اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 11 فروردین 1399
03 فروردین 1399 03 فروردین 1399
19:05 19:05

بهترین بازار برای سرمایه گذاری در سال ۹۹ را بشناسید

رشد نقدینگی یکی از معضلات اقتصاد ایران است و باید این نقدینگی به سمت مناسبی هدایت شود تا سود داشته باشد.

به گزارش سلام نو، رهبر انقلاب در یکی از این نقدها در تیر ماه 1397 درباره رشد نقدینگی فرمودند: این نقدینگی نعمت بزرگی بود، الان یک بلای بزرگی است، واقعاً یک چیز خیلی خطرناکی است. این رقم نقدینگی خیلی رقم فوق ‌العاده ‌ای است، هم رقمش خیلی بالا است، هم رشدش زیاد است، ۱۵۰۰ هزار میلیارد یک چیز افسانه ‌ای است.

علیرغم این هشدارهای رهبر انقلاب، نقدینگی باز هم رشد خود را ادامه داد و در آستانه آغاز سال 1398 نقدینگی در یک قدمی ورود به رقم باور نکردنی 2000 هزار میلیارد تومان قرار گرفت و سرانجام در اردیبهشت ماه 1398 این اتفاق رخ داد.

کارشناسان همواره تاکید داشته اند که یکی از بازارهای مفید برای جذب نقدینگی، بازار سهام است. بنابراین در سال 1398 سعی شد تا سیاست ها به نوعی طراحی شود که جذابیت از سایر بازارها گرفته شود و نقدینگی به سمت بازار سهام  سوق داده شود.

به هر صورت روند ورود نقدینگی به بورس تا ماه آخر سال خوب پیش می رفت تا اینکه تصمیماتی از سوی مسئولین سازمان بورس اتخاذ شد که باعث گردید تا این روند کندتر و به نوعی جذابیت از بازار بورس تا حدودی گرفته شود. تغییرات ایجاد شده در زمینه حجم مبنا، ایجاد مانع بر سر راه ورود سهامداران جدید به بازار و همچنین رفت و برگشت محدودیت دامنه نوسان از جمله تصمیماتی بود که باعث شد روند خوب بازار سهام کندتر گردد.

علیرغم موانع ایجاد شده در اسفندماه سال گذشته، باز هم بورس در سال 1398 بازدهی خوبی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان آورد.

شاخص کل بورس در حالی که در ابتدای سال 1398 بر روی ۱۷۸ هزار و ۶۵۹ واحد قرار داشت، با شکستن کانال‌های مختلف سرانجام در ۲۸ اسفندماه سال گذشته بر روی ۵۱۲ هزار و ۹۰۰ واحد آرام گرفت.

این رشد شاخص کل بورس، بازدهی ۱۸۷ درصدی را برای سهامداران در سال ۱۳۹۸ به ارمغان آورد. بازدهی که در هیچ یک از بازار‌های موازی حاصل نشد.

با این عملکرد و بازدهی خوب بورس، حالا پرسش بسیاری این است که آیا این روند خوب بورس در سال 1399 نیز ادامه خواهد یافت؟

فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه و مدیرعامل کارگزاری بانک دی در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: برای پاسخ به این پرسش در ابتدا باید متغیرهای اثرگذار بر وضعیت اقتصادی به صورت اجمالی مورد بررسی قرار بگیرند.

وی ادامه داد: تا قبل از اُفت قیمت نفت و شیوع ویروس کرونا، فضای اقتصاد کلان در دنیا تحت تاثیر سیاست های تقابلی اقتصادهای بزرگی چون چین و آمریکا قرار گرفته بود و نمود این موضوع را می شد در پیش بینی رشد اقتصادی صندوق بین المللی پول دید. در حالی که صندوق بین المللی پول رشد اقتصادی دنیا را 3.8 درصد با احتساب رشد اقتصادی 6 درصدی چین دیده بود، این نهاد بین المللی این نرخ ها را برای دنیا به 3 درصد با احتساب نرخ رشد اقتصاد 5.8 درصدی چین کاهش داد. این یعنی فضای اقتصاد در دنیا جدا از مسائلی مانند شیوع ویروس کرونا و اُفت قیمت نفت کوچکتر شده بود. حالا این دو عامل اخیر نیز به صورت مضاعف تاثیر خود را بر روی رشد اقتصادی دنیا خواهند گذاشت.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر نخواهیم خیلی بلندمدت فکر کنیم، تبعات شیوع ویروس کرونا و اُفت قیمت نفت حداقل در شش ماه اول سال 99 وجود خواهد داشت.

