اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
جمعه
جمعه 15 فروردین 1399
11 اسفند 1398 11 اسفند 1398
14:10 14:10

مشکلاتی تلخ‌تر از کرونا؛ فقدان صداقت و حکمرانی خوب و وجود تبعیض آشکار

به نظر می‌رسد مشکل اصلی مردم با مسئولین عدم صداقت آنان است، عدم صداقتی که در تمام طول سال گذشته و از حوادث آبان ماه تا سقوط بوئینگ و همین ماجرای کرونا به چشم می‌خورد.

سلام نو – سرویس سیاسی: این روزها کرونا که آمده این سوال مطرح می‌شود که چه چیزی بیشتر مردم را اذیت می‌کند؟ کمبود کالاهای بهداشتی؟ ایراد در مدیریت بحران؟ شیوع گسترده ویروس؟ قرنطینه اجباری؟

به نظر می‌رسد هیچ کدام از این موارد مشکل اصلی مردم نیست. بحران مواد بهداشتی مرتبط با کرونا در اتریش و ایتالیا و آلمان هم رخ داده. قرنطینه در چین و ایتالیا هم بوده. مدیریت بی عیب و نقص هم که هیچ جایی نداشته و شیوع گسترده کرونا هم که گریز ناپذیر است و مردم این را درک می‌کنند.

آن طور که به نظر می‌آید مشکل اصلی مردم با مسئولین عدم صداقت آنان است، عدم صداقتی که در تمام طول سال گذشته و از حوادث آبان ماه تا سقوط بوئینگ و همین ماجرای کرونا به چشم می‌خورد.

این عدم صداقت با فقدان حکم‌رانی خوب همراه شده و بیش از همیشه مردم را تحت فشار قرار داده است. عدم صداقتی که به تبعیض در سلامت و رانت در تشخیص کرونا هم کشیده است.

همین تردید در صداقت باعث می‌شود که ابتلای نمایندگان مجلس و مسئولین ارشد به کرونا یک "شو تبلیغاتی" خوانده شود و آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت دروغین تصور شود.

همین تردید در صداقت باعث می‌شود که سخنان مسئولین نفوذ کمتری بین مردم داشته باشد و عملا روزهای نخست بحران توصیه‌ها شنیده نشود.

تا این لحظه نه تنها هیچ گام جدی و محکمی برای ترمیم اعتماد عمومی برداشته نشده بلکه فقدان حکمرانی خوب نیز هنوز و با وجود گذشت یک هفته هم‌چنان به وضوح بعد از یک هفته به چشم می‌خورد.

بحران مسئله‌ای گریز ناپذیری است، اما این مدیریت آن است که عیار حکم‌رانان را مشخص می‌کند. همین حالا اروپا در حال درگیر شدن با کرونا است و دولت آمریکا هم درخواست بودجه اضافی برای برخورد با این بیماری کرده است. مسئله این جا است که در تمام این کشورها شما شِمایی واضح از مدیریت بحران را می‌بینید، اما در ایران نه.

مصداق بارز این حرف را می‌توانید در نامه شب گذشته وزیر بهداشت به رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی ببینید. کشوری که می‌دانست درگیر بحران کرونا می‌شود امروز به جز بحران ماسک با بحران احتکار سازمان یافته ماسک مواجه است! احتکاری که زور وزیر بهداشت به عنوان مسئول اصلی مدیریت این بحران به آن نمی‌رسد.

وزیر می‌گوید که هشدار داده بود باید ماسک از بازار خرید و برای روز بحران آماده کرد ولی جاهای خاصی زورشان به او هم رسیده و حال همکاران وزیر بهداشت باید در پوشش دلال به کف بازار بروند تا ماسک را به چند برابر قیمت بخرند.

نشان دیگر فقدان مدیریت یک پارچه بحران و فقدان هنر حکمرانی را می‌توان در تصمیم اخیر برای اختصاص ۱۲۰ لیتر بنزین برای هر کارت سوخت در ایام نوروز مشاهده کرد! در حالی که کشور درگیر بحران ویروسی است و وزیر بهداشت و مسئولان ستاد بحران به مردم توصیه می‌کنند که از خانه خارج نشوند 120 لیتر بنزین به هر کارت سوخت داده می‌شود که عملا مشوق سفرهای نوروزی و زمینه ساز بازپخش ویروس و شکل‌گیری موج جدید بحران است!

این اشتباهات حکمرانی را بگذارید در کنار عدم صداقت سابقه دار و البته تبعیض‌های آشکاری مثل تست کرونای مسئولین خاص و پک‌های لاکچری نمایندگان مجلس. متوجه فشار روانی که به مردم تحمیل می‌شود خواهید شد، فشاری که در نهایت هزینه آن برای کشور خواهد بود و نمی‌توان از آن فرار کرد.

اخبار مرتبط

icon news

یک نماینده مجلس: می‌توانستیم شیوع کرونا را پیش از این‌ مهار کنیم

بهرام پارسایی یک نماینده مجلس با اشاره به این که می‌شد کرونا را زودتر از این زمان‌ها ...

ترامپ: مانعی برای دیدار با ایرانی‌ها نداریم ولی آن‌ها درخواستی برای کاهش تحریم نداشتند

دونالد ترامپ در خصوص لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفته که مانعی برای دیدار با ایرا...

واکنش روابط عمومی مجلس به کرونایی شدن لاریجانی

روابط عمومی مجلس درباره ابتلای رییس مجلس شورای اسلامی به کرونا اطلاعیه ای صادر کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news