اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

دوشنبه 27 اسفند 1397
23 دی 1397
09:41

شفاف‌سازی بودجه سبب جلوگیری از مالیات‌گریزی می‌شود

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز شفاف‌سازی بودجه را سبب جلوگیری از مالیات‌گریزی دانست.

منصور پورنوری

به گزارش سلام نو، منصور پورنوری  در رابطه با «ضرورت شفاف‌سازی بودجه کشور و حق شهروندان بر آگاهی از آن»، اظهار کرد: از آن جایی که منابع عمده تامین بودجه، درآمدهای دولت از مالیات‌های مستقیم و عوارضی است که شهروندان از درآمد حاصله از فعالیت‌های اقتصادی و بهره‌مندی از خدمات عمومی می‌پردازند، شفاف‌سازی بودجه از دو بُعد نقش مهمی دارد.

وی عنوان کرد: یکی از ابعاد موثر در شفاف‌سازی بودجه این است که شفاف‌سازی فی نفسه جزء حقوق بشر، حقوق شهروندی و تکلیف دولت به آگاهی و اطلاع رسانی در اجرای تعهدات بین‌المللی محسوب می‌شود. از دلایل دیگر اهمیت شفاف سازی بودجه این است که شفاف‌سازی، ایجاد انگیزه پرداخت مالیات و عوارض را در شهروندان تقویت می‌کند و منجر به جلوگیری از مالیات‌گریزی می‌شود.

وی، افزود: زمانی که شهروندان از نحوه هزینه کردن بودجه برای خدمات عمرانی، رفاهی و اجتماعی آگاهی یابند تامین بودجه کل کشور را وظیفه و تکلیف خود خواهند دانست.

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، تصریح کرد: در حال حاضر شفاف‌سازی تا حدودی با طرح بودجه کل کشور در مجلس و بحث پیرامون آن انجام می‌شود اما به نظر کافی نیست بلکه باید فرهنگ لازم از طریق وسایل ارتباط جمعی و رسانه‌های عمومی تقویت و نهادینه شود.

وی گفت: شفاف‌سازی بودجه و تقویت فرهنگ لازم در این زمینه از طریق رسانه‌های عمومی و مطبوعات می‌تواند از طرق مختلف اطلاع‌رسانی مانند نمایش فیلم و گفت‌وگو در رسانه‌های عمومی به ویژه در سازمان‌های متولی خدمات و رفاه عمومی کشور صورت گیرد تا اعتقاد به تامین هزینه‌های زندگی شهروندی در بودجه کشور به درستی در شهروندان شکل بگیرد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

بودجه پیشنهادی برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 320 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است

علیرضا دلیری گفت:  مساعدت و همراهی سازمان‌های متولی تخصیص بودجه سال آینده به گونه‌ای ...

آستان قدس باید با پرداخت مالیات در وضعیت فعلی به دولت کمک کنند / سال 98 باید کمربندها را محکم ببندیم

مهدی تقوی با اشاره به وضعیت فعلی کشور گفت: الان وضع دولت با توجه به تحریم‌ها و کاهش ص...

اصلاحات بودجه و تعیین تکلیف بدهی‌های مسکن مهر

تعیین تکلیف بدهی‌های مسکن مهر، حمایت مالیاتی از کسبه خرد و ... از تصمیماتی است که اها...

کلیات بودجه‌۹۸ رد می‌شود؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بعد از مطرح شدن لزوم تغییر ساختاری در بودجه از احتمال رد کل...

دیدگاه خود را بنویسید