اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

پنج‌شنبه 06 تیر 1398
22 دی 1397
20:33

ممنوعیت استفاده از توییتر در چین: بازداشت و بازجویی برخی از کاربران چینی

همواره رسانه های اجتماعی با دخالت دولت هر کشور همراه بوده و در بسیاری از موارد دولتمردان استفاده از برخی از رسانه های اجتماعی و حتی پیام رسان های معتبر را برای شهروندان خود ممنوع اعلام کرده اند.

به گزارش سلام نو، دولت چین به سانسور اینترنت و ایجاد محدودیت برای کاربران فضای مجازی معروف است و تا به حال قوانین زیادی در این زمینه وضع کرده است. حال گزارش شده که شرایط برای کاربران چینی وخیم تر شده است چرا که دولت چین به دنبال افرادی است که پست‌های خالصی در توییتر منتشر شده‌اند و قصد جریمه‌ی آنها را دارد. بدین ترتیب کاربران چینی توییتر با پست مطالب خاصی در این شبکه اجتماعی، ممکن است بازداشت، بازجویی یا حداقل تهدید شوند.

همانطور که می‌دانید توییتر همانند گوگل، یوتیوب و فیسبوک جزو وبسایت‌های غربی است که توسط دولت چین فیلتر شده است. کاربران چینی مجبورند برای استفاده از این وبسایت‌ها، سراغ نرم افزار‌های فیلترشکن بروند. به همین دلیل برخی کارشناسان غربی، فیلترینگ چین را با دیوار بزرگ این کشور مقایسه می‌کنند و آن را Great Firewall می‌خوانند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، مسئولین دولتی به دنبال کاربران توییتری است که پیغام‌های انتقادی زیادی درباره‌ی دولت چین منتشر کرده‌اند. این نشریه با ۹ نفر از کاربران چینی توییتر صحبت کرده و متوجه شده که پلیس این کشور ۴ ساعت آنها را بازجویی کرده و حتی یکی از آنها که Huang Chengcheng نام دارد، ۸ ساعت تمام به صندلی زنجیر بوده است.

پس از این اتفاق نیز او مجبور شده برای رهایی از اسارتش، تعهدنامه‌ای برای استفاده نکردن از توییتر امضا کرده و پروفایل خود را در این شبکه اجتماعی پاک کند. تایمز مدعی شده که مامورین پلیس حتی محتوای پست‌های کاربران را پرینت کردند و با قرار دادن آنها جلوی کاربران، توصیه کرده‌اند که سریعاً پیغامی خاص یا حتی حساب کاربری خود را پاک نمایند.

بر اساس گزارشات منتشر شده، Pan Xidian که کاریکاتوری در پروفایلش منتشر کرده، به مدت ۲۰ ساعت بازجویی شده و پس از آزادی هم دوباره بازداشت شده است. این در حالی است که تنها ۰.۴ درصد از کاربران اینترنتی چین سراغ توییتر می‌روند و دولت هنوز هم نگران ۳.۲ میلیون کاربر چینی است که در توییتر چه مطالبی پست می‌کنند.

/دیجیاتو

اخبار مرتبط

اعتیاد اینترنتی، دامنگیر چین

اعتیاد به اینترنت این روزها در چین بسیار فراگیر شده است.

ویکی پدیا از دسترس چینی‌ها خارج شد

 سایت ویکی پدیا در چین مسدود شده و نسخه آن به تمام زبان‌ها از دسترس کاربران چینی خارج...

راه جالب چینی‌ها برای ترک اعتیاد

تحریک عمیق مغزی فرایندی است که این روزها چینی‌ها برای ترک اعتیاد از آن استفاده می‌کنن...

تغییر مدل ریپورت کردن در توئیتر

در پلتفرم جدید این شبکه اجتماعی باید برای ریپورت کردن افراد یا توئیت آن ها اطلاعات بی...

دیدگاه خود را بنویسید