اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 16 فروردین 1399
03 فروردین 1399 03 فروردین 1399
11:36 11:36

5 تغییر غیر منتظره که در اثر یائسگی در بدن رخ می دهد

یائسگی برای اکثر خانم ها بسیار ناراحت کننده است. گر گرفتگی و کم خوابی بخشی از عوارض یائسگی هستند. تمام بدن از تعادل خارج می‌شود، زیرا مدیریت هورمون ها تغییر می کند.این عواقبی بیشتر از آنچه فکر می کنید دارد. یائسگی می تواند باعث این 5 تغییر در بدن شود:
1. آلرژی
سالهاست که گربه دارید، اما ناگهان نمی توانید بدون عطسه کردن با حیوان خانگی خود باشید؟ احتمالاً در دوران یائسگی آلرژی بیشتری نسبت به قبل پیدا خواهید کرد. نوسانات هورمونی می تواند باعث افزایش ناگهانی سطح هیستامین در بدن شود. این باعث می شود علائم آلرژی را تجربه کنید. علاوه بر این، افزایش سطح هیستامین همچنین می تواند آلرژی شما را از قبل بدتر کند.
2. تغییر صدا
یائسگی می تواند تارهای صوتی را ضعیف تر کند. این تأثیر بیشتر در خوانندگان مشاهده می شود. آن ها در دوران یائسگی، با دشواری های بسیار بیشتری نسبت به گذشته به اوج صدای خود می رسند. علاوه بر این، تارهای صوتی در این دوران راحت تر کشیده می شوند، فرکانس صدای زنان در دوران یائسگی ضعیف و کوتاه ترمی شود.
3. تغییر حس بویایی
آیا در گذشته عطر و بوی اسطوخودوس را دوست داشتید اما اکنون نمی توانید آن را تحمل کنید؟ این می تواند به دلیل یائسگی باشد. نوسانات هورمونی در بدن می توانند باعث تغییر درک شما از بو شود. این بدان معناست که عطر چیزی مانند اسطوخودوس می تواند در یائسگی نسبت به گذشته کاملاً متفاوت باشد. به عبارت دیگر، شما عطرهای مختلف دیگری را تجربه خواهید کرد. حتی بوی بدن شما در دوران یائسگی تغییر کند و این فقط به این دلیل نیست که بیشتر عرق می کنید، بلکه می تواد به دلیل تغییرات هورمونی در دوران یاسگی باشد.
4. سلیقه متفاوت
مانند حس بویایی، حس چشایی نیز ممکن است به دلیل یائسگی تغییر کند. شما می توانید انواع غذاهای عجیب و غریب را میل کنید. این ممکن است برای شما عجیب نباشد زیرا شما این تغییرات را در طول دوران کودکی نسبت به شکلات و در دوران بارداری نسبت به خوردن ساردین داشته اید. بنابراین در صورت شروع ولع مصرف ترشی در دوران یائسگی، نگران نباشید. سلیقه شما نیز به طور کلی می تواند تغییر کند. چیزهایی که فکر می کردید قبلاً خوشمزه بوده اند، ممکن است اکنون به طرز وحشتناکی برعکس به نظر برسند. این به این دلیل است که در دوران یائسگی بزاق کمتری تولید می شود. بزاق غذا را حل می کند و به شما امکان می دهد آن ها را بهتر بچشید. بنابراین هنگامی که بزاق کمتری تولید شود، طعم غذا نسبت به گذشته متفاوت حس خواهد شد.
5. مثانه ضعیف
در دوران یائسگی، زنان شانس بیشتری برای ابتلا به عفونت ادراری دارند. علاوه بر این، علایمی وجود دارند که نشان می دهند یائسگی نقش مهمی در بی اختیاری ادرار و سایر مشکلات مربوط به مثانه دارد. با افزایش سن، بدن شروع به تولید استروژن بیشتری می کند که باعث می شود بافت ماهیچه ای خیلی سریعتر پیر شود. این امر باعث بی ثباتی لگن و در نتیجه مشکلات مربوط به مثانه می شود.

اخبار مرتبط

icon news

چرا خانم ها دچار گرگرفتگی می شوند؟

در اکثر موارد گرگرفتگی در خانم هایی که در دوران یائسگی می‌باشند اتفاق می‌افتد و این ا...

چگونه با یائسگی مقابله کنیم؟

با افزایش سن خانم ها، روند یائسگی شروع می شود. این روند نیز مانند بسیاری دیگراز جریان...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news