در مونیخ با ایرانی‌ها دیداری نمی‌کنیم

 نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: هیچ برنامه‌ای و احتمالی برای ملاقات و گفتگو با ایران در مونیخ وجود ندارد.

هوک: برنامه‌ای برای دیدار با ایرانی‌ها در مونیخ نداریم

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه ای اعلام کرد که واشنگتن نیروی خود را به کار می گیرد تا از لغو تحریم تسلیحاتی ایران جلوگیری کند.

«برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در مصاحبه با ایندیپندنت در خصوص امکان لغو تحریم تسلیحاتی ایران، احتمال دیدار مقامات ایرانی و امریکایی در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ، پیامدهای ترور سردار قاسم سلیمانی، مصوبه سنا برای کاهش اختیارات نظامی ترامپ و… گفتگو کرد.

بخشی از مصاحبه هوک با ایندیپندنت به شرح زیر است:

*سنا اخیراً قطعنامه محدودیت اختیارات رئیس‌جمهور برای به کارگیری نیروی نظامی در مقابل ایران را تصویب کرد. با توجه به اینکه دونالد ترامپ از سناتورها خواسته بود دست او را در مورد ایران نبندند، این قطعنامه چه تأثیری بر «سیاست ایران» ترامپ خواهد داشت؟

ترامپ گفته در صورتی که این قطعنامه روی میز رئیس‌جمهور قرار گیرد، آن را وتو خواهد کرد. این قطعنامه تأثیری در هدایت سیاست خارجی ما در قبال ایران؛ که سیاست بسیار موفقی بوده، نخواهد داشت.

*پس ترامپ این قطعنامه را وتو خواهد کرد؟

او گفته است که چنین خواهد کرد. رئیس‌جمهوری ترامپ گفت، اگر قطعنامه روی میز کارش قرار گیرد آن را وتو می‌کند.

*آقای روحانی می‌گوید اگر ایران در برجام بماند، تا پایان سال جاری تاجر اسلحه می‌شود. در مقابل پمپئو بار دیگر تاکید کرد که باید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران تمدید شود. آیا ایالات‌متحده در میان متحدان اروپایی‌اش برای تمدید تحریم‌ها از حمایت کافی برخوردار است؟

یکی از بزرگترین اشتباهات JCPOA (برجام)، این بود که تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل را برای کشوری که رهبر تروریسم در جهان است پس از پنج سال لغو می‌کند. این روز (پایان دوره تحریم‌های تسلیحاتی) به سرعت از راه می‌رسد و شورای امنیت سازمان ملل باید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند تا تعهدات خود در زمینه حفظ صلح و ثبات بین‌المللی را انجام دهد. من هفته گذشته در شورای امنیت بودم و با اعضای این شورا ملاقات کردم تا در مورد چگونگی تمدید تحریم‌های تسلیحاتی گفتگو کنیم.

*فکر می‌کنید ۳۲ هفته برای جلب حمایت متحدان به منظور تمدید تحریم‌های تسلیحاتی کافی است؟

تحریم‌ها اکتبر امسال منقضی می‌شوند، یعنی حدود هشت ماه و نیم دیگر. این زمان زیادی برای کار کردن روی دیپلماسی است.

*در مورد برنامه‌های موشکی بالستیک ایران؛ ایالات‌متحده بارها مخالفت خود را با این فعالیت‌ها اعلام کرده، آیا برگزیت به نفع واشنگتن خواهد بود تا بریتانیا را در جبهه خود داشته باشد؟

جانسون (نخست وزیر انگلیس) گفت که زمان آن رسیده که توافق هسته‌ای را با «توافق ترامپ» جایگزین کنیم. فکر می‌کنم اکنون بسیاری از کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که توافق هسته‌ای به بهای نادیده گرفتن محدود کردن برنامه‌های موشکی ایران شکل گرفت. در دوره توافق هسته‌ای، ایران آزمایش‌های موشکی بالستیک خود را افزایش داد و آنها موشک‌های بیشتری را در اختیار نیروهای نیابتی خود قرار دادند. همه کشورها باید اهمیت بازداشتن ایران از دستیابی به موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را تصدیق کنند. همچنین ممنوعیت آزمایش موشک‌های بالستیک که در توافق هسته‌ای به آن پرداخته نشده نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

*برآورد شما از رفتار منطقه‌ای جمهوری اسلامی پس از ترور قاسم سلیمانی چیست؟

به نظر می‌رسد که ایران در حال حاضر عقب نشسته است. البته این همیشه می‌تواند تغییر کند. سیاست ما احیای بازدارندگی است. احیای بازدارندگی، ایستا و ساکن نیست. سیاستی است که هر روز آن را اجرا می‌کنیم.

به گمان من قاسم سلیمانی برای ایران یک بازیگر ضروری در منطقه بود تا سیاست خارجی توسعه‌طلبانه آن را پیش‌ببرد. پر کردن جای او برای هر کسی بسیار دشوار خواهد بود.

*بریتانیا، فرانسه و آلمان اخیراً اعلام کردند که مکانیسم ماشه در ساز و کار حل اختلاف را فعال می‌کنند. از سوی دیگر ایالات‌متحده معافیت از تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کرده است. آیا این سیگنالی برای تهران است. به این معنی که همچنان فرصت دارد با آمریکا و اروپا وارد مذاکره شود؟

صبر اروپاییان در مورد هسته‌ای شدن ایران به طور فزاینده‌ای رو به پایان است. آنها ساز و کار حل اختلاف را فعال کردند تا به ایران بگویند عمل به تعهدات خود را از سر بگیرد. ایالات‌متحده دیگر در توافق هسته‌ای نیست. بنابراین این سه کشور بزرگ اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) هستند که در مورد مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های سازمان ملل تصمیم می‌گیرند. ایران تا کنون پنج بار محدودیت‌های هسته‌ای را نقض کرده است. ما به نظارت بر برنامه‌های هسته‌ای ایران ادامه می‌دهیم و اطمینان می‌یابیم که سیاستی خواهیم داشت که هیچگاه به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهد.

*نمایندگان ایران و آمریکا امروز در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور دارند، آیا احتمال گفتگو بین آنها وجود دارد؟

هیچ برنامه‌ای برای ملاقات در مونیخ وجود ندارد.

منبع: مهر

اخبار مرتبط

icon news

برایان هوک: ایران دروغگو است!

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: ایران در خصوص کار بر روی سلاح‌های ...

در کنفرانس امنیتی مونیخ چه خبر است؟

از روز ۲۵ بهمن ماه و به مدت دو روز در آلمان تعدادی از رهبران جهان و مقام‌های ارشد کشو...

دلیل دیدار نماینده گروهک منافقین و برایان هوک چه بود؟

یک منبع آگاه خبر از دیدار برایان هوک و نماینده گروهک منافقین داد.

نگاهی به تهدید آمریکا درباره ترور اسماعیل قاآنی فرمانده جدید سپاه قدس

ایران و آمریکا در نه صلح نه جنگ قرار دارند، با هم دشمن هستند و برای ضربه زدن به منافع...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news