اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 خرداد 1399
07 اسفند 1398 07 اسفند 1398
14:31 14:31

ترتیب استفاده از سونا، جکوزی و استخر

برای اینکه شما سلامت بدن را در شنا تضمین کنید، باید نحوه استفاده از سونا، جکوزی و استخر را تشخیص دهیم. شما می توانید یک بدن خوب و پرانرژی بعد از استخر در 9 مرحله ساده داشته باشید.

آیا می دانید که چیدمان سونا، جکوزی و استخر برای اطمینان از سلامت بدن بسیار مهم است؟ ذکر اینکه این امر منظم است به این معنی است که باید با یک دستورالعمل علمی به پایان برسد و اگر دستور آن غیر علمی باشد، سلامتی بدن را به خطر می اندازد.

1. بهداشت خصوصی

ابتدا باید توجه داشته باشید که قبل از ورود به استخر یا سونا باید بدن خود را به خوبی با مواد شوینده بشویید. ابتدا حمام کنید و بعد از شستشوی بدن به همراه شامپو، داشتن مایو را رعایت کنید. این مهم برای سلامت بدن در محیط مجتمع، خود و انسان‌های آنجا مهم است. تمیز کردن بدن میکروب ها را به حداقل می رساند و پوست شما را از مواد آرایشی پاک می کند. این کار باعث شود که پوست شما عرق کند.

2. سونا بخار و گرم شدن بدن

بعد از اولین قدم باید به سونا بخار وارد شوید. این باعث می شود بافت های عضلانی شما گرم و انعطاف پذیری زیادی پیدا کند؛ و بروز آسیب دیدگی و کشیدگی تاندون ها کاهش می یابد. سونا بخار به دلیل گرما و رطوبت باعث می شود بافت های عضلانی در آنجا انعطاف پذیر تر باشد و نیاز به گرم شدن و آماده سازی قبل از شنا ندارد. مدت زمان انجام این مرحله بین 5 تا 7 دقیقه است.

3. شنا در استخر

بعد از سونا بخار، به استخر بروید و شنا کنید. بدن شما کاملاً گرم و آماده شنا است. شنا یک ورزش است که برای کاهش بیماری ها به علاوه بیماری قلبی و مشکلات وزن بسیار مفید است. ممکن است از شنا مورد علاقه خود لذت ببرید. زمان پیش بینی شده 30 دقیقه است، اما همه این‌ها به شناگر بستگی دارد.

4 . رفع خستگی با جکوزی داغ

بدن شما بعد از شنا فرسوده می شود و ترمیم آن به وسیله استخر آب گرم است. ممکن است شما برای 5-7 دقیقه در آن استراحت کنید و بدن خود را بکشید تا برای مرحله بعدی آماده شوید.

5. سونا

بعد از جکوزی به سونا بروید. انتخاب کدام سونا برای ورود، به پوست شما بستگی دارد. اگر پوست خشک دارید، استفاده از سونا بخار و هنگامی که پوستی چرب دارید، سونای خشک انتخابی استثنایی است. این مرحله برای بدن شما مزایای بسیاری دارد. مدت زمان حضور در داخل سونا 10 تا 15 دقیقه است و در صورت عدم تحمل ماندن در گرما، مدتی کمی در آنجا حضور داشته باشید. می توانید سونا را ترک کنید و صورت خود را با آب سرد بشویید و پس از آن دو بار به سونا وارد شوید. به هیچ وجه داخل سونا ورزش نکنید. کاملاً دراز بکشید و در صورت تمایل بدن خود را مالش دهید.

6. برای تمیز کردن عرق، حمام کنید

سونا موجب می شود که بدن شما عرق کند. برای سلامتی از حمام استفاده کنید. استفاده از آب سرد برای حمام بسیار عالی است، زیرا گرمای بدن شما کمتر می شود و درجه حرارت پایین می آید.

7. جکوزی آب سرد

اگر هیچ‌گونه سابقه بیماری قلبی عروقی ندارید و بدن شما سالم است، این مرحله را انجام دهید. این یک مرحله هیجان انگیز و جالب است و وقتی در آن جهش می کنید، احساس رضایت می کنید. اگر این کار را دشوار و وحشتناک بدانید، با انجام این کار به صورت مکرر تبدیل به یک کار دلگرم کننده می شود. طول آب سرد 10 تا 15 ثانیه است.

8. مرحله آخر کار یا مرحله آرامش

ممکن است بعد از استخر آب سرد برنامه شما به پایان برسد؛ اما برای استراحت بیشتر شما می توانید دو بار از سونا استفاده کنید و بعد از آن حمام کنید و داخل جکوزی سرد شوید. این چرخه می تواند تا 3 برابر تکرار و دوره ها کوتاه تر نسبت به اولین بار تکرار شود. توجه کنید که مرحله آخر باید با آب سرد انجام شود. به دلیل اینکه درجه حرارت بدن کم و در شرایط واقعی است.

9. خشک کردن و خوردن آب

در این مرحله بدن و موهای خود را کاملاً خشک کنید و لباس بپوشید. درک کنید که شما باید مقدار زیادی آب بنوشید؛ زیرا در مراحل سونا آب را از دست می دهید و عرق بسیار زیاد آب بدن شما را از بین می برد. در این مراحل آب بنوشید، اگر نیاز به آب داشتید.

اخبار مرتبط

icon news

آیا غذا خوردن قبل از شنا خطرناک است؟

خوردن، خون را به سمت معده کشانده و از عضلات دور می کند و این امر درنهایت منجر به  گرف...

چگونه با ترس کودک از آب مقابله کنیم؟

کودک سه ساله شما عاشق حمام است و از سفربه ساحل هیجان زده به نظر می رسد. اما وقتی به س...

چه طور به کودک خود شنا یاد بدهید

یادگیری نحوه شنا کردن زمانی هیجان انگیز در زندگی یک کودک است. آنها نه تنها اصول ایمنی...

آثار منفی استخر بر مو

با آغاز فصل گرما بسیاری از افراد به استخر می روند که این خود می تواند تاثیرات منفی بس...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news