اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 14 تیر 1399
27 اسفند 1398 27 اسفند 1398
12:38 12:38
در گفت‌وگو با سلام نو مطرح شد؛

خطیر: آن‌هایی که فوتبال را نمی‌شناسند دخالت نکنند/ آقای بهاروند در این ۸ سال چه گلی به سر فوتبال زدید؟

معاون سابق باشگاه استقلال به اصرار فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش به تغییر نکردن اساسنامه این فدراسیون واکنش نشان داد و از آن انتقاد کرد.

سلام نو - سرویس ورزشی: علی خطیر معاون سابق باشگاه استقلال و معاون سابق دبیرکلی فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با سلام نو، درباره تغییر اساسنامه و به رسمیت نشناختن انتخابات فدراسیون فوتبال توسط فیفا گفت: باید به گونه‌ای پیش برویم که نتیجه بگیریم. در نامه فیفا به بند 14 و 15 اساسنامه این نهاد اشاره شده است. فیفا به فدراسیون فوتبال ایران تذکر می‌دهد که اساسنامه شما متناسب با اساسنامه ما نیست و با اشاره به بند 15 اساسنامه فیفا می‌گوید: تمام ایراداتی که در سال 2017 و ارسال اساسنامه توسط فدراسیون فوتبال به فیفا هنوز پابرجاست. من در آن زمان معاون دبیرکل بودم که نامه فیفا ارسال شد.

وی ادامه داد: فیفا حتی این تخفیف را هم به فدراسیون داده است که چند کارشناس را مامور کند تا در ماه آگوست به ایران بیایند و اساسنامه مد نظر فیفا را آموزش دهند.

این نهاد بین‌المللی دانه به دانه اساسنامه ما را بررسی کرد و حتی نسخه اول آن در سال 2018 فرستاده شد اما پیگیری صورت نگرفت. در ماده 15 اساسنامه فیفا یک سری اصول مثل مستقل بودن ارکان قضایی فدراسیون، تقسیم قدرت و مسئولیت در ساختار فدراسیون، شفافیت مالی و چند مورد دیگر آمده است که اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران باید آنها را دارا باشد. نامه آخر فیفا می‌گوید اگر یکی از مواد زیر را رعایت نکنید. ممکن است فیفا شما را تعلیق کند و یا حتی به رسمیت نشناسد. حتی در این نامه به بند 19 اساسنامه فیفا اشاره شده است که می‌گوید: شخص ثالث (دولت و یا وزارت ورزش و جوانان) نباید در کارهای فدراسیون تاثیرگذار باشند.

فدراسیون باید مستقل باشد و بدون دخالت کسی چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم اداره شود. در حالیکه در اساسنامه فدراسیون فوتبال ما این نکته وجود دارد که دولتی‌ها می‌توانند رای بدهند و عضو مجمع باشند. این تذکر قبلا هم به آقایان فدراسیون داده شده بود اما آنها به خاطر مصلحتی که می‌دانستند و یا ترس از قطع بودجه توسط وزارت ورزش، فیفا را پیچانده بودند اما حالا فیفا محکم ایستاده است و می‌گوید اگر انتخابات با این شرایط برگزار شود من آن را به رسمیت نمی‌شناسم.

معاون سابق باشگاه استقلال در خصوص زمان خریدن فدراسیون برای رای خریدن تیم بهاروند و یا حتی پیدا کردن راهی برای حل کردن مشکل بازنشستگی وی در تاخیر در اصلاح اساسنامه گفت: من این را قبول ندارم، آنها آن زمانی که شیخ سلمان و جیانی اینفانتینو به ایران آمدند و بازی پرسپولیس را در فینال آسیا از نزدیک مشاهده کردند از موضوع دخالت دولت و مجلس در فوتبال در خصوص مسائل بازنشستگی چماغی درست کردند و به سر دولتی‌ها زدند تا آقای تاج و تیمش در راس کار بمانند و حتی فدراسیون فوتبال را تهدید به تعلیق کنند. آنها به خاطر منافع شخصی‌شان تنها فدراسیونی بودند که مقابل نظام، دولت و مجلس ایستادند.

