اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 05 خرداد 1399
18 اسفند 1398 18 اسفند 1398
12:37 12:37

آیا غذا خوردن قبل از شنا خطرناک است؟

خوردن، خون را به سمت معده کشانده و از عضلات دور می کند و این امر درنهایت منجر به  گرفتگی های عضلانی می شود. ممکن است برعکس هم اتفاق بیفتد، یعنی خون  به سمت عضلات رفته و از معده دور شود که این نیز موجب گرفتگی و انقباض معده می شود.

خون رسانی ناکافی می تواند باعث گرفتگی عضلات شود. وقتی غذا می خوریم، بدن خون اضافی را به سمت معده هدایت می کند. وقتی ورزش می کنیم، عضلات ما نیز خون اضافی دریافت می کنند، اما تغییر در خون رسانی پس از خوردن یک ساندویچ ساده به آن اندازه شدید نیست که منجر به فوریت های پزشکی شود.

گرفتگی عضلات می تواند یک هشدار جدی باشد

به عبارت دیگر، گرفتگی عضلات به دلیل کمبود فقط خون در افراد سالم اتفاق نمی افتد. این معمولاً یک وضعیت پزشکی اساسی مانند تصلب شرایین را نشان می دهد، شرایطی که وقتی دیواره های شریان فرد باریک و سفت می شوند، رخ می دهد.

مطالعات انجام شده در مورد غذا و شنا

در دهه 1960، مطالعات متعددی توسط محققین صورت گرفت مبنی بر اینکه آیا غذا خوردن قبل از شنا عملکرد ورزشکاران را تحت تأثیر قرارمی دهد؟ در سال 1968، دانشمندان 24 شناگر را با صبحانه ای دلچسب از غلات، نان تست، شکر، کره و شیر کامل مورد بررسی قرار دادند، سپس آن ها شروع به تمرین وشنا کردند. هیچ یک از ورزشکاران دچار گرفتگی عضلات و یا حالت تهوع نشدند. براساس این مطالعه، حتی سرعت آن ها نیز کاهش نیافت.

امروزه یک اتفاق نظر بین همه محققین وجود دارد و آن این است که خوردن غذا سبک قبل از شنا خطرناک نیست. در سال های اخیر یک بررسی علمی در مورد این سوال منتشر شد و دریافت که محدودیت غذایی قبل از شنا در شواهد علمی غیر ضروری و بی اساس است. بنابراین  هنگام غذا خوردن قبل از شنا نگران نباشید، اما احتیاط کنید و غذای سبک و پر انرژی بخورید.

اخبار مرتبط

icon news

ترتیب استفاده از سونا، جکوزی و استخر

برای اینکه شما سلامت بدن را در شنا تضمین کنید، باید نحوه استفاده از سونا، جکوزی و است...

چگونه با ترس کودک از آب مقابله کنیم؟

کودک سه ساله شما عاشق حمام است و از سفربه ساحل هیجان زده به نظر می رسد. اما وقتی به س...

چه طور به کودک خود شنا یاد بدهید

یادگیری نحوه شنا کردن زمانی هیجان انگیز در زندگی یک کودک است. آنها نه تنها اصول ایمنی...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news