اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 11 فروردین 1399
02 فروردین 1399 02 فروردین 1399
19:47 19:47

نداشتن حس بویایی و چشایی نشانه کرونا داشتن است؟

ضعیف شدن یا از بین رفتن حس بویایی و چشایی که از طرف مبتلایان به کرونا اعلام می‌شد مورد بررسی قرار گرفته و به تازگی تایید شده این اتفاق در اثر کرونا در بیماران رخ می دهد.

به گزارش سلام نو، این موضوع تا پیش از تأیید متخصصان مبنای علمی نداشت، اما حالا شواهد جدید حاکی از آن است که تأثیر کرونا روی احساس بویایی و چشایی حقیقت دارد. هندریک استریک ویروس شناسی آلمانی است که به طور تخصصی روی این موضوع متمرکز شده و طی هفته‌هایی که از شیوع کرونا در آلمان گذشته، موفق به جمع‌آوری و آنالیز نمونه از کارگران کارخانه‌ای شده که به دلیل ابتلا به کرونا در یکی از بیمارستان‌های شهر هایزنبرگ قرنطینه شده‌اند.

کرونا

استریک از آزمایش روی نمونه مبتلایان و خانواده آن‌ها دریافته که تقریبا دو سوم این افراد طی دوره بیماری دچار از دست رفتن حس بویایی و چشایی شده‌اند که چندین روز هم ادامه یافته. اما چالش تحقیق اینجاست که بسیاری از بیماران روز دقیق تضعیف حس چشایی و بویایی خود را نمی‌دانند. اما استریک حدس می‌زند که این اتفاق اندکی بعد از ابتلای به ویروس افتاده باشد.

ماسیمو گالی، پرفسور بیماری‌های عفونی دانشگاه میلان ایتالیا هم در تحقیقی موازی به همین مشاهدات دست پیدا کرده است. همچنین چندی پیش گزارشی توسط دکتر ابراهیم رزم‌پا، نایب رییس انجمن راینولوژی ایران منتشر شد که به همین موضوع اشاره می‌کرد.

بعضی سلبریتی‌ها و افراد مشهور هم بروز چنین علایمی را تأیید کرده‌اند. به عنوان مثال، ریچل متیوز صداپیشه انیمیشن فروزن 2 که به کرونا مبتلا شده در مصاحبه‌هایش اظهار داشته که از روز چهارم بیماری متوجه ضعیف شدن حس چشایی و بویایی خود شده است.

هنوز دلیل بروز این علائم به طور کامل مشخص نشده. بعضی ویروس‌ها می‌توانند سلول‌های بویایی بینی را از بین ببرند. اما بعضی ویروس‌ها هم هستند که از طریق اعصاب بویایی می‌توانند وارد مغز شده و عفونت ایجاد کنند که این مورد می‌تواند بسیار نگران کننده باشد.

در هر صورت اگر این اتفاق برایتان افتاده باشد، با یک امتحان ساده می‌توانید متوجهش بشوید. کافیست طعم‌های مختلف را بچشید یا غذاها را بو کنید که ببینید این علائم در شما وجود دارند یا خیر. اگر هنوز تغییری در حواستان اتفاق نیفتاده اصلا نگرانی به خود راه ندهید.

/دیجیاتو

اخبار مرتبط

icon news

حساسیت های فصلی و شباهت و تفاوت های آن با ویروس کرونا

شباهت و تفاوت هایی میان ویروس کرونا و حساسیت های فصلی وجود دارد که در روزهای کرونایی ...

قرارگرفتن ایستگاه فضایی جدید در مدار کره ماه

با قرار گرفتن ایستگاه فضایی بین المللی در روزهای پایانی مفید خود پایگاه قمری Gateway ...

کیت تست خانگی کرونا ابداع شد+عکس

شرکت ابوت تست خانگی کرونا ابداع کرده که در عرض ۵ دقیقه می‌تواند ابتلای افراد به بیمار...

گوگل چقدر برای مبارزه با کرونا کمک کرد؟

گوگل برای مبارزه با کروناویروس بیش از 800 میلیون دلار کمک می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید

icon news