اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
چهارشنبه
چهارشنبه 20 فروردین 1399
03 اسفند 1398 03 اسفند 1398
11:52 11:52

حیوانات خانگی هم کرونا می گیرند؟

پیمان محمدزاده، عضو هیات علمی دانشگاه گفت: تاکنون هیچگونه گزارشی مبنی بر ابتلای حیوانات خانگ به ویروس کرونا نداشته‌ایم.

حیوانات خانگی مستعد ابتلا به ویروس کرونا هستند؟

به گزارش سلام نو، به دنبال شیوع ویروس کرونا در برخی مناطق کشور پرسش‌هایی در زمینه احتمال ابتلای حیوانات خانگی به این ویروس به وجود آمده است. یک دامپزشک حیات وحش گفت: در حال حاضر هیچگونه مطالعه یا تاییدیه‌ای مبنی بر اینکه حیوانات خانگی می‌توانند به ویروس کرونا آلوده شوند، وجود ندارد.

پیمان محمدزاده در پاسخ به این پرسش که آیا حیوانات خانگی مستعد ابتلا به ویروس کرونا هستند، با تاکید بر اینکه صاحبان حیوانات خانگی به هیچ عنوان در این زمینه نگرانی نداشته باشند، تصریح کرد: به هر حال توصیه ما این است که به دلیل سایر عوامل بهداشتی پس از تماس با حیوانات دست‌ها به‌طور دقیق شسته شوند. ممکن است برخی افراد در شرایط فعلی دچار استرس شوند و به حیوانات آسیب رسانند یا بخواهند حیوان خانگی‌شان را از خود دور کنند. به این گونه افراد باید اطمینان داد که تاکنون هیچگونه گزارشی در دنیا مبنی بر ابتلای حیوانات خانگی (پِت‌) به ویروس کرونا نداشته‌ایم.

محمدزاده در ادامه ضمن ارایه توصیه‌های بهداشتی به افرادی که با انواع دام سروکار دارند، گفت: ویروس کرونا سال‌ها است که در دامپزشکی وجود دارد و سبب بیماری حیوانات می‌شود. کارکنان مراکز پرورش دام لازم است که شست و شوی مکرر دست‌ها را در اولویت قرار دهند و ابزار و محیطی را که مدام با آن سروکار دارند را ضدعفونی کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر ضرورت رعایت بهداشت فردی و محیط کار اظهار کرد: هر گونه علائم تنفسی و بیماری در دام باید به سرعت به دامپزشک اطلاع داده شود.

وی با اشاره به اینکه ۲۰۰ گونه کروناویروس وجود دارد که می‌تواند سبب ایجاد بیماری در حیوانات شود، تصریح کرد: سکانس ژنی کروناویروس جدید را با ۲۰۰ ویروس مقایسه کرده‌ و دریافته‌اند که این ویروس مرتبط با خفاش‌هاست.

این عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: سایر حیوانات مانند شتر، مار، انواع ماکیان، جوندگان، پرندگان، بوقلمون، حیوانات اهلی مانند گاو و گوسفند، خوک و خوکچه هندی نسبت انواع دیگری از کروناویروس به غیر از نوع مشاهده شده آن در میان انسان‌ها بسیار حساس هستند.

به گفته محمدزاده کروناویروس می‌تواند در میزبان‌های طبیعی خود مانند خفاش، خوک یا پرندگان عفونت‌های پایدار و دائمی ایجاد کند. تاکنون دو گروه ویروسی از کروناویروس‌ها شناسایی شده است که یکی از آن‌ها OC۴۳ و دیگری E۲۲۹ است. عامل تمام بیماری‌های کرونا ویروس در این دو گروه آنتی‌ژنی است. در حال حاضر گروه سومی از این ویروس به نام برونشیت عفونی مرغ‌ها وجود دارد که احتمال می‌رود کروناویروس جدید در بدن خفاش‌ها از این دسته باشد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

استان فارس در زمینه ابتلا به کرونا در وضعیت قرمز قرار گرفت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که استان فارس در لیست استان های قرمز در زمینه...

طرح استفاده از پلاسمای بیماران بهبود یافته برای درمان کرونا

دانشگاه علوم پزشکی البرز از اجرای طرح استفاده از پلاسمای بیماران بهبود یافته برای درم...

دکتر زالی: مردم تهران کرونا را جدی بگیرند، دیروز 500 مبتلا در پایتخت بستری شدند+فیلم

علیرضا زالی اعلام کرد که دیروز ۵۰۰ مبتلای قطعی کرونا در پایتخت بستری شدند. این یعنی ا...

کرونا چگونه به داد طبیعت رسید؟+فیلم و عکس

هر ساله گیاهان کوهی دنا که در خطر انقراض قرار دارند به فروش می رسیدند اما با ورود کرن...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news