وی ادامه داد: آنها در تاریخ 9 فوریه به فیفا نامه زده بودند که می‌خواهیم انتخابات را برگزار کنیم اما فیفا با عصبانیت تاریخچه پشت این نامه را برای آنها یادآور شد و گفت: شما دو سال وقت تلف کردید و حالا به بهانه اصلاح اساسنامه جواب نامه‌های ما را ندادید. ما حتی 30 آگوست برای شما نماینده فرستادیم و پنج بار هم نامه زدیم. حالا که می‌خواهید با این شرایط انتخابات برگزار کنید مخالف آن هستیم و اول باید اساسنامه را اصلاح و در یک مجمع فوری تصویب کنیم. در این راستا فیفا می‌گوید که فدراسیون باید برنامه و نقشه راه منظمی به این نهاد ارسال کند که مثلا چه زمانی اساسنامه و آئین‌نامه را تغییر می‌دهد، آن را در مجمع فوری تصویب می‌کند. چه زمانی برای اعلام حضور کاندیدا برای ثبت نام در انتخابات مشخص می‌کند و حتی چه زمانی انتخابات را برگزار می‌کند.

خطیر افزود: دوستان در وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال می‌خواهند انتخابات هر چه زودتر برگزار شود.

علی نژاد معاون قهرمانی وزارت ورزش هیچ آشنایی در فوتبال ندارد و نگاه بالا به پایین دارد و اعضای این فدراسیون مثل بهاروند را کارمند خود می‌بیند. وزارت ورزش ابتدا گفت نماینده‌ای نداریم اما حالا آقای غریب را معرفی کرده است. هم آقایان وزارت یعنی علی نژاد و هم آقایان فدراسیون فوتبال لجبازی می‌کنند تا انتخابات زودتر برگزار شود زیرا بهترین فرصت برای هر دو است.

او حتی جواب پنج نامه فیفا را هم نداد تا اصلاح اساسنامه را به دور دوم حضور خود در فدراسیون بکشاند. اکنون بین وزارت و فدراسیون جنگی به پا شده است اما هر دو این جنگ را پنهان می‌کنند. علی نژاد یا قوانین را بلد نیست و یا نمی‌داند این کارهای او دخالت دولت در فوتبال است. شما حریف این فوتبال نیستید آقای علی نژاد که پول دادن شما به معنی اجازه دخالت در این ورزش باشد. این نگاه بالا به پایین‌تان را تغییر دهید. فضا می‌تواند فضای تعامل باشد اما نمی‌توانند و نباید سیستم را مهندسی کنند. خوشبختانه شخص وزیر ورزش یعنی مسعود سلطانی فر دخالتی در این انتخابات ندارند اما معاون قهرمانی او فکر می‌کند فدراسیون فوتبال کارمندش است. نماینده معرفی می‌کند، تیم می‌چیند و برای او امضا جمع می‌کند. این مسیر علی نژاد اشتباه است.

معاون سابق دبیرکل فدراسیون فوتبال درباره دخالت دولت در این ورزش به دلیل تامین بودجه فوتبال گفت: ماده 19 اساسنامه فیفا صراحتا می‌گوید که دولت حق دخالت در فوتبال را ندارد. ولو اینکه بخواهد به آن پول دهد و یا حتی اسپانسر آن باشد. ما این موضوع را قبول کردیم و دولت هم باید قبول کند که فدراسیون فوتبال یک نهاد عمومی مستقل است و شامل قوانین کشور می‌شود اما شامل دخالت‌های وزارت ورزش نمی‌شود. رئیس فدراسیون فوتبال کارمند وزارت ورزش نیست. وزارت ورزش و علی نژاد در رسانه می‌گوید تیم ندارد اما دقیقه 90 تیم و کاندیدا معرفی می‌کند و از سوی دیگر دوستان فدراسیون هم باید به قوانین کشور احترام بگذارند. ما در فوتبال به بن بستی رسیدیم که باید از آن خارج شویم. تنها راه خروج در تعامل و همکاری است. اعتقاد دارم تمام آدم‌هایی که چهار سال این فوتبال را هدایت کردند و به این بن بست کشاندند باید پای میز محاکمه بیایند و از آنها توضیح بخواهیم. همه باید تعامل و گذشت داشته باشیم.

