اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 18 فروردین 1399
15 اسفند 1398 15 اسفند 1398
15:00 15:00

تبعیض علیه مسلمانان، هند را در مسیر بی‌ثباتی قرار می‌دهد

محسن پاک‌آیین، کارشناس مسائل شبه قاره در رابطه با اقدامات خشونت‌آمیز علیه مسلمانان  توضیحاتی درباره  سابقه اعمال فشار بر مسلمانان در هند داد.

تبعیض علیه مسلمانان، هند را در مسیر بی‌ثباتی قرار می‌دهد

تهران-ایرنا- کارشناس مسائل شبه قاره با بیان اینکه اقدامات خشونت‌آمیز علیه مسلمانان برای امنیت هند زیان‌آورخواهد بود و این کشور را در مسیر بی‌ثباتی قرار خواهد داد، گفت: عقلای هند جریان های افراطی در این کشور را مهار کنند.

محسن پاک‌آیین روز پنجشنبه در گفت وگو باایرنا خاطرنشان کرد: سابقه اعمال فشار بر مسلمانان به دوران تسلط انگلیسی‌ها بر شبه قاره هند و سیاست‌های ضد اسلامی انگلیسی‌ها برمی‌گردد.

این کارشناس مسائل شبه‌قاره هند با اشاره به پیشقراول بودن مسلمانان در مبارزه با انگلیس برای کسب استقلال هند، تصریح کرد: انگلیس نیز سعی کرد با سیاست تفرقه بیانداز و حکومت کن، هندوها را مقابل مسلمانان قرار دهد و از آن زمان فشار هندوها علیه مسلمانان شکل گرفت. اوج این سیاست انگلیس که به کشتار بیش از ۲ هزار مسلمان انجامید در جریان تخریب مسجد بابری توسط هندوها، درگیری‌های شدیدی آغاز شد که ابعاد بین المللی گرفت.

پاک آیین با اشاره به افزایش فشارها بر مسلمانان بعد از روی کار آمدن حزب مردم هند (بی جی پی)، گفت: پیش از حاکمیت این حزب اعمال فشار بر مسلمانان کمتر بود اما با حاکمیت  حزب "بی جی پی"که از هندوهای افراطی تشکیل شده و اسلام ستیز است، جنایت علیه مسلمانان بیشتر شد.

وی افزود: حزب بی جی پی سعی کرد به اعمال فشار علیه مسلمانان، وجهه قانونی دهد. مهمترین اقدام در این رابطه تصویب لایحه ظالمانه علیه مسلمانان بود که در تاریخ بیستم آذرماه ۱۳۹۸ انجام شد و بر اساس آن بسیاری از مسلمانان از حق شهروندی محروم شدند؛ در حالی که پناهجویان بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ وارد این کشور شده بودند توانستند از حق شهروندی هند برخوردار شوند. این اقدام هند کاملا تبعیض‌آمیز و ناقض مقررات بین‌المللی در حوزه حقوق بشر بود. این قانون موجب تضعیف حق برابری در برابر قانون است که دولت هند با امضای کنواسیون حقوق بشر سازمان ملل، موظف به اجرای آن شده است.

پاک‌آیین درباره تبعات اقدامات هند علیه مسلمانان نیز گفت: این اقدامات برای امنیت این کشور زیان‌آور خواهد بود و به درگیری‌های مسلمانان و هندوها خواهد انجامید و هند را در مسیر بی‌ثباتی قرار خواهد داد.

سفیر سابق ایران در آذربایجان، افراطی‌گری در هر آیین و دینی را موجب ایجاد خشونت و جنگ عنوان کرد و افزود: هندوهای افراطی در آئین هندوییسم مانند القاعده و داعش هستند که به اسم اسلام، جنایات خود را انجام می‌دهند. اگر خشونت‌های کنونی علیه مسلمانان ادامه یابد، امنیت هند خدشه‌دار شده و کشورهای دیگر بهره‌برداری لازم را علیه دولت هند انجام خواهند داد.

پاک‌آیین تاکید کرد: مسلمانان هند که به دلیل ملی‌گرایی و علاقه به هند، متمایل به پاکستان نشده‌اند، مطمئنا در آینده به کشورهای اسلامی و از جمله پاکستان، پناه خواهند برد. هند امروز خود را مقابل جهان اسلام قرار می‌دهد و در مسیر انزوا قرا خواهد گرفت. البته در کنار دولت هند، احزاب راست و افراطی هندو نیز به جنایات اخیر علیه مسلمانان دامن زده‌اند و دولت بی جی پی باید مراقب این احزاب هم باشد. باید عقلای هند جریانات افراطی در این کشور را مهار کنند.

