اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه 27 اسفند 1397
22 دی 1397
18:51

ادامه درگیری‌ها در یمن

همزمان با ورود نماینده سازمان ملل متحد در امور یمن به صنعا درگیری در استان الحدیده این کشور ادامه یافته است.

درگیری‌ها در یمن از سر گرفته شد

به گزارش شبکه خبری 'روسیا الیوم' ، در ساعات ابتدایی امروز صدای توپخانه و رگبار در قسمت جنوبی شهر و در ساحل دریای سرخ به گوش رسید.
«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز گذشته در خصوص آخرین وضعیت نقض توافقنامه استکهلم اعلام کرد که ائتلاف متجاوز سعودی طی 48 ساعت گذشته 89 بار آتش بس را در الحدیده نقض کرده است.

این در حالی است که «محمد علی الحوثی» رییس کمیته عالی انقلابی یمن تاکید کرد که انصار الله به توافق آتش بس سوئد پایبند است و باید طرف مقابل نیز آن را اجرا کند.
در پی مذاکرات طرف های یمنی و اعلام مارتین گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن ، آتش بس در این کشور از بامداد سه شنبه (27 آذر) آغاز شد، اما با این حال مقام های یمنی تاکنون از نقض مکرر آتش بس از سوی نیروهای متجاوز و مزدوران سعودی خبر داده اند.

چهارمین دور مذاکرات صلح یمن 15 آذر ماه با میانجیگری گریفیتس نماینده ویژه سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد آغاز شد و نمایندگان دولت نجات ملی و دولت فراری یمن پنجشنبه (22آذر) پس از یک هفته مذاکره، درباره آتش بس در شهر و بندر الحدیده و بنادر الصلیف و عین عیسی به توافق رسیدند و برای عقب نشینی نیروهای نظامی دو طرف از شهر و بندر الحدیده نیز مهلت14 روزه تعیین شد.
تاکنون چندین بار برای پایان دادن به جنگ یمن تحرکاتی صورت گرفته اما هر بار با کارشکنی عربستان و متحدان آن به بن بست رسیده است، نخستین نشست صلح دی سال 1394 در ژنو بدون هیچ نتیجه ای پایان یافت.

دومین دور مذاکرات صلح نیز پس از چندین ماه وقفه، در اردیبهشت سال 1395 در کویت به جریان افتاد که با کارشکنی ائتلاف سعودی به بن بست رسید.

/خبرانلاین

اخبار مرتبط

پدر کشی برای پادشاه: آیا بن سلمان علیه پدرش کودتا می‌کند؟

برخی منابع خبری می‌گویند که ولیعهد سعودی در تدارک آماده کردن شرایط برای کودتا علیه پد...

اسرائیل چه خوابی برای ایران دیده است؟

به نظر می‌رسد این اواخر بنیامین نتانیاهو یک کمپین دیپلماتیک بزرگ و حساب شده را علیه ا...

پیونگ یانگ : مذاکره با آمریکا ادامه دارد

خبرگزاری رسمی کره شمالی و همچنین روزنامه 'رودونگ سینمون' روزنامه حزب حاکم کارگران کره...

کناره گیری تدریجی عمرالبشیر

حزب کنگره ملی سودان اعلام کرد که رئیس‌جمهوری این کشور اختیارات حزبی خود را به معاونش ...

دیدگاه خود را بنویسید