اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 12 خرداد 1399
07 فروردین 1399 07 فروردین 1399
09:20 09:20

حتی اگر مراقبه یا مدیتیشن را دوست ندارید، آن را انجام دهید!

حتی اگر مراقبه را دوست ندارید، سعی کنید آن را انجام دهید زیرا مراقبه تاثیر مطلوبی بر زندگی شما می گذارد. استرس را کم و سلامتی را بهبود می بخشد و باعث می شود مشکلات کوچکتر به نظر برسند. حتی می توانید با مدیتیشن یا مراقبه تمرکز خود را بالا ببرید.

بسیاری از روانشناسان نتیجه کار آمد بودن آن را تأیید کرده­ اند و عقیده دارند مدیتیشن برای افراد بسیار مفید است و هر فرد بالغ باید هر روز چند دقیقه مراقبه داشته باشد. زیرا علاوه بر ویژگی­های ذکر شده، شما را از مزایای جسمی، اجتماعی و احساسی نیز برخوردار می­کند. مطالعات متعدد نشان داده­اند، که انجام مراقبه می تواند، احساساتی مانند افسردگی و اضطراب را کاهش دهد. در سال 2003، محققان دریافتند که مراقبه منظم، به تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می­کند. طبق چندین مطالعه مشخص شد که مدیتیشن، می تواند به کنترل دردها کمک کند. مراقبه بسیار خوب است و مهم نیست که چقدر علاقه به انجام دادن آن دارید ولی در هر صورت اگر آن را انجام دهید ضرر نمی کنید.

برای مثال، خوردن یک یا دو وعده غذای گیاهی در هفته را می توان مراقبه به شمار آورد. گاهی اوقات ممکن است تصور کنید که مراقبه خسته کننده است. آری، اگر به روشی مشخص انجام نشود، در خسته کننده بودن آن هیچ شکی نیست. اما چند نوع مراقبه در دسترس شما است که می توانید به راحتی یکی از آن­ها را که مناسب تراست، انتخاب کنید.

مراقبه هنگام راه رفتن: تمرکز داشتن روی گام ها و حرکت پاها در حین قدم زدن (به جای اینکه مثلاً تمرکز روی شمارش نفس ها باشد) ذهن شما را آرام می کند. قدم زدن شیوه ای از تأمل است که در بین بسیاری از ادیان از جمله دین کاتولیک، رایج است.

کاتا: کاتا، تمرین رسمی هنرهای رزمی، ورزش تای چی است. حرکات در این ورزش چنان پیچیده است که فکر کردن به چیزهای دیگر غیرممکن است و امکان تمرکز عمیق را برای شما فراهم می آورد.

گوش دادن به  موسیقی ناب: گوش کردن به موسیقی های غنی به ویژه موسیقی های بدون اشعار، تأثیرات مراقبه را با این امکان فراهم می آورد که بتوانید با صداها، از افکار بیرونی و مزاحم دور شوید.

می­توانید مراقبه را جزء وظایف روزانه خود قرار دهید. مانند شستن ظروف، پختن غذا و لباس پوشیدن که همیشه روی آن ها تمرکز می کنید مانند یک استاد کونگ فو که روی فرم گرفتن­ هایش تمرکز می کند.

این ها فقط چند نمونه کوتاه از مراقبه بود اما گزینه های دیگر برای مدیتیشن عبارتند از: مراقبه هدایت شده، مراقبه تنفس، مراقبه نشستن، مراقبه آگاهی، کوندالینی، پرایایاما و ...

نکته جالب اینکه، مراقبه انواع مختلفی دارد اما چگونگی انتخاب شما مهم است که با نیازها، سلایق و چشم انداز کلی شما هم خوانی داشته باشد. پس موضوع مهم فقط پیدا کردن نوع مناسب مدیتیشن است.

ممکن است ذهن شما آشفته خاطر باشد، در اینجا مدیتیشن آرامش بخش ذهن است. زمانی که شما موشکافانه و دقیق به هیچ چیز (غیر از اقدامات مراقبه) اجازه فکر کردن نمی دهید. سر و صدای اضافی خود به خود از ذهن شما بیرون می­روند و افکار شما جایی برای آن ها نمی گذارد. ورزش کردن می تواند مراقبه ای مفید باشد، زیرا حین تمرین فقط در حال فکر کردن به ورزش هستید. اما در طول هر مدت مراقبه، افکار شما کار خود را ادامه می دهند و سعی می کنند شما را منحرف کنند. اما جای نگرانی نیست، این اتفاق برای همه افراد توانا در مراقبه هم می افتد. ترفند مراقبه این نیست که کاملاً افکار مزاحم را از بین ببرید. بلکه به آن ها اجازه دهید بدون مزاحمت از ذهن شما عبور کنند.

در اوایل مراحل یادگیری، این افکار مزاحم می‌توانند وقت گیر باشند. شاید هم شما را کاملاً ناامید کنند، اما نگران نباشید، در نهایت شما قادر خواهید بود که بدون فکر کردن به  افکار مزاحم از شر آن ها خلاص شوید.

اخبار مرتبط

icon news

روزنامه نگاری ذهن، راهی برای رسیدن به آرامش

هر شخص باید زمانی برای استراحت پیدا کند. روزنامه نگاری ذهن آگاهانه به فهمیدن آنچه در ...

چگونه به آرامش روحی برسیم؟

آرامش ذهن چیست؟ آرامش ذهنی یک حالت آرامش روحی و  روانی است، در این حالت شخص هیچ نگران...

4 مزیت شگفت انگیز مراقبه ذهن آگاهی

محققان غربی از دقت علمی در مراقبه ذهن آگاهی استفاده کرده اند، نتایج به دست آمده بسیار...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news