وزارت ورزش گذشت کند و دخالتی در فوتبال نداشته باشد؛ دوستان محترم فدراسیون گذشت کنند و به دلیل بازنشستگی کنار بروند تا به قانون کشور احترام بگذارند. این فوتبال به آدمی از بدنه خودش نیاز دارد که ما روی آن اجماع بگیریم. هر کسی که بتواند به عنوان کمیته انتقالی یا هر چیزی مسئولیت اصلاح اساسنامه را بپذیرد. هر کسی باید به این اجتماع کمک کند چه با استعفا دادنش و چه با دخالت کردن یا نکردنش

وی افزود: دوستان عزیزی که نمی‌خواهید به قوانین کشور احترام بگذارید. خواهش می‌کنم لجباری نکنید. کفاشیان به قانون کشور احترام گذاشت و به خاطر بازنشستگی کنار رفت. بهاروند هم باید این گذشت را داشته باشد و از سوی دیگر علی‌نژادی که اطلاعاتی از فوتبال ندارد اما آدم خیرخواهی است که دوران موفقی در جودو داشته باید بداند فضای فوتبال فرق می‌کند و تخصص می‌خواهد. فوتبال قوانین خود را دارد و او باید دیدگاهش را نسبت به فدراسیون این ورزش عوض کند. دنبال تیم سازی در فدراسیون نباشد و بگذارد فوتبالی‌ها آن را اداره کنند. چهار سال است که وزارت در همه چیز این فوتبال از جمله باشگاه‌ها دخالت می‌کند؛ شما ببینید هیچ کدام از باشگاه‌های دولتی ما یعنی نه استقلال و نه پرسپولیس هیچ افتخاری به دست نیاوردند. ما کوچکترین کاری که می‌خواستیم در استقلال انجام بدهیم باید از وزارت ورزش اجازه می‌گرفتیم. آقایان وزارت شما هشت سال است که می خواهید باشگاه‌ها را واگذار کنید اما این کار را نمی‌کنید. می‌دانم این کار لذت و قدرت دارد ولی برای فوتبال گذشت کنید. زیرا اگر تصمیم غلطی بگیریم آینده یک نسل را به خاطر لجبازی‌ها سوزانده‌ایم.

معاون سابق باشگاه استقلال در پایان تصریح کرد: آقایان فدراسیون شما هشت سال در راس کار بودید و نتوانستید اتفاق مثبتی را رقم بزنید. راه را برای نخبگان و جوانان با انگیزه باز کنید. عزیزی خادم جزو کاندیدای اصلی فدراسیون بود اما در دقیقه 90 انصراف داد. او هیچ وقت دلیلش را نگفت اما من به شما می‌گویم که او این اتفاقات را پیش بینی می‌کرد و حتی به من گفت‌ تعاملی وجود ندارد، وزارت ورزش در دقیقه 90 کاندیدا معرفی می‌کند و تعامل را به هم می‌ریزد. چرا نگذاشتیم امثال عزیزی خادم که مدیر جوان و با انگیزه‌ای هستند کار کنند. اگر تعاملی وجود داشت این اتفاقات نمی‌افتاد.

فدراسیونی‌ها به دنبال زود برگزار کردن این انتخابات هستند تا بتوانند با این اساسنامه‌ای که چیز در خصوص بازنشستگی ندارند بتوانند چهار سال دیگر در راس فوتبال ایران باشند. کاری که آقای تاج می‌خواست انجام بدهد اما شرایط و وضعیت او مانع از این شد.

اخبار مرتبط

icon news

کابوس مرد خوش خنده بر سر فوتبال ایران/ کفاشیان هوس ریاست دوباره دارد

کفاشیان حالا بعد از محرومیت از حضور در فوتبال، افشای دروغش به ای اف سی و البته ممنوعی...

واکنش فدراسیون فوتبال به نامه اعتراضی باشگاه ها

 روابط عمومی فدراسیون فوتبال درباره نامه  4 باشگاه توضیح داد.

ادعای تاج و قاضی‌زاده تکذیب شد!

با انتشار بیانیه‌ای فدراسیون فوتبال  صدور هرگونه رای درباره پرونده سرمربی سابق تیم مل...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news