اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
یک‌شنبه
یک‌شنبه 17 فروردین 1399
02 فروردین 1399 02 فروردین 1399
17:36 17:36

راه های رسیدن به "جهش تولید" در سال ۹۹

به اعتقاد کارشناسان جهش تولید در کشور ما نیازمند برنامه ریزی دقیق و استراتژیکی است که برای رسیدن به آن باید تلاش و برنامه ریزی دقیقی شود.

چگونه به "جهش تولید" در سال ۹۹ برسیم؟

یک کارشناس اقتصادی تحقق "جهش تولید در سال جاری را نیازمند یک برنامه‌ریزی استراتژیک می‌داند و معتقد است که در این زمینه باید مواردی همچون ارتقا عوامل تولید، مولدسازی فعالیت‌های کسب‌وکار یا ارتقا بیشتر سطح مولدی آن‌ها عملیاتی شود و دولت و بخش خصوصی باید به صورت هم‌تراز برای رسیدن به این هدف، تلاش و برنامه‌ریزی کنند.

کمیل طیبی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۹ به سال "جهش تولید" برای رسیدن به این هدف در سال جاری، توضیح داد: دست یافتن به این هدف نیازمند یک برنامه استراتژیک است که در آن باید هم منابع موردنیاز در جهت اجرای این هدف، محدویت‌های منابع و اهدافی که در طول یکسال قابلیت تحقق ندارند،   درنظر گرفته شود تا در پایان رشد تولید قابل توجهی را داشته باشیم.

وی ادامه داد: اکنون هدف مشخص است و آنچه که نیاز به برنامه‌ریزی دارد، پیدا و مشخص کردن مسیر برای رسیدن به هدف است. بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی به دنبال ارائه خدمات و فعالیت‌های مولد خودشان باشند. جهش تولید اینگونه قابل تفسیر است که فعالیت‌ها و کسب‌وکارها مولد شوند یا اگر مولد هستند سعی کنند تا بیشتر مولد شوند.

بهره‌وری عوامل تولید ارتقا یابد

در ادامه این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در این زمینه باید عوامل تولید همچون نیروی کار، منابع و مدیریت ارتقا و بهره‌وری پیدا کنند، گفت: مجموعه عوامل ذکر شده می‌تواند شعار سال جاری را تحقق بخشد.

نقش هم‌تراز بخش خصوصی و دولت در جهش تولید

طیبی درباره نقش دولت و بخش خصوصی در تحقق "جهش تولید"، اظهار کرد: این شعار فقط مربوط به دولت نیست، اگرچه دولت هم با اجرای سیاست‌های کلان در تحقق آن نقش به‌سزایی دارد اما این هدف دربرگیرنده وظایف خطیر و سنگین‌تر بخش خصوصی هم است.

به گفته وی، افزایش چشمگیر تولید در بخش خصوصی می‌تواند شاخص کلان را ایجاد کند، بنابراین، هم دولت و هم بخش خصوصی به صورت هم تراز در تحقق این هدف نقش دارند و باید برای رسیدن به این هدف تلاش و برنامه‌ریزی کنند.

اخبار مرتبط

icon news

معاون اقتصادی روحانی: باید بازی دشمن را به هم بزنیم

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور ضمن بیان اینکه تولید، پرچم مقاومت ملت را برافراشته گفت: باید...

مقدار قاچاق کالا در کشور چقدر است؟

میزان قاچقا کالا در کشور طبق برآورده ها ۶۰۰ هزار میلیارد تومان است که از این مقدار فق...

رونق تولید؛ شکست خورده حتی در شعار

در حوزه شفافیت همین بس که همین حالا سهم تولید، کشاورزی، معدن و صنعت مشخص نیست. در حوز...

«حمایت از کالای ایرانی» امسال هم توفیقی نداشت

تولید ملی و حمایت از کالای ایرانی هر دو به یکدیگر وابسته هستند. در طی این سالها اراده...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news