اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 14 فروردین 1399
07 اسفند 1398 07 اسفند 1398
21:35 21:35

ریابکوف: مسکو اجازه بازگشت پرونده ایران به شورای امنیت نمی دهد

بنا به گفته معاون وزیرخارجه روسیه، مسکو نمی‌گذارد آمریکا تحریم‌های شورای امنیتِ ایران را بازگرداند و بروکسل نیز نیتی برای ارجاع پرونده ندارند.

مسکو: نمی‌گذاریم آمریکا تحریم‌های شورای امنیتِ ایران را بازگرداند

به گزارش سلام نو به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیرخارجه روسیه امروز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد: تلاش آمریکا برای تحقق نقشه هایش هم در خصوص تحریم تسلیحاتی و هم درباره بازگرداندن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد با مخالفت شدیدی از سوی ما و دیگر اعضای مسئول جامعه جهانی مواجه خواهد شد.

معاون وزیرخارجه روسیه در این باره ادامه داد: در مجموع، شورای امنیت نباید به ابزاری در دستان واشنگتن تبدیل شود. ما نمی گذاریم این اتفاق بیفتد.

به گزارش شبکه تلویزیونی راشاتودی، وی پس از برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام نیز در مصاحبه ای اعلام کرد: ۳ امضا کننده اروپایی توافق هسته ای ایران (انگلیس، آلمان و فرانسه) تأیید کردند قصد ندارند پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع دهند.

این در حالیست که معاون وزیرخارجه روسیه ساعاتی پیش در سخنانی اعلام کرد بود که کانال مالی مشترک ایران و اروپا موسوم به «اینستکس» اجرایی و عملیاتی شده است.

این مقام روسی همچنین افزود که در حال حاضر برخی عملیات‌های تجاری و مالی نیز با این کانال مشترک ایران و اروپا در حال انجام است.

ریابکوف علاوه بر این از دیگر کشورهای عضو برجام خواسته است تا به تقویت سازوکار مشترک مالی ایران و اروپا کمک کنند.

پس از خروج آمریکا از برجام، اروپایی‌ها همواره مدعی بودند که قصد حمایت از برجام را داشته و تمام تلاش خود را در به حداقل رساندن آثار تحریم‌های آمریکا علیه ایران خواهند کرد و پس از گذشت ماه‌ها و دادن وعده‌های تکراری در راه‌اندازی ساز و کار مالی اروپایی (spv) با ایران برای ادامه مبادلات تجاری، نهایتاً بهمن ماه سال گذشته این کانال مالی با نام اینستکس در فرانسه ثبت و مدیریت آن را «پر شیفر» آلمانی با سابقه طولانی مدیریت در کامرز بانک بر عهده گرفت.

در حال حاضر یک سال پس از ثبت سازوکار مالی مشترک ایرانی و اروپا، آن گونه که مقام بلندپایه وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است این کانال مالی عملیاتی شده است./ مهر

اخبار مرتبط

icon news

درخواست فوری روسیه از آمریکا برای لغو تحریم‌های ایران

سرگئی ریابکوف وزیر امور خارجه روسیه گفت:روسیه خواستار لغو تحریم‌های یک جانبه آمریکا ع...

ادامه موضع گیری های خصمانه پمپئو علیه ایران/ تحریم‌های شورای امنیت علیه تهران باید بازگردد

وزیرخارجه آمریکا در سخنانی خصمانه خواستار بازگشت تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران شد.

مقام روس: تحریم تسلیحاتی ایران منقضی می شود

معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران سال آینده من...

ریابکوف تقصیر فروپاشی برجام را به گردن آمریکا انداخت

معاون وزیر خارجه روسیه با مقصر خواندن آمریکا در وضعیت بوجود آمده برای برجام اعلام کرد...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news