اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 فروردین 1399
30 بهمن 1398 30 بهمن 1398
15:59 15:59

تصویب نهایی حذف ۴ صفر پول ملی در مجلس

 حذف ۴ صفر پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب نهایی شد و بانک مرکز ی ظرف مدت 2 سال موظف به اجرای این قانون است.

تصویب حذف ۴ صفر پول ملی در کمیسیون اقتصادی مجلس

به گزارش سلام نو، لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور برای حذف چهار صفر از واحد پول ملی  درکمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شده که با تصویب نهایی در صحن مجلس، بانک مرکزی موظف است در مدت دو سال مقدمات اجرای این قانون را فراهم سازد.

به گزارش روز چهارشنبه بانک مرکزی، درچند سال گذشته اقدام های مناسبی در زمینه توسعه کمّی و کیفی نظام‌های پرداخت الکترونیکی و افزایش اعتبار نظام پردازش چک انجام شده است، همچنین درارتباط با نظام پرداخت نقدی به دلیل وجود نرخ‌های تورم بالا در دهه‌های گذشته و بازبینی نکردن در ساختار پولی کشور، تناسب میان اندازه های مختلف اسکناس و مسکوک و ارزش مبادلات مالی روزانه افراد به طور ملموسی از میان رفته است.

تداوم این وضعیت علاوه بر افزایش قابل ملاحظه حجم اسکناس در گردش (حدود ۸ میلیارد قطعه) و به تبع آن تحمیل هزینه‌های بالای چاپ، توزیع، جمع‌آوری و امحاء اسکناس، زمینه‌ساز افت حیثیت ظاهری واحد پول ملی در مقابل سایر ارزها و همچنین کارایی نداشتن مسکوکات درمبادلات روزمره شده است.

بر همین اساس، بانک مرکزی بر پایه مطالعات بنیادین و بررسی تجربیات کشورهای مختلف، موضوع حذف چهار صفراز پول ملی را درقالب لایحه اصلاح ماده یک قانون پولی و بانکی کشور تدوین و درتاریخ ۱۵ دی ۱۳۹۷ برای بررسی و تصویب به هیات وزیران ارائه داد.

پس از تصویب این لایحه در جلسه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ هیات وزیران، موضوع برای تشریفات قانونی در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ به مجلس شورای اسلامی ارسال شد و نمایندگان نیز در جلسه ۷ مهر ۱۳۹۸ ضمن تصویب یک فوریت این لایحه، آن را برای بررسی‌های تکمیلی و ابعاد مختلف اجرایی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع کردند.

پس از چند جلسه بحث و بررسی‌ با حضور اعضای کمیسیون، مسوولان دستگاه‌های اجرایی و کارشناسان مربوطه، ‌ این لایحه با انجام اصلاحات جزئی در عنوان و متن در ششم بهمن ۱۳۹۸ مورد تصویب کمیسیون مربوطه قرار گرفت و مقدمات طرح این موضوع در جلسات صحن علنی مجلس فراهم شد.

/ایرنا

اخبار مرتبط

icon news

سرنوشت دارایی‌های بازگردانده شده از موسسات غیر مجاز به کجا کشید؟

بانک مرکزی از تحویل درایی های بازگردانده شده از موسسات غیر مجاز به بانک‌هایی که نسبت ...

تصویب سند راهبردی بانک مرکزی

هیئت عامل بانک مرکزی سند برنامه‌های راهبردی بخش های مختلف این بانک جمهوری اسلامی ایرا...

گلایه مشتریان بانکی از کاهش نرخ سود سپرده‌ها

مشتریان بانکی در روزهای اخیر از کاهش نرخ سود سپرده های خبر می دهند در حالی گه بانک مر...

خبری خوش درباره اقساط وام ازدواج

فرهاد حنیفی، معاون نظارت بانک مرکزی گفت: فرصت سه ماهه در بازپرداخت اقساط وام‌های قرض‌...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news