اندیشه‌ای داریم به وسعت ایران
دوشنبه
دوشنبه 18 فروردین 1399
07 فروردین 1399 07 فروردین 1399
13:06 13:06

چگونه خاک گیاهان را تقویت کنیم؟

 بسیار مهم است برای بهتر گل دادن گیاهان و برای رشد بهتر آنها گیاه را تقویت نمود برای این کار راه های طبیعی وجود دارد که می‌توان به راحتی خاک سالمی را برای گیاهان ایجاد کرد .

کمبود آهن در گیاه

همانطور که بدن انسان می تواند با کمبود آهن روبه‌رو شود گیاه هم از کمبود آهن آسیب می بیند و برگهای آن زرد می شود پس برای آنکه بتوان خاک سالمی را برای گیاه فراهم ساخت باید به آهن آن توجه نمود و برای فتوسنتز این مورد بسیار مهم است .

روش هایی برای تقویت خاک

کمپوست می تواند غذای کافی برای خاک را فراهم کند می توانید در طول سال یا هر سال  مقداری به خاک اضافه کنید .

تقویت خاک گلدان با تفاله چای

چای کمپوست که به طور فعال تغذیه می شود یک منبع غنی از اکسیژن است و می تواند خاک را بارور و سالم کند زیرا دارای میکروارگانیسم‌های بسیار زیادی می باشد و علاوه بر آن باکتری های هوازی مفید در آن وجود دارد .

کمپوست در داخل فروشگاه ها موجود است اما خودتان می توانید به راحتی آن را درست کنید ‌.

برای این کار می‌توانید تفاله های چای خود را دور نریزید و در داخل گلدان های گیاه بریزید و همچنین می توانید چای تازه دم را در داخل شیشه های اسپری دار بریزید و برای آبیاری گیاهان باغچه از آن استفاده کنید. گیاهان اسید تانیک را دوست دارند زیرا آنها را قوی و سالم می‌کند .

تقویت خاک گلدان با پوست موز

پوست موز برای قرار دادن در داخل خاک باغچه و یا گلدان بسیار مفید می باشد و یکی از بهترین کودها است زیرا دارای کلسیم ، فسفر و پتاسیم است و همچنین مواد معدنی که برای خاک ضروری می باشد را دارا است برای این کار می توانید حدود یک چهارم سانت پوست را ببرید که  موجب و آزاد شدن برخی از ویتامین‌های مفید و مواد معدنی می شود و سپس آنها را مستقیماً به خاک اضافه کنید و ۶ سانت پایین تر از سطح خاک قرار دهید یا پوست موز را آسیاب کنید و آن را خشک کرده و بصورت کود به خاک اضافه نمایید .

تقویت خاک گلدان با آب تخم مرغ جوشیده

هنگامی که شما تخم مرغی را می جوشانید می توانید آب تخم مرغ را دور نریزید زیرا دارای کلسیم بسیار زیاد است و غذای عالی برای گیاهان می باشد پس برای این کار ابتدا اجازه دهید آب خنک شود و سپس گیاهان خود را با آب  تخم‌مرغ آبیاری نمایید .

تقویت خاک گلدان با پوست تخم مرغ

یکی از کودهای بسیار غنی برای خاک گلدان و باغچه پوست تخم مرغ است ، زیرا سرشار از کلسیم می باشد پس برای این کار پوست تخم مرغ را خرد کرده و اجازه دهید خشک شود و می توانید آن را آسیاب کنید و یا آن که به تکه های بسیار کوچک خرد نمایید و سپس در داخل خاک گلدان بریزید با این کار می توان گیاه را از شر حشرات مزاحم در امان نگه داشت .

تقویت خاک گلدان با صدف

اگر در منطقه ساحلی زندگی می‌کنید که به صدف دسترسی دارید و یا آنکه در سفری که به یک شهر ساحلی رفته اید و مقداری صدف جمع آوری کرده اید پیشنهاد می کنیم صدف ها را خرد کنید تا جایی که ممکن است کوچک کنید زیرا صدف حاوی کربنات و کلسیم می‌باشد و به ایجاد خاک بیشتر و مقوی تر کمک می کند برای این کار می توانید در اطراف گیاهانی که در خاک قلیایی زندگی می کنند بریزید .

تقویت خاک گلدان با آسپرین

برای این کار می‌توانید یک و نیم قرص آسپرین را در دو لیتر آب حل نموده و در داخل یک بطری اسپری بریزید و هر سه هفته یک بار بر روی گل گیاهان خود اسپری کنید با این کار سیستم ایمنی گیاهان تقویت می شود . اسید سالیسیلیک چیزی می باشد که به صورت طبیعی در گیاهان و در مقادیر بسیار پایین رخ می دهد این همان ماده می‌باشد که در تولید آسپیرین استفاده می‌شود با این کار نه تنها به افزایش سیستم ایمنی گیاه کمک کرده بلکه می‌توان گیاه را برای گل دادن تحریک نمود .

تقویت خاک گلدان با فضولات ماهی

ماهی دارای مواد مغذی بسیار مفیدی برای گیاه می باشد شما می توانید ماهی را که خورده اید تیغ ماهی سر ماهی و دیگر قسمتهای ماهی را که نخورده اید را آسیاب کنید و به خاک اضافه کنید البته اگر در داخل خانه خود ماهی دارید پس از مردن آنها بهتر است دور نیندازید و ماهی خود را در داخل خاک باغچه و یا گلدان دفن کنید .

اخبار مرتبط

icon news

طریقه نگهداری از گیاه ناوک یا میگو طلایی

برای نگهداری از گیاه میگو طلایی روش های آسانی وجود دارد که می‌توان به راحتی در منزل ا...

5 مرحله آسان برای کاشت گل

گل ها همه را به وجد می آورند، برای زیبایی و طراوت محل زندگی تان، یک باغ کوچک گل پرورش...

طریقه پرورش گیاه کوردیلین

 کوردیلین Cordyline  (نام گیاهشناسی: C. terminalis ) گیاهان تزئینی هستند که در بیرون ...

چگونه یک گیاه آپارتمانی مناسب انتخاب کنیم؟

اول اینکه قبل از اینکه گل آپارتمانی را انتخاب کنید باید ابتدا محل قرارگیری آن را انتخ...

دیدگاه خود را بنویسید

icon news