اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
شنبه
شنبه 16 فروردین 1399
04 فروردین 1399 04 فروردین 1399
10:32 10:32

چگونه مبل خود را در خانه بشوییم؟

در خانه های امروزی استفاده از مبلمان رایج شده است و راحتی بیشتری برایمان به ارمغان آورده به همین دلیل دغدغه‌های برای تمیز نگه داشتن و شستشوی آن ایجاد شده است. در اینجا سعی شده که چند راهکار برای برطرف کردن لکه ها برای کمک شما گفته شود.


راهکارهای ساده اما کارآمد برای شستشوی مبل


توصیه‌هایی برای لکه بری مبل
برای راحتی کار باید اول جنس مبلمان را تشخیص دهیم بعد به نحوه‌ی برطرف کردن لکه‌های آن اقدام کنیم. یک راه تشخیص جنس مبلمان توجه کردن به برچسبی است که بر روی بعضی از مبل‌ها چسبانده شده است که شامل w، x، sw و s می باشد.
برچسب W به این معنی است که این جنس مبل را فقط باید با آب شست.
برچسب X نشان‌دهنده‌ این است که مبل را فقط با جارو تمیز کرد و نیازی به شستشو ندارد.
برچسب SW به این منظور است که می توانید از آب یا در صورت تمایل از مواد پاک کننده استفاده کرد.
برچسب S برای این است که مبل را فقط با مواد پاک کننده باید شست.
مرحله بعدی کار این است که کوسن‌ها و پشتی‌ها را برداشته، گوشه‌ها و درزهای کنار مبل را با برس کوچک یا جاروبرقی تمیز کنید. برای تمیز کردن پارچه های مبلمان بهتر است از پارچه های حوله ایی با رنگ سفید استفاده کرد، به دلیل اینکه پارچه های رنگی یا اسفنج های رنگی انتقال دهنده رنگ خود به پارچه مبل هستند.
لکه‌ بری از مبلمان پارچه‌ای
بعد از این که مبل خود را با جاروبرقی تمیز کردید، یک محلول دست‌ساز بهترین کمک را برای برطرف کردن لکه ها به شما می کند. برای این کار بهتر است که یک یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی را با سرکه سفید، جوش شیرین و آب گرم مخلوط کرده و با پارچه ایی آغشته شده به این محلول لکه زدایی را شروع کرد. معمولاً ترکیب جوش شیرین و سرکه برای برطرف کردن لکه ها معجزه می کند. نکته قابل توجه این است که از تکرار چند باره و زیاد کشیدنش بر روی لکه باید خودداری کرد زیرا باعث آسیب دیدن بافت و رنگ پارچه می شود. برای راحتی کار بهتر است که محلول به دست آمده را در گوشه ایی از پارچه ی مبل تست کرده و اطمینان خاطر پیدا کنید که به پارچه آسیب نمی رسد و در ادامه به شستشوی دیگر قسمت ها پرداخت؛ و در آخر با پارچه ای خشک رطوبت را گرفته و اجازه دهید زمان آن را خشک کند.

لکه ‌بری مبلمان چرمی
تمیز کردن مبلمان چرمی راحت تر از مبلمان پارچه ای است. برای شروع کار بهتر است با جاروبرقی گردگیری کرد و بعد برای لکه زدایی اقدام کرد. نکته قابل توجه این است که چه در حین گردگیری یا لکه زدایی مبل چرم نباید خراشیده شود و آسیب ببیند. برای برطرف کردن لکه احتیاج به دستمال مرطوب است و در صورت نیاز می توان از مواد شستشو مانند صابون استفاده کرد.


لکه زردی سیگار یا رد سوختگی
برای برطرف کردن لکه هایی که حاصل از آتش سیگار یا رد سوختگی آن است می توان از چند راه لکه زدایی را انجام داد. ساده ترین راه این است که یک حبه قند را روی لکه بمالید تا لکه به طور کلی از بین رود. اگر پارچه مبل ما از الیاف مصنوعی بود بهتر است برای از بین بردن لکه از آب‌لیمو استفاده کرد. محلول آب اکسیژنه نیز نمونه دیگر از این لک بر است.

از بین بردن لکه جوهر خودکار
یکی از رایج ترین لکه هایی که امکان دارد مبل شما هم دچار آن شود لکه های ناشی از خودکار یا جوهر خودکار است. برای برطرف کردن این نمونه لکه ها ابتدا باید پارچه مبل را مرطوب کرده و مقداری نمک روی آن ریخته بعد از گذشت چند دقیقه با پنبه آن را تمیز کرده و شاهد پاک شدن لکه باشید. راه دیگر این است که مخلوط آمونیاک و گلیسیرین استفاده کنیم. بعد از برطرف شدن لکه مبل را با آب و پودر دستی بشویید.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news