اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
پنج‌شنبه
پنج‌شنبه 14 فروردین 1399
08 اسفند 1398 08 اسفند 1398
15:59 15:59

کشف ماه کوچک زمین!

ستاره شناسان مرکز نقشه برداری آسمانی کاتالینا، یک شی کم نور در میدان گرانشی زمین شناسایی کرده اند و به آن لقب «ماه کوچک زمین» را داده اند.

به گزارش سلام نو، ستاره شناسان سیارکی که از سه سال قبل در میدان گرانشی زمین به دام افتاده بوده را شناسایی کرده و به آن لقب «ماه کوچک زمین» را داده اند.

حدوداً یک هفته قبل ستاره شناسان مرکز نقشه برداری آسمانی کاتالینا (CSS) در آریزونا، جرم کم نوری که به سرعت در آسمان حرکت می کرد را شناسایی کردند. چند روز بعد محققان شش رصدخانه از سراسر دنیا این سیارک با نام «2020 CD3» را مشاهده کرده و با محاسبه مدار آن اعلام کردند که حدوداً از سه سال قبل در حال گردش به دور زمین بوده است.

مدار شبیه سازی شده سیارک 2020 CD3

مرکز بررسی ریزسیاره‌ها (MPC) که مسئول جمع آوری داده های مشاهده ای برای سیارک ها و دنباله دارهاست، اعلام کرد که هیچ سندی مبنی بر مصنوعی بودن این شی دریافت نکرده است. به همین دلیل این جسم به احتمال زیاد یک سیارک است که حین عبور از مقابل زمین در میدان گرانشی آن گیر افتاده است.

«دومین سیارکی است که از آن به عنوان «ماه کوچک» زمین یاد می شود. خرده سیاره «2006 RH120» بین سپتامبر 2006 تا ژوئن 2007 به دور زمین گردش کرد تا اینکه سرانجام از جاذبه زمین رهایی یافت.

سیارک 2020 CD3

میهمان کوچک زمین احتمالاً طولی به اندازه یک اتومبیل (1.9 تا 3.5 متر) داشته و هر 47 روز یکبار در مداری بیضی شکل و کشیده که از مدار ماه اصلی نیز فراتر می رود، به دور زمین گردش می کند.

مدار خرده سیاره «2020 CD3» پایدار نیست و محققان تخمین زده اند که تا ماه آوریل از گرانش زمین رهایی خواهد یافت. البته برخی شبیه سازی های انجام شده از خط سیر این خرده سیاره نتایج متضادی را نشان داده اند.

بنابراین محققان به رصدهای بیشتری نیاز دارند تا به طور دقیق سرنوشت ماه کوچک زمین را تخمین زده و از اینکه این خرده سیاره یک ماه کوچک موقتی بوده و زباله فضایی نیست، مطمئن شوند.

/دیجیاتو

اخبار مرتبط

icon news

کشف سیاهچاله ای ۵۰ هزار برابر خورشید توسط دانشمندان

ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ هابل یک سیاهچاله مرموز با حجم متوسط رصد کرده اند که...

مشتری؛ سیاره فرشته نجات کره زمین

دانشمندان بر اساس آخرین تحقیقات خود سیاره مشتری را فرشته نجات کره ی زمین نامیده اند.

تجزیه پلاستیک توسط نوعی باکتری در محیط زیست

محققان آلمانی از کشف نوعی باکتری جهت تجزیه پلاستیک خبر دارند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news