آقابزرگی گفت: تصور من این است که وضعیت اقتصادی کل دنیا به سمت اُفت تولید و اُفت بازدهی حرکت خواهد کرد و این بر اقتصاد ایران اثرگذار خواهد بود. به خصوص که یک سوم تا یک چهارم بودجه دولت به قیمت نفت و درآمدهای نفتی متکی است. قبل از شیوع ویروس کرونا و اُفت قیمت نفت، کسری بودجه حدود 100 هزار میلیارد تومان پیش بینی می شد که با دو عامل اخیر این کسری بودجه حداقل بر روی کاغذ به 200 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

وی افزود: همچنین گزارش های اخیر نشان می دهد که میزان نقدینگی در اسفندماه سال 1398 با رشد 28 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال 1397 به 2500 هزار میلیارد تومان رسیده است و این در حالی است که رشد تولید اقتصاد ایران در 9 ماهه سال 1398 با نفت منفی 7.6 درصد و بدون نفت صفردرصد بوده است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: این مواردی که عرض کردم، آینده اقتصاد را این گونه نشان می دهد که ارزش هر دارایی در مقابل پول ملی تقویت خواهد شد.

یکی از این دارایی ها سهام و اوراق بهادار است. مطمئنا چشم انداز اقتصاد ایران به واسطه دو عامل وجود تورم و پیش بینی احتمالی کاهش ارزش پول ملی این موضوع را برای فعالان بازار و سرمایه گذاران بالقوه روشن می کند که بورس به دلیل نقدشوندگی بالا و شفافیت همچنان اولین گزینه مناسب برای گسیل نقدینگی و سرمایه گذاری است. مضافا بر اینکه در یکی دو ماه اخیر به واسطه شوک های منفی چون ترور سردار سلیمانی، شیوع ویروس کرونا و ... که به بازار وارد شد، سرمایه گذاران دقت سرمایه گذاری خود را بالاتر برده اند و بنابراین پیش بینی وضعیتی چون سال 1398 برای بورس متصور نیست اما مطمئنا توجه اول سرمایه گذاران به بورس خواهد بود.

آقابزرگی در مورد اینکه در سال جاری کدام گروه های بورسی یا شرکت ها عمدتا با اقبال رو به رو خواهند شد گفت: شرکت هایی چون شرکت های فولادی، کانی، پتروشیمی، پالایشی، دارویی و غذایی کماکان جزء اولویت ها خواهند بود. ضمن اینکه که به واسطه همین دو ماه اصلاحاتی که در پایان سال 98 در بازار شاهد بودیم، سرمایه گذاران با دقت بیشتری به سرمایه گذاری در این بازار ادامه خواهند داد.

/تابناک

اخبار مرتبط

icon news

سقوط آزاد در بازار بورس/ کرونا همچنان می‌تازد

بیشتر کارشناسان و معامله گران پیش بینی بازار در هفته دوم اسفند  را مثبت و یا خنثی می‎...

هیجان FATF چه تاثیری در بازارهای داخلی گذاشت؟

در آستانه نشست FATF سکه روز گذشته یک سطح تاریخی را ثبت کرد و به به 5 میلیون و 250 هزا...

همتی: بانک مرکزی در مهار تورم و نرخ ارز موفق بوده است

عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت:  رشد نقدینگی امسال اندکی از میان...

بانک مرکزی رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ را اعلام کرد

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رس...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news