اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران

چهارشنبه
چهارشنبه 05 تیر 1398
23 دی 1397 23 دی 1397
09:41 09:41

شفاف‌سازی بودجه سبب جلوگیری از مالیات‌گریزی می‌شود

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز شفاف‌سازی بودجه را سبب جلوگیری از مالیات‌گریزی دانست.
منصور پورنوری

به گزارش سلام نو، منصور پورنوری  در رابطه با «ضرورت شفاف‌سازی بودجه کشور و حق شهروندان بر آگاهی از آن»، اظهار کرد: از آن جایی که منابع عمده تامین بودجه، درآمدهای دولت از مالیات‌های مستقیم و عوارضی است که شهروندان از درآمد حاصله از فعالیت‌های اقتصادی و بهره‌مندی از خدمات عمومی می‌پردازند، شفاف‌سازی بودجه از دو بُعد نقش مهمی دارد.

وی عنوان کرد: یکی از ابعاد موثر در شفاف‌سازی بودجه این است که شفاف‌سازی فی نفسه جزء حقوق بشر، حقوق شهروندی و تکلیف دولت به آگاهی و اطلاع رسانی در اجرای تعهدات بین‌المللی محسوب می‌شود. از دلایل دیگر اهمیت شفاف سازی بودجه این است که شفاف‌سازی، ایجاد انگیزه پرداخت مالیات و عوارض را در شهروندان تقویت می‌کند و منجر به جلوگیری از مالیات‌گریزی می‌شود.

وی، افزود: زمانی که شهروندان از نحوه هزینه کردن بودجه برای خدمات عمرانی، رفاهی و اجتماعی آگاهی یابند تامین بودجه کل کشور را وظیفه و تکلیف خود خواهند دانست.

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، تصریح کرد: در حال حاضر شفاف‌سازی تا حدودی با طرح بودجه کل کشور در مجلس و بحث پیرامون آن انجام می‌شود اما به نظر کافی نیست بلکه باید فرهنگ لازم از طریق وسایل ارتباط جمعی و رسانه‌های عمومی تقویت و نهادینه شود.

وی گفت: شفاف‌سازی بودجه و تقویت فرهنگ لازم در این زمینه از طریق رسانه‌های عمومی و مطبوعات می‌تواند از طرق مختلف اطلاع‌رسانی مانند نمایش فیلم و گفت‌وگو در رسانه‌های عمومی به ویژه در سازمان‌های متولی خدمات و رفاه عمومی کشور صورت گیرد تا اعتقاد به تامین هزینه‌های زندگی شهروندی در بودجه کشور به درستی در شهروندان شکل بگیرد.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

بودجه بدون نفت محقق می‌شود؟

واقعیت این است که امروز اگر شاهد اصلاح ساختاری در بودجه کشور باشیم در نحوه اداره امور...

حقوق، عیدی و مزایای کارکنان و بازنشستگان کشوری 100 درصد پرداخت خواهد شد

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه و به رییس جمهور تشکیل شد و پرداخت...

وقتی اتاق شیشه ای در کشور ما می‌شکند

تقویت بحث نظارت و جامعه مدنی شاید بتواند همچون سدی روبروی منافع فردی اشخاص بایستد. با...

اصلاح ساختاری بودجه به کجا می رسد؟

اصلاح ساختاری بودجه امری است که رهبری به دولت ابلاغ کرده و فرصت چهارماهه داده است. فر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news