اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 17 فروردین 1399
23 اسفند 1398 23 اسفند 1398
23:39 23:39
مدیرعامل سازمان آرامستان‌های قم:

خندقی برای فوتی‌های کرونا در قم نداریم!

موسوی نیارکی مدیرعامل سازمان آرامستان‌های قم گفت: ساختن قطعه بحران برای مواقع ضروری مساله عجیبی نیست که بزرگنمایی شده است.

قبل از کرونا هم روزی 25 نفر در قم فوت می‌شد/ قطعه بحران برای مواقع ضروری پیش بینی شده است

به گزارش سلام نو، سید سیف‌الدین موسوی نیارکی در واکنش به ادعای واشنگفتن پست نسبت به حفر یک خندق بزرگ برای دفن بیماران کرونایی در بهشت معصومه(س) قم، گفت: بر خلاف آنچه در فضای رسانه ای در خصوص یک قطعه خندقی ویژه جانباختگان کرونا عنوان شده است، قطعه خاصی در این زمینه در بهشت معصومه(س) قم وجود ندارد.

وی افزود: آنچه در این میان مهم است آن است که جانباختگان کرونایی با مشخصات خاصی که در پروتکل بهداشتی وجود دارد یعنی با رعایت مشخصات ارتفاع قبر و آهک پاشی و بتن ریزی و.... دفن می‌شوند.

مدیر عامل سازمان آرامستان‌های قم بیان کرد: در حال حاضر دفن در قبور به شکل جاری انجام می شود. برخی آمارها نباید مردم را گمراه کند زیرا به شکل معمولی هم قم حدود 25 متوفی دارد و نباید هر دفن شده ای را کرونایی عنوان کرد. یعنی پیش از کرونا هم هر روز به شکل متوسط 25 نفر قم دفن می‌شوند.

وی گفت: قبل از اینکه این اتفاقات رخ دهند هم روند دفن اموات در آرامستان به همین شکل جاری انجام می شد و هم اینک نیز به همین روال دنبال می شود. یعنی معمولا یک هفته پیش تر خاک قبرها برداشته می شود تا شرایط دفن اموات انجام شود تا زمانی که متوفی برای دفن به آرامستان آورده می‌شود، در حداقل زمان دفن شود.

وی با اشاره به قطعات بحران بیان کرد: این قطعات برای مواقع ضروری پیش بینی شده است که کار معقول و معمولی است؛  یعنی استان باید آمادگی آن را داشته باشد که اگر زلزله یا حادثه طبیعی و غیر طبیعی رخ داد مشکلی برای دفن اموات وجود نداشته باشد.

وی گفت: نکته دیگر آن است که قبور باید بر اساس استانداردهایی که در این زمینه وجود دارد و همچنین رعایت اصول شرعی و ... حفر شود. یعنی باید به شکلی باشد که هم از انتشار بیماری جلوگیری کند و از طرفی مشکلی برای آب های زیرزمینی ایجاد نکند.

مدیرعامل آرامستان‌های استان قم بیان کرد: قطعات بحران در این مواقع خاص مورد استفاده قرار می گیرد و مساله عجیبی نیست. اینکه وضعیت قبرها و دفن ها در آینده چگونه باشد موضوعی است که از حیطه تصمیم گیری این سازمان خارج است و نهادهای مسئول در خصوص آن تصمیم خواهند گرفت.

/ایسنا

اخبار مرتبط

icon news

ارتش تمام قد در کنار مردم قم

سرهنگ اسدی فرمانده پدافند هوایی حضرت معصومه گفت ارتش جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد ...

کرونا از جامعه المصطفی در قم پخش شد؟

آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه  با بیان اینکه در دو ماه اخیر دو نفر از چین در جا...

زائران سرگردان در قم قرنطینه شدند!

حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی استان قم اعلام کرد با هماهنگی مسئولان امنیتی و استاند...

لاریجانی خطاب به مردم قم: فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ...

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دلنوشته‌ای درباره بحران کنونی منتشر کرد: امیدوارم...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news