اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 16 فروردین 1399
08 اسفند 1398 08 اسفند 1398
14:53 14:53

هر بیمار کرونا می تواند چند نفر دیگر را آلوده کند؟

دکتر رضا چمن، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود گفت: هر فرد آلوده به ویروس کرونا در تماس با دیگران می تواند 2 تا 4 نفر را آلوده کند.

باید کمپین"در خانه بمانیم"راه انداخت/ چگونه از خطر کروناویروس دور بمانیم؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود با اشاره به موج فزاینده ویروس کرونا در کشور پیشنهاد داد: کمپین در خانه بمانیم " در کشور ایجاد شود.

به گزارش سلام نو، دکتر رضا چمن اظهار کرد: کاستن از تجمعات، گردهمایی‌ها و هر آنچه به افزایش تراکم می‌انجامد می‌تواند به پیشگیری از فراگیرتر شدن کروناویروس کمک کند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ماندن در خانه و کاستن از رفت‌وآمدها می‌تواند گزینه مناسبی در شرایط فعلی باشد افزود: بی‌تردید هرچه از سطح تماس‌ها در جامعه کم کنیم به نوعی از جابجایی و انتقال بیشتر ویروس کمک کردیم چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد که فردا آلوده در نماس با دیگران 2 تا 4 نفر را آلوده می‌کند بدیهی است که هرچه از سطح تماس بکاهیم به آلودگی کمتر و کاستن از فراگیری و شیوع آن کمک کردیم.

چگونه از خطر کروناویروس دور بمانیم؟

این پزشک فوق تخصص اپیدمیولوژی بر جدی گرفتن آموزش‌ها به عنوان یک ضرورت تاکید و تصریح کرد: مهمترین راهکار برای پیشگیری و مقابله با کروناویروس و هر ویروس دیگری اصل خودمراقبتی است و در خودمراقبتی محافظت از ترشحات ناشی از سرفه و عطسه و تلاش برای کاستن از سطح آلودگی محیط می‌تواند به پیشگیری بهتر و مقابله با شیوع این ویروس کمک کند.
وی بر پرهیز از تماس با سطوح آلوده تاکید و خاطرنشان کرد: از آنجا که سطح آلوده ممکن است به عنوان واسط در انتقال این ویروس عمل کند لذا کاستن از سطح تماس و مهمتر از آن شست‌وشوی مداوم دست‌ها و پرهیز از آدابی همچون دست دادن، روبوسی و... می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود با اشاره به بار روانی ناشی از این بیماری، خاطرنشان کرد: وجود استرس و عدم اعتماد به نفس به مرور به تضعیف سیستم ایمنی بدن انجامیده و قدرت مقابله با ویروس را در بدن فردد کاهش می‌دهد و در نتیجه این استرس و بحث روانی شیوع ویروس می‌تواند به فراگیری بیشتر ویروس و افزایش خطر بیانجامد.


این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اضافه کرد: دست نزدن به چشم، بینی و دهان، رعایت فاصله یک تا 1.5 متری با افراد  و خخصوصا افرادی که علائم سرماخوردگی و آنفولانزا را دارند و کنترل ترشحات تنفسی از جمله اصول خود مراقبتی است که با رعایت آن می‌توان از خطر آلودگی به این ویروس تا حد زیادی دور ماند.

دکتر چمن بر ضرورت پرهیز از تماس با دیگران و به خصوص با افرادی که علائم سرماخودگی را دارند تاکید و اضافه کرد: باید تا حد امکان از تجمعات انسانی و گردهمایی‌ها و نشست و برخاست‌ها کاسته شود. چرا که هر چه ازدحام افراد بیشتر باشد تماس‌ها نیز بیشتر و در نتیجه شرایط برای انتقال بیشتر فراهم خواهد شد و از همین رو است که راه انداختن" کمپین در خانه بمانیم" الزامی به نظر می‌رسد.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص امکان پذیرش بیماران در بیمارستان‌های شاهرود گفت: هیچ مشکلی در خصوص پذیرش افراد بیمار و مشکوک نداریم و همکاران ما به طور معمول پذیرای بیماران احتمالی هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود از انجام تست کرونا از بیماران مشکوک و دارای علائم جدی خبر داد و اظهار کرد: همه نمونه‌ها از شاهرود به تهران ارسال و بعد از مدتی جواب آن دریافت می‌شود.

این مدیر مسوول بر ضرورت از کاستن از جلسات در دستگاه های اجرایی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر ابلاغیه‌ای به همه دستگاه های اجرایی استان ارسال و از آنها خواسته شده که جلسات را به حداقل ممکن برسانند و زمان جلسات نیز کمتر شود. البته بخشی از موارد ابلاغ شده به صورت توصیه‌ای است.

وی با بیان اینکه مردم از برنامه‌های اعلام شده استقبال خوبی داشتند گفت: همراهی مردم با برنامه‌ها وزارت بهداشت می‌تواند به مهار بیماری و کاستن از فراگیری آن کمک کند.
/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

پیرمرد 106 ساله در قم کرونا را زمین گیر کرد!+عکس

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی از ترخیص بیمار 106 ساله مبتلا به کرونا از بیمارستان فر...

حقیقتی جدید درباره گسترش کرونا توسط افراد سالم!

مطابق اعلام متخصصان علوم پزشکی در سنگاپور افراد سالم می‌توانند کروناویروس را گسترش دا...

ماجرای سرفه و تنگی نفسی که از کرونا نیست

حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: علت سرفه و تنگی نفس برخی از ...

کشفی جدید از کرونا/ افراد بهبود یافته از کرونا همچنان ناقل هستند!

پزشکان آمریکایی در بررسی های جدید خود دریافتند که حتی پس از رفع علائم بیماری در مبتلا...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news