اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 10 فروردین 1399
08 اسفند 1398 08 اسفند 1398
15:16 15:16

جوانگرایی یا آقازادگی؟ مساله این است!

در همه دنیا احزاب بستری هستند برای اینکه جوانان در آنجا آزمون و خطا کنند و پس از کسب تجربه و دیدن آموزش های لازم برای حضور در عرصه های مدیریتی آماده شوند. نیازی به توضیح نیست که احزاب در کشور ما بیشتر از آنکه کارکرد تشکیلاتی داشته باشند به نوعی تشریفات بدل شده اند. به بیانی دیگر احزاب ما بدون آنکه ظهور و بروز خاصی داشته باشند صرفا به خاطر خالی نبودن عریضه کار نصفه و نیمه حزبی می کنند.

سلام نو – سرویس سیاسی: با وجود تبلیغات گسترده و شعارهای رنگارنگی که در سال های اخیر در رابطه با جوانگرایی و لزوم سپردن عرصه به مدیران جوان داده شده در عرصه عمل اتفاق خاصی نیفتاده و هنوز هم در جایگاه های مدیریتی کلان پیرسالاری حاکم است.

به گزارش سلام نو، حتی آذری جهرمی به عنوان جوان ترین وزیر پس از انقلاب هم نتوانسته میانگین سنی وزرای کابینه دولت را متحول کند. این مساله نه فقط در دولت که در بسیاری از دستگاه ها و جایگاه های مدیریتی وجود دارد.

نکته قابل تامل این است که پس از انقلاب هر چه بیشتر گذشت متوسط سن مدیران بیشتر شد. دلیل این امر هم مشخص است. پس از انقلاب مدیران جوان و البته کم تجربه خیلی زود به جایگاه‌هایی همچون وزارت رسیدند. احمد توکلی در سی سالگی و بیژن زنگنه در 31 سالگی به واسطه تحصیلات و البته انقلابی بودنشان خیلی زود به وزارت رسیدند. شخصی مثل ابراهیم اصغرزاده هم در 26 سالگی گزینه وزارت خارجه بود.

حالا پس از گذشت بیش از چهار دهه اگر آنهایی که به دلایل مختلف از جمله اختلاف نظرات سیاسی از دور خارج شدند را نادیده بگیریم عملا مدیریت در بین کسر قابل توجهی از نسل اولی های انقلاب دست به دست می شود. اگر چه قوانینی همچون منع به کارگیری بازنشستگان تلاش کرد تا حدی با این آفت مقابله کند اما واقعیت این است که هنوز به واسطه عدم اطمینان به نسل جدید و البته انحصارطلبی بسیاری از افراد نسل پیشین امکان جوانگرایی به معنای واقعی کلمه وجود ندارد.

یکی از عواملی که بر مدیریت سنتی و پیرسالاری در کشور دامن می زند حضور بدون ضابطه جوانان در سیستم مدیریتی کشور است. این امر نه تنها به جوانگرایی کمک نمی کند بلکه جوانگرایی را در ذهن بسیاری مترادف با ناکارآمدی می کند.

در همه دنیا احزاب بستری هستند برای اینکه جوانان در آنجا آزمون و خطا کنند و پس از کسب تجربه و دیدن آموزش های لازم برای حضور در عرصه های مدیریتی آماده شوند. نیازی به توضیح نیست که احزاب در کشور ما بیشتر از آنکه کارکرد تشکیلاتی داشته باشند به نوعی تشریفات بدل شده اند. به بیانی دیگر احزاب ما بدون آنکه ظهور و بروز خاصی داشته باشند صرفا به خاطر خالی نبودن عریضه کار نصفه و نیمه حزبی می کنند و تاکنون هم خروجی در خوری از هیچ از احزاب به واسطه حزبی بودنشان در این سالها به ویژه در یک دهه اخیر دیده نشده است.

گردش نخبگان معیوب آفتی است که در هر دو جریان سیاسی وجود دارد. اصولگرا و اصلاح طلب بارها و بارها در برهه های مختلف نشان داده اند که جوانگرایی را برای زینت مجالس خود می خواهند و در عرصه عمل به بهانه اهمیت تجربه اجازه رشد جوانگرایی را نمی دهند.

بخش عمده ای از جوانگرایی امروز ما در آقازادگی خلاصه شده است. چند سالی است کلیدواژه ژن خوب به ادبیات سیاسی کشور اضافه شده است اما واقعیت ماجرا این است که این واژه در واقع سابقه ای بیش از این دارد. پیرسالاری که در این سالها با آن مواجه بودیم خود یکی از عوامل تقویت آقازادگی است. مدیرانی که حالا وقت بازنشستگی‌شان وجود دارد با حضور آقازاده های خود همچنان نفوذشان را در قدرت خواهند داشت و احتمالا این روند پر از رانت  با وجود آقازاده‌های این چنینی اصلاح نخواهد شد.

جایگزینی آقازادگی یا خویشاوندسالاری با مفهومی به نام جوانگرایی به نوعی پاک کردن این صورت مساله که اصلاح اداره کشور از طریق مدیران شایسته جوان محقق می شود، است. این روند ضد توسعه این روزها و در شرایطی که تبلیغات برای جوانگرایی بیشتر از گذشته شده بیشتر در معرض وقوع است.

اخبار مرتبط

icon news

جوان‌ترین فرماندار کشور کیست؟

مجتبی رضاپور با 29 سال سن به عنوان فرمانداری پارسیان انتخاب شده است.

آیا محدودسازی دوره نمایندگی منجر به جوان‌گرایی می‌شود؟

یک فعال سیاسی با بیان اینکه نمی‌توان به صورت قاطعی گفت که تصمیم مجلس برای محدودسازی د...

نباید جوانگرایی را بد تفسیر کنیم

آیت الله مکارم شیرازی گفت: جوانان در منطق اسلام از اهمیت بالایی برخوردارند؛برخی از اف...

وزیر دفاع : نیروهای مسلح کاملا در دوران جوانی خدمت می‌کنند

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: جوان‌گرایی جزو ذات نیرو‌های مسلح است.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news