اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 14 فروردین 1399
08 اسفند 1398 08 اسفند 1398
15:41 15:41

آیا تهویه هوا می تواند شما را بیمار کند؟

تابستان در بسیاری از نقاط جهان با گرمای زیادی همراه است. به این معنی  که درجه حرارت در حال افزایش است و همه سعی می کنند به هر طریقی خود را خنک کنند. بعضی از افراد برای خنک ماندن از انواع دستگاه های تهویه هوا در خانه خود استفاده می کنند. هتل ها مانند اتومبیل ها و فروشگاه ها و دفاتر زیادی اغلب دارای سیستم خنک کننده  A / C هستند. اما گاهی، استفاده مدام از A / C، موجب سرماخوردگی می شود.  اما آیا تهویه هوا واقعاً شما را بیمار می کند؟

تهویه هوا سالم

هوای سردی که از سیستم تهویه مطبوع بیرون می آید نمی تواند شما را بیمار کند. A / C هوای گرم داخل را از بیرون مکیده و پس از عبور از تعدیل کننده جریان هوا، هوای سرد را به داخل اتاق وارد می کند. به علاوه، سیستم تهویه هوای گرم را که وارد سیستم می شود فیلتر می کند. به همین دلیل گرده ها و سایر مواد آلاینده را در خود نگه می دارد.

به نظر می رسد که این فرآیند  بسیار سالم باشد، اما چگونه سیستم های تهویه باعث می شوند، سریعتر بیمار شوید؟

چگونه دستگاه تهویه هوا باعث ایجاد بیماری می شود؟

جاب نیواارت، پزشک هلندی، توضیح می دهد که بیشتر این مسئله مربوط به این است که شما  قبل از ورود به اتاق، ناقل یک ویروس یا باکتری بوده اید. مثلاً ویروس سرماخوردگی را با خود به داخل اتاق برده اید. به دلیل خنک شدن اتاق، ویروس می تواند سریعتر گسترش یابد. همین مسئله وقتی که شما از یک اتاق خنک به هوای گرم بیرون وارد می شوید نیز صادق است. بنابراین دستگاه های خنک کننده ارتباطی با سرما خوردگی ندارند. مگر اینکه قبلاً ناقل ویروس یا باکتری بوده باشید. در این حالت، شما می توانید سریعتر بیمار شوید.

خشکی بدن

افرادی که ساعت های متمادی در اتاق های کولردار صرف می کنند، به طور بدیهی بیشتر در معرض خشکی بدن قرار دارند. از آنجا که دستگاه های خنک کننده رطوبت زیادی را جذب می کنند و مردم اغلب آب کافی نمی نوشند، در نتیجه آب بدن شان کم می شود. همچنین هوا که خنک شود، بدن احساس تشنگی نمی کند. نوشیدن آب کم تر با خشکی بدن همراه است و خشک شدن بدن شرایط  بهتری را برای گسترش ویروس و سرما خوردگی فراهم می کند.

اخبار مرتبط

icon news

مهارت هایی برای گرم کردن خانه در زمستان

 هوا در فصل زمستان معمولاً خشک می باشد پس اگر می خواهید خانه خود را به صورت ارزان و ر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news