اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 17 فروردین 1399
08 اسفند 1398 08 اسفند 1398
12:38 12:38

آماده سازی مهاجران قبل از سفر به آلمان!

باز هم دولت آلمان برنامه اجرایی تازه ای را برای مهاجرت و مهاجران به تصویب رساند، این برنامه می تواند، نوید مهمی در سیاست های این حوزه باشد.

طبق این برنامه اجرایی، مهاجران بالقوه می توانند، از این شرایط برخوردار باشند، که در کشور خود زندگی کنند، اما در همان جا برای کار در کشور آلمان آمادگی لازم را پیدا کنند.

البته برخی ناظران این برنامه را منجر به تغییر چشمگیری در سیاست ها، رویکرد ها و گفتمان ها در رابطه با مسئله مهاجرت در نظر می گیرند.

آنته ویدمن، نماینده آلمان در امور مهاجران بیان می کند، با بکارگیری ایده های جدید باید زمینه ادغام موفق مهاجران با اقداماتی که در کشور مبدا دنبال می شود، فراهم شود.

قرار بر این است که این برنامه به دقت با فراگرفتن زبان آلمانی، آشنایی با فرصت های آموزشی و شکل گیری انتظارات واقع بینانه از آلمان بینجامد.

کسب تجربه از کشور های مهاجر پذیر

کشور آلمان می تواند، با تکیه به تجربه کشورهایی که مهاجر پذیر شناخته شده اند، از یک مهاجرت هدفمند، مطمئن و قاعده مند میزبانی کند.

طبق سندی که به تصویب اعضای آنگلا مرکل رسیده است، تاکید شده که دولت آلمان می خواهد، به خانم ها و آقایان مهاجر در آینده و در صورت نیاز این امکان را فراهم کند، که در کشور مبدا یا کشوری که برای آموزش مد نظر است، در دوره هایی که برای آماده سازی برای جذب و ادغام در کشور آلمان شرکت کنند.

از اهداف جدید دولت مرکل این است که آلمان به عنوان کشور جاذب مهاجر پذیر در رقابت های بین المللی برای جذب بیشتر مهاجران متخصص معرفی شود.

ویدمن در ادامه می گوید: در چارچوب اجرای برنامه مصوب دولت تلاش بر این است که با ارائه اطلاعات و روشنگری با شکل گیری انتظارات نادرست از زندگی در آلمان جلو گیری و مقابله شود.

ایجاد راهکار برای مقابله با مهاجرت غیر قانونی

مونیکا، رئیس سازمان بین المللی مهاجرت، این مصوبه دولت آلمان را ابتکاری نو می خواند و بیان می کند از جمله تدبیر های مهم برای مقابله با مهاجرت های غیر قانونی فراهم کردن مسیر های مناسب  و قانونی و امکانات رفاهی برای مهاجران است.

در برخی کشور های اروپایی افراد بومی به انجام کار های سخت که از لحاظ جسمی آسیب می رسانند، مانند نظافت، کارهای ساختمانی و برداشت محصول علاقه چندانی ندارند. در مقابل در کشور هایی مانند فرانسه، ایتالیا، آلمان و اسپانیا اغلب این کار ها را مهاجران غیر قانونی انجام می دهند و در شرایط دشوار به طور شدیدی استثمار می شوند.

نکته، کشور آلمان از بسیاری شاخه های دیگر مانند پزشکی، پرستاری، صنایع و الکترونیک با کمبود نیروی متخصص مواجه است. در سال 2019 لیست اداره کار آلمان برای حوزه هایی که کمبود کار در آن دیده شده  است بیشتر از 40 رشته می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news