اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 21 فروردین 1399
05 اسفند 1398 05 اسفند 1398
17:23 17:23
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان

کرونا نه درمان می شود و نه واکسن دارد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مورد ویروس کرونا، گفت: این بیماری واکسن ندارد و قابل درمان نیست.

 

کرونا ویروس واکسن ندارد و قابل درمان نیست/ امکانات تشخیصی در استان وجود ندارد/ فوت 2 نفر از 4 بیمار مبتلا

به‌گزارش سلام نو، ارسلان‌سالاری، رئیس‌دانشگاه علوم پزشکی‌گیلان در نشست‌خبری با محوریت پیشگیری و کنترل کرونا ویروس که با حضور جمعی از معاونان دانشگاه و اصحاب رسانه در سالن اجلاس دانشگاه برگزار شد، با بیان اینکه  شیوع کرونا ویروس از دو ماه پیش در چین و سی کشور دیگر مطرح شد، گفت: در استان گیلان نیز توسط مسئولان دانشگاه، از ابتدا تمهیدات لازم در مرز زمینی آستارا و دریایی انزلی انجام شد و برای حدود 70 هزار نفر، غربالگری و تب سنجی صورت گرفت.

وی افزود: در هفته پیش‌که شیوع این بیماری در قم مطرح شد، با هماهنگی‌های به عمل آمده با  وزارت بهداشت و حضور معاون درمان وزارت در گیلان، جلساتی در  استانداری  و فرمانداری  برگزار شد و تمهیدات لازم نیز در زمینه پیشگیری و کنترل ویروس کرونا اتخاذ شد.

سالاری خاطرنشان کرد: سعی ما بر این است که واقعیت ها را بیان کنیم و در این زمینه، نقش اصحاب رسانه جهت آگاه سازی جامعه و اطلاع رسانی صحیح حایز اهمیت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان یادآور شد : قبل از  ویروس کرونای جدید، شش نوع ویروس کرونا وجود داشت که چهار نوع ویروس عامل سرما خوردگی عادی بودند و بارها به آن مبتلا شده ایم.

وی ادامه داد: یک نوع هم در سال 2003 به نام سارس در چین ایجاد شد که بعد از یک سال ناپدید شد. پس از آن،  ویروس مرس که از عربستان آغاز شد و اکنون ویروس کرونای جدید در سی کشور جهان از جمله ایران شیوع یافته است.

سالاری با بیان اینکه در حال حاضر امکانات تشخیصی در استان وجود ندارد، گفت: نمونه های آزمایشگاهی برای تشخیص ویروس به تهران فرستاده می شود، ولی سعی ما این است که استان گیلان در آینده نزدیک به این امکانات مجهز شود.

وی افزود: واقعیت این است که مرگ و میر مبتلایان به کرونا، از آنفولانزای نوع B  کمتر است و در کودکان زیر ده سال،  کمتر از دو درصد است.

سالاری با بیان اینکه رعایت اصول بهداشت فردی بهترین راه پیشگیری است، گفت: مدت انتقال این ویروس ممکن است تا دوهفته طول بکشد؛ افرادی با کرونا مثبت، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند و ناقل این بیماری باشند . حدود بیست تا سی درصد بیماران ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشند و ده درصد هم نیاز به بستری در بخش ای. سی. یو داشته باشند. بنابر این وظیفه اصحاب رسانه است که برای آگاهی بخشی به مردم  و رعایت اصول بهداشتی به دانشگاه علوم پزشکی کمک کنند.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا واکسن ندارد و قابل درمان نیست، گفت: کمترین هزینه برای پیشگیری از این بیماری، شستن مرتب دست با آب و صابون است.

رئیس‌دانشگاه علوم پزشکی‌گیلان از چهارمورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا در گیلان خبر داد و افزود: متاسفانه از این تعداد،  دو مورد فوت شدند.

سالاری در خصوص تمدید تعطیلی مدارس و سایر  مراکز آموزشی گفت: در این مورد، در حال رایزنی با وزارت بهداشت و استانداری هستیم و پس از  اعلام نتیجه، به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

در ادامه  معصومی فوق تخصص بیماری های عفونی و کارشناس ارشد مرکز  مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، استفاده از ماسک را در بیشتر موارد غیرضروری دانست و افزود:  استفاده از ماسک فقط در مواردی که افراد سالم با بیماران سروکار دارند و  یا در محل تجمعات حضور دارند و یا افرادی که بیمار هستند، ضروری است.

وی از اصحاب رسانه خواست تا با اطلاع رسانی صحیح، آرامش و اعتماد را  در مردم ایجاد کنند./ایلنا

اخبار مرتبط

icon news

اعلام چگونگی فعالیت صنفی در فاصله گذاری هوشمند

کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا در اطلاعیه ای اقدام به شرح چگونگی فعالیت‌ه...

تازه ترین اخبار از روند ابتلا به کرونا از زبان سخنگوی وزیر بهداشت+فیلم

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد که کاهش ابتلا به ویروس کرونا در کشور، مد...

آخرین آمار کرونا در ایران؛ 1634 مبتلای جدید/ تعداد فوتی ها به 4110 نفر رسید

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 1634 مبتلای جدید به ویروس کرونا و جان باختن 4110 نفر ت...

بازگشت به وضعیت عادی در تهران کماکان میسر نیست/تا حد امکان سوار مترو نشوید!

شلوغی در حالی دوباره به پایتخت برگشته است که اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی هنوز به پا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news