اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 21 فروردین 1399
01 اسفند 1398 01 اسفند 1398
15:40 15:40

بانک ها امسال چقدر وام دادند؟

 تازه‌ترین آمار بانک مرکزی از بخش پولی و بانکی در 9 ماهه سال جاری به ۱,۴۲۶ هزار میلیارد تومان رسیده است که رشد 10 درصدی را نشان می دهد.

بانک‌ها ۱۰ درصد بیشتر از پارسال وام دادند

مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها در ۹ ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۱۰ درصدی داشته است.

به گزارش سلام نو و به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی از بخش پولی و بانکی، حجم مانده تسهیلات بانکی ارائه شده از ابتدای سال جاری تا آذرماه حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است. در واقع در ۹ ماهه امسال میزان مانده تسهیلات بانکی ۱۰ درصد افزایش پیداکرده است.

بر پایه این گزارش، مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها در پایان سال گذشته ۱,۳۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که در آذرماه سال جاری به ۱,۴۲۶ هزار میلیارد تومان رسیده است که رشد ۹.۷ درصدی مانده تسهیلات را نشان می‌دهد.

در همین مدت، مانده تسهیلات قرض‌الحسنه اعطایی از ۷۸ هزار میلیارد تومان به ۱۰۴ هزار میلیارد تومان رسیده که ۷.۳ درصد از کلتسهیلات اعطایی را شامل می‌شود.

این در حالی است که مشارکت مدنی با ۲۸ درصد و فروش اقساطی با ۲۷ درصد از کل مانده تسهیلات اعطایی، بیشترین سهم از کلمانده تسهیلات را به خود اختصاص داده‌اند.

مانده تسهیلات اعطایی مشارکت مدنی در پایان آذر ماه سال جاری به ۳۹۶ هزار میلیارد تومان و تسهیلات فروش اقساطی به ۳۸۹ هزارمیلیارد تومان رسیده است.

مانده تسهیلات اعطایی بانک‌های غیر دولتی و موسسات اعتباری نیز در پایان آذرماه سال جاری به ۸۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده کهحدود ۶۱ درصد از کل مانده تسهیلات را شامل می‌شود.

از سوی دیگر، سهم بانک‌های تجاری در این تسهیلات حدود ۱۷ درصد است که به این ترتیب مانده تسهیلات اعطایی در بانک‌های تجاریدر آذرماه به ۲۴۶ هزار میلیارد تومان رسید.

مانده تسهیلات اعطایی بانک‌های تخصصی نیز در آذرماه به ۲۹۸ هزار میلیارد تومان رسیده که نشان از سهم ۲۱ درصدی مانده تسهیلات اعطایی بانک‌های تخصصی در این مدت دارد.

/خبرآنلاین

اخبار مرتبط

icon news

سرنوشت دارایی‌های بازگردانده شده از موسسات غیر مجاز به کجا کشید؟

بانک مرکزی از تحویل درایی های بازگردانده شده از موسسات غیر مجاز به بانک‌هایی که نسبت ...

تصویب سند راهبردی بانک مرکزی

هیئت عامل بانک مرکزی سند برنامه‌های راهبردی بخش های مختلف این بانک جمهوری اسلامی ایرا...

گلایه مشتریان بانکی از کاهش نرخ سود سپرده‌ها

مشتریان بانکی در روزهای اخیر از کاهش نرخ سود سپرده های خبر می دهند در حالی گه بانک مر...

خبری خوش درباره اقساط وام ازدواج

فرهاد حنیفی، معاون نظارت بانک مرکزی گفت: فرصت سه ماهه در بازپرداخت اقساط وام‌های قرض‌...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news