اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 17 فروردین 1399
04 اسفند 1398 04 اسفند 1398
14:26 14:26

ایرانی‌ها را به عراق و کویت راه نمی‌دهند!/ بلاتکلیفی تورهای نوروزی

احمدی عضو کمیته گردشگری دفتر تشخیص مصلحت توضیحاتی درباره شیوع کرونا در ایران و جلوگیری از ورود ایرانی‌ها به کشورهای عراف و کویت داد.

عراق و کویت مسافران ایرانی را نمی‌پذیرند/ وضعیت تورهای نوروزی نامشخص است

به گزارش سلام نو، عضو کمیته گردشگری دفتر تشخیص مصلحت و عضو کمیته فنی وزارتخانه میراث فرهنگی گردشری و صنایع دستی گفت: از جمعه شرکت هواپیمایی کویتی تماس‌هایش را به ایران قطع کرده و شرکت هواپیمایی عراق نیز جلوی پروازهای ایران را گرفته است و فقط اجازه انتقال زائران عراقی را که از ایران بازمی‌گردند می‌دهد در این میان وضعیت تورهای نوروزی نامشخص است و مردم بلاتکلیف هستند.

مجتبی احمدی (عضو کمیته گردشگری دفتر تشخیص مصلحت و عضو کمیته فنی وزارتخانه میراث فرهنگی گردشری و صنایع دستی) با اشاره به آنکه در حال حاضر تورهای زیارتی در حالت معلق به سر می‌برد گفت: طی چند ماه گذشته صنعت گردشگری هر روز با مسائلی روبرو بود که تاثیر مستقیم بر آ‌ن داشت. از افرایش قیمت بنزین و ترور سردار سلیمانی گرفته تا شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی و اکنون شریوع ویروس کرونا هر یک به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر گردشگری تاثیر گذاشته است و لطمات غیرقابل جبرانی به وجود آورده است.

او ادامه داد: از طرف ایران ابلاغیه‌ای برای کنسل کردن تورهای ورودی یا خروجی صادر نشده اما بسیاری از کشورهایی که مخاطب ما هستند و به نوعی مقاصد سفر ایرانی‌ها به حساب می‌آیند واکنش‌هایی را در مقابل گردشگران خروجی ایران نشان داده‌اند. به طور مثال عراق از روز جمعه در پذیرش زائران ایرانی خودداری می‌کند و کشوری مانند کویت نیز علاوه بر خودداری از ورود زائران ایرانی، افراد مقیم کویت را که به ایران سفر کرده‌اند وادار می‌کند تا ۱۴ روز در یک کشور ثالث مانند دوبی به صورت قرنطینه بمانند و سپس وارد کویت شوند.

احمدی خاطرنشان کرد: از جمعه شرکت هواپیمایی کویتی تماس‌هایش را به ایران قطع کرده و شرکت هواپیمایی عراق نیز جلوی پروازهای ایران را گرفته است و فقط اجازه انتقال زائران عراقی را که از ایران بازمی‌گردند، می‌دهد در این میان وضعیت تورهای نوروزی نامشخص است و مردم بلاتکلیف هستند.

این عضو کمیته گردشگری دفتر تشخیص مصلحت گفت: ‌عدم ارائه آمار دقیق و روشن نکردن وضعیت توسط مسئولان امر تاثیر زیادی در حوزه گردشگری داشته و ارائه آمارهایی متفاوت که اعداد و ارقام مختلفی را از شیوع کرونا و مرگ‌های به و اسطه این ویروس اعلام می‌کنند، سبب شده تا مخاطبین دچار چالش شوند و در خصوص سفر به ایران و حتی پذیرش گردشگران ایرانی با تصمیمات چالش برانگیز روبرو شود.

او در خصوص تورهای زیارتی ورودی و خروجی ایران که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند، گفت: سازمان حج و زیارت به صورت رسمی اعلام کرده که فعلا پروازهای عتبات و تورهای زمینی به مقصد عتبات آلیات بسته شده و مرزها بسته هستند البته تمام این تصمیمات در ازای تقاضای طرف عراقی گرفته شده و آنها از صدور ویزا برای ایرانی‌ها خودداری می‌کنند همچنین بسیاری از تورهای ورودی کنسل شده‌اند اما هنوز آمار دقیقی نداریم.

احمدی خاطرنشان کرد: حجم درخواست‌های لغو و کنسلی سفرهای گردشگران خارجی به ایران بسیار زیاد است و می‌توانم بگویم حداقل ۸۰ درصد تورهای مشهد درخواست کنسلی داده‌اند که بیشتر آنها از کشورهای حوزه خلیج فارس از عمان و بحرین گرفته تا عراق را شامل می‌شود. وضعیت قم نیز بسیار بر این امر تاثیرگذار بوده چراکه محور مواصلاتی گردشگری کشور به حساب می‌آید.

/ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

توضیحات رئیس پلیس راهور درباره لغو طرح کاهش آلودگی هوا

سردار محمد رضا مهماندار توضیحاتی درباره  عدم اجرای طرح کاهش آلودگی هوا در هفته جاری ب...

شفاف سازی درباره ارتباط بین کرونا و آخرالزمان!

آیت الله فاضل لنکرانی رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)توضیحاتی درباره مسائل و اتفاقات پیش...

بررسی طرح خودکفایی استان‌ها در تولید کالاهای اساسی

در ششمین جلسه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی،طرح خودکفایی استان ها...

فردا اولین جلسه تلکنفرانس مجلس برگزار می شود

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که اولین جلسه تلکنفرانس تلویزیونی مجلس برگزار می شود...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news