افراطیون هندو و صهیونیست با هم متحد شده‌اند

وی در خصوص تاثیر روابط رژیم صهیونیستی و هند بر افزایش خشونت علیه مسلمانان نیز گفت: قبل از حاکمیت حزب بی جی پی در هند، دهلی‌نو روابط خوبی با تل‌آویو نداشت و طرفدار حمایت از آرمان آزادی فلسطین بود و یا حداقل سیاست بی‌طرفی اتخاذ می‌کرد.   بعد از انتخابات سال ۲۰۱۴ و به قدرت رسیدن هندوهای افراطی در حزب بی جی پی، مناسبات سیاسی هند و رژیم صهیونیستی بهتر شد.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه صهیونیسم شکل افراطی یهودیت و بی جی پی نیز حامی هندوهای افراطی است، خاطرنشان کرد: افراطیون اسرائیل و هند که معتقد به برتری نژادی هستند، با یکدیگر متحد شدند و قطعا رژیم صهیونیستی از جنایات هند علیه مسلمانان خرسند است. اسراییل در تقابل با پاکستان، از سیاست‌های ضدحقوق بشری هند در کشمیر حمایت کرده و سعی می‌کند تجربیات امنیتی و خشونت‌بار خود علیه فلسطینی‌ها را در اختیار هندی‌ها قرار دهد.

پاک‌آیین با ابراز تاسف درباره سکوت سازمان‌های بین المللی و نهادهای منطقه‌ای و اسلامی گفت: متاسفانه سازمان همکاری اسلامی تحت نفوذ عربستان است و با توجه به نزدیکی عربستان با اسرائیل بعید است بتواند کار مثبتی انجام دهد اما با گسترده شدن جنایات دولت و افراطیون هند علیه مسلمانان، نهادهای حقوق بشری حساس شده و این جنایت را محکوم کرده‌اند و باید این روند ادامه یابد و حتی سازمان ملل متحد نیز این جنایات را محکوم کند.

وی به تاکید اصل ۱۵۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی درباره دفاع از حقوق همه مسلمانان جهان اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران باید طبق قانون اساسی از حقوق مسلمانان هند دفاع کند. هند دوست ایران است و ما نیز علاقه‌مندیم این دوستی ادامه یابد اما نمی‌توانیم نسبت به سرنوشت مسلمانان هند و کشتار آنان نیز بی‌تفاوت باشیم و دولت ایران در این رابطه باید تدابیر لازم را اتخاذ کند.

اصلاح قانون  شهروندی هند  ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناهجویان کشورهای بنگلادش،  افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود. مسئولان هند درباره علت این اقدام گفته‌اند که مسلمانان کشورهای همسایه تحت پیگرد نیستند. اما گروه‌های منتقد به این اصلاحات معتقدند که هدف واقعی از قوانین جدید تحت فشار قرار دادن بیشتر مسلمانان و تبعیض علیه آنان برای راضی نگاه داشتن احزاب هندو می باشد.

به گفته مقامات هندی تاکنون بیش از یک هزار و ۷۰۰ نفر در جریان خشونت‌های یک هفته گذشته دهلی نو بازداشت شده‌اند درحالی که بیش از ۵۰۰ پرونده در این زمینه تشکیل شده است. بر اساس آمار اعلام شده توسط مقامات در دهلی، در طول درگیری های یک هفته گذشته در شمال شرق هند مجموعا ۴۶ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر مجروح شدند. تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که این اعتراضات به سرعت به یک درگیری میان گروه های هندو و مسلمان تبدیل شده و در مواردی  پلیس دهلی نیز همراه با گروه های هندو، به جمع کردن سنگ جهت حمله به گروه های مسلمان کمک کرده اند.   پلیس دهلی اتهامات علیه خود را رد کرده است.

اخبار مرتبط

icon news

کشتار مسلمانان هند متوقف شود/ دولت هند درمقابل هندوهای افراطی بایستد

توئیتر دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتشار جمله‌ای از رهبر معظم انقل...

واکنش علی لاریجانی به نسل کشی مسلمانان در هند

نسل کشی مسلمانان در هند با روح فرهنگ و تمدن دیرین این کشور ناسازگار است. علی لاریجانی...

مطهری: ایران به خاطر نیاز اقتصادی دست از حمایت ازمسلمانان هند برنمی دارد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در توئیتی گفت: کار ظریف در دفاع از مسلمانان ه...

اگر وزارت خارجه کوتاه بیاید دیگران طلبکار می‌شوند!

مهدی چمران اعلام کرد وزارت امور خارجه ایران باید سفیر هند را بخاطر جنایات وحشیانه افر...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news